» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Dindar Nesil İçin Dindar Öğretmen Gerekli!

A+  A- Dindar Nesil İçin Dindar Öğretmen Gerekli!

Dindar nesil için dindar öğretmen gerekli! İslamî kesime hitab eden çeşitli yayın organlarında son zamanlarda çok sık dile getirilen bir konu: “dindar nesiller için dindar öğretmene ihtiyaç var.”

Erdoğan’ın “dindar nesil” çıkışından sonra, bu açıklamayı emir kabul eden ve beklenen fırsatın geldiğini düşünen bazı kesimler, hemfikir oldukları dindar nesil konusunda haftalardır “dindar nesil için neler yapılmalı?” sorusuna yanıt arıyor. Yayın organlarında bir çok görüş ve öneri kaleme alınıyor.

Bunlardan en dikkat çekici olanı ise; “dindar nesil yetişmesi için dindar öğretmene ihtiyaç var.”

Yayın organlarında konuyu işleyen bazı yazarlar, çoğu zaman “düşman” ilan ettikleri Hristiyanlık’tan ve papazlardan örnekler vermekten çekinmiyor. Katolik öğretmenleri ve eğitimlerini diline dolayan bu yazarlar, aynı zamanda sık sık İncil’le Kur’an’ı karşılaştırmaktan da geri durmuyorlar.

Dindar nesil yetiştirilmesi için en öne çıkan öneri, din eğitiminin 1. sınıftan, hatta anasınıfından itibaren başlatılması. “Ağaç yaşken eğilir” diyen yazarların en büyük sıkıntılarından biri de, okullardaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin haftalık ders saatleri. Okullardaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders saatlerinin arttırılmasını talep eden yazarlar, bu dersi verecek olan öğretmenlerin yeterliğine de şüpheyle yaklaşmakta.

Dindar Öğrenciyi Dindar Öğretmen Yetiştirir

Okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerini veren öğretmenlerin bu dersler için yeterli eğitime sahip olmadığını düşünen yazarlar, öğretmenlerin de dinî konularda ayrı bir eğitimden geçirilmesini istiyorlar.

Ayrıca öğretmen yetiştiren okulların da bu bakımdan elden geçirilmesi öncelikli konular arasında görülüyor. Branşı ne olursa olsun, özellikle de okulöncesi ve sınıf öğretmenlerine bu konuda en dikkat edilmesi gereken grup gözüyle bakılıyor.

Seçmeli Kur’an Dersi

Okullara seçmeli Kur’an dersi konmasını isteyen köşe yazarları, kademeli olarak dersin zorunlu dersler kapsamına alınmasını beklemekte. Önümüzdeki dönem okullarda okutulacak Arapça Dersi ile belli bir paralellikte yürütülmesi amaçlanan dersin, öncelikle seçmeli olması önerilmekte.

Her Okula İbadethane

Her tür ve kademedeki okullara, öğrencilerin namaza teşvik edilmesi ve öğrencilere ibadet imkanı sağlanması amacıyla birer ibadethane açılması ısrarla önerilmekte. Okullarda açılacak mescitlerin, tamamen öğrencilerin kullanımına sunulması istenmekte.

Ayrıca okullarda “Kutlu Doğum Haftası” gibi haftalara ağırlık verilmesi ve dini konularda çeşitli etkinlikler, yarışmalar düzenlenmesi gerektiği belirtilmekte. Ücretsiz Kur’an ve dinî yayım dağıtımının da yapılacak işler kapsamında olduğu açıklanıyor.

Önümüzdeki süreçte Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konularda yeni girişimlerde bulunacağını düşünmekteyiz. Bu konulardaki gelişmeler yine sitemiz egitimciyiz.com‘da ele alınmaya devam edilecektir.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 14 Şubat 2012 tarihinde eklenmiştir. "Dindar Nesil İçin Dindar Öğretmen Gerekli!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. HasanSahin_023

  OECD,TALIS,INES,PISA,EAG,AVRUPA KONSEYİ ,CDPPE,UN,UTMK,EFA,UNICEF... gibi uluslararası kurum ve kuruluşlarla; proje… https://t.co/n0xqclvVzU

 1. Ateizm_Dernegi

  Dün idam fermanı verenlerin torunları bugün "dindar ve kindar" nesil isteyedursun, laik ve özgür bir toplum mücadel… https://t.co/eKqK1jTK4Q

 1. Erva93877915

  @ibrahimortatepe @YakupZleyha @CumhurFrankfurt Kelime anlamını biliyor, kendisinde olmadığını kabul ediyor ve de di… https://t.co/RWLpD3zHE1

 1. azizcelebi

  RT @DahiOglan: Dindar ahlaklı nesil yetişsin diye, 18 yıl önce 450 olan imam hatip okulu sayısını 4 bine, 71 bin olan cami sayısını 90 bin’…

 1. birkardemetii

  @hnlngk @YakupZleyha @CumhurFrankfurt Biz kendimizi helal dairesi içinde her konuda geliştiriyoruz merakınız olması… https://t.co/lrtOPG2VHv

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7