» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Dindar İnşaat Ustası mı Aranıyor?

A+  A- Dindar İnşaat Ustası mı Aranıyor?

İnşaat ustalarının girdiği sınavda, ustalara Kelime-i Tevhid, namaz rekatları, haram-helal, Kopenhag Zirve Toplantısı, Gümrük Birliği, İLO gibi sorular yöneltildi. İnşaat işçilerinin dindarlığını ölçen sorulara dikkat çekilen sınavla ilgili Akşam Gazetesi köşe yazarı Funda Özkan‘ın yazısı haberimizin devamında verilmiştir.

“Mala ustasına soru: En etkili iletişim aracı hangisidir?”

Depremle yaşamayı öğrenmek adına ‘inşaat malzemelerinin depreme dayanıklılık standardının yükseltilmesi’ ve ‘inşaat işçilerinin mesleki eğitime-sınava tabii tutulmasını’ alkışlamıştık.

Sonuçta müteahhit itibarlı, güvenilir de olsa, kaderimizi büyük ölçüde inşaattaki işçiler belirliyor. En basiti beton dökerken, yeterince su kullanmadı diyelim, binanın sağlamlığını riske atıyor.

Bu uygulamayı alkışlamıştım, kalfalık sınav kağıdı elime geçene kadar.

Sorulardan biri başlıkta yer alıyor ve seçenekler sıralanıyor:

‘a-Radyo, b-Televizyon, c-Dergi, d-Gazete’

Sınavda elbette deprem duyarlılığına ilişkin ve inşaat bilgi birikimini sınayan sorular da var. Eminim hepimizin hayatımız boyunca su tesisatçısı, elektrikçi, duvar ustası gibi meslek erbabından birileriyle diyalogumuz olmuştur. Birazdan vereceğim soru örneklerini okurken, inşaat işçilerinin genel olarak eğitim düzeyini göz önünde tutun lütfen:

Aşağıdakilerden hangisi Kopenhag Zirve toplantısında alınan kararlardan (kriterlerden) değildir?
a- Siyasi kriterler b-Ekonomik kriterler c-Askeri kriterler d-Hukuki kriterler.

Aşağıdakilerden hangisi sosyal adaletin, uluslararası insan ve çalışma haklarının iyileştirilmesi için çalışan bir kuruluştur?
a- AB b-IMF c-Gümrük Birliği d-ILO

Kişinin baş etme yeteneğini aşan bir durumda ortaya çıkan tepkiye ne denir?
a-Problem b-Stres c-Sorun d-Düşünce

Kişilerin çalışma ve sözleşme hürriyeti aşağıdaki anayasal haklar grubundan hangisine girer?
a-Kişisel haklar b-Sosyal ve ekonomik haklar c-Siyasal haklar d-Kişinin dokunulmazlık hakları

Telif hakkı aşağıdaki ürün konularından hangisini kapsamaz?
a-Edebiyat b-Müzik c-Sanayi d-Resim

Aşağıdakilerin hangisi kurumlar vergisine dahil değildir?
a-Kooperatifler b-Tek kişi işletmeleri c-Kamu İktisadi Teşekkülleri d-İş ortaklıkları.

Sınav kağıdını bana getiren ustam (ki gönül rahatlığıyla evimin tüm işlerini ona teslim ediyorum) dedi ki, ‘Sınavda tepki gösterdim. Mesleğimle ilgili soruların hepsini yanıtlarım. Geri kalan bölümlerde bana yardımcı olmak zorundasınız’ diye.

Olmuşlar da.

Bunlar da din kültürü ve ahlak soruları

Depreme dayanıklı inşaat yapacak işçilerinin ustalık ve kalfalık sınavında, misal taş ustasına taş, duvar ustasına duvar, elektrik ustasına da elektrik ile ilgili soruların sorulmasını bekleriz değil mi?

15’e yakın soru din kültürü ve ahlak başlığında. Örnek vereyim.

‘Aşağıdakilerin hangisi günlük konuşmalarımızda kullandığımız dini ifadelerden biri değildir?
a-Maşallah b-İnşallah c-Allah korusun d-Günaydın

La ilahe illallah… Kelime-i tevhidin eksik kalan kısmına aşağıdaki ifadelerden hangisi gelmelidir?

Bütün namazların 1. rekatında Fatiha süresinden önce okuduğumuz dua aşağıdakilerden hangisidir?

Cami bahçelerinde yapılan ve Müslümanların abdest almalarına yarayan yapılardır. Eski devirlerde buralar aynı zamanda mahalle ve köy halkının su ihtiyaçlarını karşıladıkları yerlerdi. Yukarıdaki özellikleri verilen yapı aşağıdakilerden hangisidir?
a-Minare b-Mahfil  c-Şadırvan  d-Mihrap

Aşağıdakilerden hangisi dinimizce helal sayılan davranışlardan biri değildir?
a-Çalışarak geçimini sağlamak, b-İsrafa kaçmadan alışveriş yapmak c-Başkalarının hakkına saygılı olmak d-Devlet malına zarar vermek.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 9 Şubat 2012 tarihinde eklenmiştir. "Dindar İnşaat Ustası mı Aranıyor?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. usta

    dogru cevap : Bismillah, maasallah, insallah,…. hayallah

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3