» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Din Personeli Öğretmen Olma Sevdasında

A+  A- Din Personeli Öğretmen Olma Sevdasında

Tüm din personeli öğretmen olma sevdasına tutuldu. Aralık 2011‘e kadar MEB’e geçiş yapan toplam personel sayısı 1176 iken, sadece Aralık 2011‘de diyanetten MEB’e 1051 geçiş yapıldı.

Aralık 2011’de 1051 kişi din öğretmenliği yapmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Milli Eğitim Bakanlığı’na geçti. Bu rakam 2003-2011 yılları arasındaki toplam geçiş yapan personel sayısı kadar.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Milli Eğitim Bakanlığı’na, 4+4+4 kesintili eğitim düzenlemesinin sinyallerinin verildiği Aralık 2011’de din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak görev yapmak üzere 1051 kişi geçiş yaptı.

Artışın nedeni, kesintili eğitim düzenlemesiyle 4. sınıftan itibaren okutulacak seçmeli din dersi programları ve imam hatiplerin orta kısmının yeniden açılacak olması.

Soru Önergesi Verildi

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan MEB’e gerçekleştirilen personel akınının ayrıntıları Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in soru önergelerine verdiği yanıtlarda ortaya çıktı. Bakan Dinçer, 28 Kasım 2011 tarihinde CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar’ın soru önergesine verdiği yanıtta, MEB’e diğer kurumlardan geçen personel hakkındaki verileri açıklamıştı.

Diyanetten MEB’e Geçişler

Buna göre, Ocak 2003 ve Kasım 2011 tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan MEB’e geçiş yapan personel sayısı 1176 olarak belirlendi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın 16 Şubat 2012 tarihinde MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman’ın soru önergesine verdiği yanıtta Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan MEB’e bir aylık dönemde çok sayıda kişinin geçiş yaptığını gösterdi.

Bozdağ, 1 Ocak 2003 ile 31 Aralık 2011 tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak geçiş yapan personel sayısını 2 bin 227 olarak açıkladı. Aralık 2011’de kadar toplan geçiş yapan personel sayısı 1176 iken, sadece Aralık 2011’de 1051 geçiş yaptı ve toplam sayı 2 bin 227 oldu.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 22 Mart 2012 tarihinde eklenmiştir. "Din Personeli Öğretmen Olma Sevdasında" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. SemraGunger

  Eğitimin kalitesinden dert yanan cumhur başının çooooh milli icraatlarının sonucu. 7 öğrenciye 7 öğretmen düşmüş. G… https://t.co/F4dihRrw7K

 1. SemraGunger

  Eğitimin kalitesinden dert yanan cumhur başının çooooh milli icraatlarının sonucu. 7 öğrenciye 7 öğretmen düşmüş. G… https://t.co/ZpIZOlTi8b

 1. GnclBrhm

  @tokcem Maaş ne kadar olacak ki.. Coğrafya, matematik, uzak bilimi, fizik VS bir çok dal bu konuda gerekiyor sanırı… https://t.co/IPXlgPjdvB

 1. Metinnd67864529

  Cumhuriyetin ilk 15 yılında öğrencisine sarkan öğretmen camiye karı atan imam olmuş mu acaba?🤔

 1. Abdulahtunc1

  e yani yakışan da buydu zaten cezaevleri doldu yer açmak lazım daha tutuklanacak çok öğretmen mühendis doktor haki… https://t.co/99liedfD0i

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8