Dinçer: Öğretmenler Bize Güvensin (Video)

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer KanalTürk televizyonunda Faruk Mercan‘ın sorularını yanıtladı. Tüm sorularda genel olarak halkımız bize güvensin, öğretmenlerimiz bize güvensin diyen Dinçer öğretmenlerden gelen soruları da yanıtladı.

Şimdilik en merak edilen konulardaki bazı satırbaşlarını yayımlıyoruz.

NORM FAZLASI SINIF ÖĞRETMENİ OLMAYACAK

Norm fazlası öğretmenlerden gelen mesajların sorulduğu Ömer Dinçer, kimse norm fazlası olmayacak, kimse mağdur olmayacak açıklamasında bulundu. Öğretmenleri kendi okullarında şube açarak eriteceğiz diyen Dinçer bu konuda norm fazlası çıkması mümkün değil dedi.

4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin 1. sınıf öğretmeni olacağını, bu fazlalığın 66 aylık çocukların 1. sınıfa alınmasından doğacak ihtiyaçla karşılanacağını belirten Dinçer öğretmen fazlası olmayacağını belirtti.

Dinçer sözlerine “Sınıf Öğretmenleri tedirgin olamamalı. Onları mevcut görev yaptıkları yerde istihdam etmeye çalışıyoruz. Bir okulda sınıf öğretmeni fazlalığı varsa biz öğretmenimizi göndermek yerine daha fazla sınıf açarak okulda öğretmenimizi tutmaya çalışıyoruz. Bizim öğretmen fazlalığımız olmayacak.” şeklinde devam etti.

Dinçer, norm fazlasına dair, okul türü değişikliğinden dolayı norm fazlası olan/olacak öğretmenlere hiç değinmezken öğretmenlerimiz bize güvensin, kimse mağdur olmayacak dedi.

NORM FAZLASI BRANŞ ÖĞRETMENLERİ

Norm fazlası konusunda; Okullar bölünmüş olduğu için alan öğretmenleri aynı bölgede yer değiştirecek ya da okulunda ikili eğitim yapılıyorsa okulunda kalacak.

Eğer okulu ilkokul olmuşsa hemen o bölgedeki diğer ortaokula gidecek, eğer okulu ikili eğitim yapıyorsa okulunda kalarak derslerine girecek. Maaşını tamamlamak içinde başka okullara gidebilecek. Eskiden de zaten maaş karşılığını tamamlamak için öğretmenler başka okullara gidebiliyordu. Bu tür uygulamaları daha önceden de hayata geçirmiştik.

EĞİTİM ÖZRÜ YOK

Eğitim özrüyle ilgili sorulara “öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekliyorum. Fakat öğretmenler kendi çalıştıkları illerde yüksek lisans vb. çalışmalar yapabilirler. Eğer bu imkan yoksa önce il dışı tayin isteyip, tayinleri o ile çıktıktan sonra yüksek lisans yapabilirler” dedi.

DİNÇER İL EMRİNİ BİLMİYOR MU?

Diyarbakır’da çalıştığını ve 6 yıldır eşiyle ayrı olduğunu, il emrinin neden kaldırıldığını soran öğretmene “bu durumu farklı değerlendirmek gerek. Durumunun ne olduğunu bilmiyorum” dedi. İl emrinin sadece ilin farklı ilçelerinde görev yapanları etkilediği gibi tam anlaşılamayan bir cevap veren Dinçer, il emrinin neden kaldırıldığı konusunda herhangi net bir açıklamada bulunamadı.

Dinçer bu konuda “Belli bir ilçede veya köyde görev yapıyorsa bunun atamasıyla ilgili duzenlemeyi ifade eder, özür durumu da eş durumundadır.” dedi.

Sık sık öğretmenler bize güvensin diyen Dinçer öğretmenlerin tüm soruları yayımladığımız kılavuzlarda mevcuttur, sorusu olan kılavuzlara baksın dedi.

HİZMETLİ MAAŞI ÖĞRETMENDEN FAZLA

Öğretmenlerin hizmetliden az maaş aldığı konusunda sorulan soruya tepki gösteren Dinçer; “Öğretmen Hizmetliden Az Maaş alıyor deniyorsa bu konuyu sendikalar dile getiriyor diye düşünüyorum .Buna katılmam mümkün değil. Bu şekilde düşünen öğretmenler oldukça az sayıdadır. Bunun temelinde ise Belediyelerden Milli Eğitime geçen işçilerin ücretleri yer almaktadır.” dedi.

Dinçe ayrıca; “Eşit işe eşit ücret ve öğretmenlerin ücreti konusunda Biz öğretmenlerin toplum içerisindeki saygınlık ve itibarı noktasında ve ekonomik olarak hak ettikleri yerde olmadıklarını düşünüyoruz.

Öğretmenlerimizin her geçen gün veli ve toplum karşısında itibarı zayıflıyor.  Öğretmenler odasına girdiği gibi oradan emekli olup giden öğretmenlerimiz var. Biz bu konuda stratejik bir yaklaşım tarzıyla öğretmenlerimizin kariyer ve ücret sisteminde ciddi değişiklik hazırlıkları yapıyoruz. Öğretmenlerimiz hak ettiklerini alacaklar.” dedi.

Haber güncellenmektedir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.