» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Dini Ağırlıklı Dersler Seçtirildi

A+  A- Dini Ağırlıklı Dersler Seçtirildi

Eğitim İş Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, okullarda dini ağırlıklı derslerin seçtirildiğini öne sürdü.

4+4+4 sistemi nedeniyle sorunlu başlayan 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılında her geçen gün yeni bir sorunla karşılaşıldığını dile getiren Eğitim İş Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, AKP iktidarının eğitim alanındaki yapılanmasının sonucu olarak bu anlayışta olan kimi okul idarelerinin okul aile birliği seçimlerine müdahil olduklarını öne sürdü.

Seçmeli derslerin tercihinde de ailelerin sosyo-kültürel yapılarının göz ardı edildiğini ve dini ağırlıklı seçmeli derslerin seçtirildiğini savunan Kayadan, okullarda kılık kıyafet yönetmeliğinin uygulanması konusunda da yasanın gereğini yapan öğretmenlerin ve idarecilerin baskı altına alındığını belirtti. Kayadan, adaleti uygulamak için Adana’ya geldiğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet’in görevini yapan idareci ve öğretmenleri korumaktan aciz olduğunu söyledi.

Eğitim İş Adana Şubesi Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada yeni eğitim-öğretim yılında yaşanan sorunlara değinen İsa Kayadan, 4+4+4 eğitim sisteminin getirdiği sorunların giderilemediğinin altını çizdi.

OKUL İKLİMİNİ İKİYE BÖLEN SORUNLAR

Özellikle seçmeli derslerin tercihinde velilerin yeterince bilinçlendirilmemesinin ve gerekli plan, program, müfredat, kitap, öğretmen konularının çözülmemiş olmasının okullarda öğrencileri, öğretmenleri, idareyi ve velileri sıkıntıya soktuğunu ifade eden Kayadan, bu durumun zaman zaman okul iklimini ikiye bölen sonuçlara neden olabildiğine dikkati çekti.

DİNİ AĞIRLIKLI DERSLER SEÇTİRİLİYOR

AKP iktidarının eğitim camiasındaki yapılanmasının hızla devam ettiğini öne süren Kayadan, bu anlayışta olan okul idarelerinin okul aile birliği seçimlerine müdahil olduklarını, zorunlu din kültürü dersi olmasına karşın seçmeli derslerde ailelerin sosyo-kültürel yapıları göz ardı edilerek dini ağırlıklı seçmeli derslerin seçtirildiğini söyledi. Kayadan, “Bu antidemokratik ve pedagojik olmayan tutumu eleştirenleri de idari yetkiler kullanılarak baskılama çalışmaları yapıldığını öğreniyoruz” dedi.

TÜRBAN İLKÖĞRETİMDE

AKP iktidarının “Tüm okulları imam hatipleştirdik” söyleminden ve anlayışından güç bulan kimi yapıların da katkısıyla ilköğretim çağındaki öğrencilerin kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı biçimde derslere türbanlı girmeye başladığını iddia etti.

KUTUPLAŞTIRAN TUTUMLAR SERGİLENİYOR

Hukuka aykırı olan bu durumu gerekli mercilere taşıyan öğretmen ve idarecilerin adeta yok sayılarak hedef haline getirildiğinin altını çizen Kayadan, “Kimi ilçe milli eğitim müdürleri tutulan tutanaklar konusunda ‘Kendi içinizde çözün’ gibi garip bir tutum izlemektedirler. İl Milli Eğitim Müdürü ve Sayın Vali ise türban konusunun karşısına mini eteği veya yırtmaçlı eteği koyarak kavram kargaşası ve kutuplaşma yaratıcı tutum takınıyorlar. Bu tutum bazen o kadar ağır oluyor ki kılık kıyafet yönetmeliğini uygulamak isteyen okul müdürleri bir çırpıda görevden alınabiliyor.

Bunun örneği yaşandı. ‘Ben hukuk dışı hiçbir şey yapmam. Adaleti uygulamaya geldim’ diyen İl Milli Eğitim Müdürü okul müdürünü korumaktan, yönetmeliklere sahip çıkmaktan, mahkeme kararına uygulamaktan aciz görünüyor” diye konuştu.

MİLLİ EĞİTİMİN GELDİĞİ SON NOKTA

Türkiye Cumhuriyeti devrimlerini, Atatürkçülüğü savunan ve sadece kılık kıyafet yönetmeliğini uygulamak isteyen bir müdürün yüz kızartıcı suçu olanlarla aynı kefeye konularak aynı cezanın verilmesinin Türkiye’deki Milli Eğitiminin geldiği son nokta olduğunu vurgulayan Kayadan şöyle konuştu:

“Bu AKP’nin ileri demokrasisinin, 2023 vizyonunun hatta 2071 vizyonunun ekarte edemeyeceği bir ayıp bir tutumdur. Bunu halkımız elbette ki değerlendirecektir. Herkes tarih önünde gerçek adalet önünde er geç hesap verecektir. Halkın önünde Cumhuriyetten ve Atatürkçülükten yana hamasi nutuklar atanların, dersinde cumhuriyetçi, cumhuriyet değerlerini, Atatürk’ü ve Atatürkçülüğü anlatanları yargılamak için denetmen görevlendirme coşkusunu anlayabilir, ayırt edebiliyor, halkımızın da çok iyi bir şekilde anlayacağını biliyoruz. Artık takke düşmüş, kel görünmüştür. Bu halk dini değerlerini nereye koyacağını, nasıl yaşatacağını, dinin siyasete ve ticarete malzeme edilmeyeceğini çok iyi bilir. Yapanları da ayırt eder, edecektir. Etmelerine yardımcı olacağız” şeklinde konuştu.

HER ŞEYE RAĞMEN YURTTA SULH, CİHANDA SULH

Halkın cumhuriyeti, onun kurucusu Atatürk’ü de nereye koyacağını bildiğinin altını çizen Kayadan, halkın gerektiğinde Cumhuriyet Bayramı’nda olduğu gibi onlara da sahip çıkacağını kaydetti. Kayadan, “Ağırbaşlılığımız, suskunluğumuz demokrasiye ve hala gerçek adaleti uygulamaya çalışan namuslu yurtsever insanlara olan güvenimizdendir.

Unutulmasın ki kitlesel tepki gösterme, sokak kültürü bizim işimizdir. Her şeye rağmen ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesine tutunmamız gerektiğinin altını çizerek süreci yakından takip ettiğimizi vurgulamak istiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 6 Kasım 2012 tarihinde eklenmiştir. "Dini Ağırlıklı Dersler Seçtirildi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. GayeUsluer

  MEB’nın yaptığı son değişiklikler tartışılıyor Milli Eğitim Bakanı “yok öyle değil”den öte İnandırıcı bir açıklama… https://t.co/dR4vtPJNR4

 1. HAVELSANResmi

  HAVELSAN ile Tepe İnşaat arasında eğitim ve simülasyon teknolojileri alanında iş birliği anlaşması imzalandı. Anla… https://t.co/tLUFIaa2bq

 1. Murat__Erkan

  Turkcell Vakfı ve MEDAR iş birliğiyle hazırladığımız "Medeniyet Bilinci" seminerlerimizle gençlerimizin gelişimine… https://t.co/zDttDlj5BY

 1. gevinde79

  RT @Sevgi_ysr: Daha henüz 19 yaşında genç bir kızın eğitim hakkının elinden alınmaması ,özgürlüğüne kavuşması ve bu hukuksuzlukların son bu…

 1. halilyigit63SP

  RT @Serkan_cban: Emine Erdoğan ABD’li iş adamlarıyla bakanı kenarda tutup görüşmüş!... Sormazlar mı; Senin sıfatın ne? Eğitim düzeyin ne…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5