Dindar Gençlik Konusu Hakkında Konuştu

Başbakan Erdoğan, Selahattin Zaim Anadolu Lisesi’nde düzenlenen Fatih Projesi‘nin açılış töreninde konuştu. Erdoğan, ‘dindar gençlik’ sözlerine gelen tepkileri yorumladı…

İşte Başbakan Erdoğan’ın konuşmasından satır başları…

FATİH PROJESİ’Nİ BAŞLATTI

Dünyanın bir çok ülkesi FATİH Projesini yakından takip ediyor, örnek alınıyor. Biz sadece eğitim sisteminde değil, bir çağı kapatıyoruz, bilgi teknolojileri çağını birlikte açıyoruz.

4 yıl içinde de ülkemiz genelindeki yaklaşık 42 bin okulda, 570 bin sınıfta proje hayata geçecek. Kütüphanelerde, laboratuvarlarda akıllı tahtaları kuracağız. Tek tek sınıflara yüksek hızlı internet bağlantısını da gerçekleştiriyoruz. Seçim kampanyasında o gün tablet bilgisayarları gösteriyordum. O gün geldi çattı. Her okula bir tane çok fonksiyonlu yazıcı ve her öğrenciye bir tane tablet bilgisayar dağıtacağımı duyurmuştum. Selahattin Zaim Anadolu Lisesi’ne ve pilot uygulama olan okullarda 12 bin tablet bilgisayarı öğrencilerimize sunuyoruz. Kara tahta kavramını tarihin tozlu raflarına kaldırıyoruz. Tebeşir ve tebeşir tozu artık tarihe karışacak.

Bu projenin uyum süreci elbette zaman alacaktır. Okul idarecilerinin bu süreye ayak uydurması elbette zaman alacaktır.

Bu projede öğretmenlerimiz kilit bir rol oynuyor. Bu proje öğretmenin rolünü azaltmayacak, bilakis öğretmenleri eğitim sisteminde yeni bir role büründürecek. Bu teknolojiyle aldığınız eğitimle yarının nesillerini sizler yetiştireceksiniz. Bu yaşlarda bu teknolojiye ayak uyduracak, öğretmen olduğunuz sınıflarda bu teknojiyi kullanacaksınız. Eski öğretmenlerimizin de bu sürece ayak uyduracağına inanıyorum.

Eğitime Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımı yaptık. Türkiye’nin toplam derslik sayısı 570 bin. 370 binini biz açtık. Türkiye’ye bunları 2002 yılında eğitime ayrılan pay 7.5 milyar lira idi. Eğitimin bütçesini tam yüzde 425 oranında arttırdık. 9 yılda okullarımıza 896 bin 500 adet bilgisayar gönderdik.

DEVLET HÜKÜMETİN HEDEFİNDE İLERLİYOR

Eğitimle ilgili ifademizi önüne arkasında bakmadan karalama kampanyasına dönüştürüyor. Bu hükümet muhafazakar demokrat bir hükümettir. Dünyanın her ülkesindeki iktidarın belil hedefleri vardır. Anayasamızın 24. maddesini bir okurlarsa, devlete nasıl bir görev verdiğini görürler. Bu devlet hükümetimizin hedefinde ilerliyor.

İNSAFSIZSINIZ

Bir haftadır sürekli karalama kampanyası yürütüyorlar. Hiçkimse niyet okuyuculuğu yapmasın. Böyle önyargılı şekilde bizi eleştirmek insafsızlıktır. Dünyayı öğrencinin ayağına taşıyan bir hükümeti böyle karalamak en hafif tabiriyle vicdansızlıktır. Benim partimin il başkanları toplantısında söylediklerimin neyi kast ettiğim son derece nettir. Biz bir dayatma arzusu için de değiliz. Bu ülke ne çektiyse öğrencileri belli ideolojilerle şekillendirmek isteyen, ikna odalarında öğrencilere zulmeden zihniyetten çekmiştir.

Bu ülkede bir dönem kitaplar yasaklandı. Kasaba meydanlarında kitap dağları yakıldı. En basit kitaplar… Elif Ba cüzleri, Hz. Ali Cenkleri toplatıldı. Bu ülkenin gençlerinin milli değerleri öğrenmeleri engellendi. Milli değerleri öğretenler cinayet işlemiş gibi muamele gördü. Din Kültürü ve Ahlak bilgisinden bahseder 24. madde. Eğitim başka, öğretim başka birşeydir. Eğtimi de yapar diyor. Biz yapmadık bunu. Anayasada bunlar var. Gencecik çocuklar sakallarına bakılarak okul kapılarından sokulmadı. Anne ve babalarının fotoğraflarına bakarak çocukları okul kapılarından gönderdiler. Köy Enstitüleri’nde öğretmen formatlatıp, sonra da onların eline öğrencileri verdiler.

Bir haftadır köşelerinde yazanlara sesleniyorum: Bu gençliğin tinerci olmasını mı istiyorsunuz? İsyankar bir nesil mi olmasını istiyorsunuz? Hiçbir meselesi olmayan bir nesil mi istiyorsunuz? Biz sizlerle bu meselede anlaşamayız. Dindar bir nesil çağdaş olamıyor mu? Hem çağdaş hem de dindar olunmuyor mu? Başınızını önünüze eğin de hem dindar hem de çağdaş bir nesil nasıl yetiştirilir onu düşünün! Biz o terbiyeyi alarak büyümüş bir nesiliz. Biz bugün de hala o zihniyeti taşıyan kafalara isyan ediyoruz.

İkna odalarının mucitleri bizi eleştiriyorlar. Kızlarımıza az mı çektirdiniz. Biz bu art niyetli kampanyaya asla pirim vermeyiz. Bu ülkenin tüm çocukları eğitim alacak. Bunu engellemek isteyenler karşılarında bizi bulacaklar.

İkna odalarını özleyenler beyhude bekleyecekler. Karanlık günleri bekleyenler hayal kırıklığı yaşayacaklar. Biz bu kampanyalara boyun eğmedik. Şunu herkes bilsin ki, biz bu yolda sadece ve sadece milletle yürüyoruz. -kamudanhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.