» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Diyanet, Öğrencilerin Yarıyıl Tatiline de El Attı

A+  A- Diyanet, Öğrencilerin Yarıyıl Tatiline de El Attı

DİYANET İŞLERİ İLKÖĞRETİM VE LİSE ÖĞRENCİLERİ İÇİN UMRE PROGRAMI HAZIRLADI

Diyanet İşleri Başkanlığı, yarıyıl tatilinde ilköğretim ve lise öğrencileri için 10 günlük “umre” programı hazırladı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş imzasıyla 81 ilin milli eğitim müdürlüklerine gönderilen 5 Ocak tarihli yazıda, öğrencilerin “bilgi, görgü ve deneyimlerinin artırılması ve pekiştirilmesine katkıda bulunmak, kutsal topraklarda bulunan ve İslam tarihi açısından önem arz eden mekanların ziyaret edilmesini sağlamak amacıyla öğretmenleri nezaretinde öğrenciler için özel umre turu” planlandığı belirtildi.

‘OKULLAR DİYANET ŞUBESİ DEĞİLDİR’

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, “Okullar Diyanet’in ve Müftülüklerin şubesi değildir” dedi.

AKP’nin iktidarda olduğu yıllar içinde muhafazakârlığın adım adım hayatın her alanına nüfuz ettiğini vurgulayan Akyol, “Eğitimin toplumun geleceği açısından taşıdığı önem, Milli Eğitim Bakanlığını, bu sürecin merkez üssü haline getirmiştir. Okullardaki uygulamalardan tutalım, yardımcı kaynaklara kadar her araç, eğitimin dinselleştirilmesi doğrultusunda kullanılmıştır. AKP, eğitim alanında her gün yeni bir uygulamayı yaşama geçiriyor” dedi.

İLK VUKUAT DEĞİL

2006 yılında Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından cami inşaatı için para yardımı toplama yazısı, Çaycuma’daki tüm okullara gönderilerek duyurusunun yapılması istendiğini hatırlatan Akyol, “2007 yılında ise hiçbir bilimsel yanı olmayıp tamamen safsataya dayanan, Kültür Bakanlığının dahi kütüphanelere konması için olumlu görüş bildirmediği, Harun Yahya’nın ‘Yaradılış Atlası’ adlı kitabı Çaycuma’da Biyoloji ve Felsefe öğretmenleri ile okullara gönderilmişti. Önceki yıllarda Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen izinlerle bir takım dernek ve çevreler tarafından Çaycuma’da ve birçok il ve ilçede okullar ve öğrenciler üzerinden organize edilmeye çalışılan ve neredeyse ulusal bir etkinlik düzeyine çıkarılan “Kutlu Doğum Haftası”, geçtiğimiz yıl yayımlanan MEB genelgesiyle okullarda kutlanması istendi” dedi.

‘LAİKLİĞİN AÇIK İHLALİDİR’

Kuran kurslarındaki yaş sınırının kaldırılmasını ve imam hatip okullarının önünü açacak olan zorunlu eğitimin kendi içinde kademelendirilerek 12 yıla çıkarılması çalışmalarına da vurgu yapan Akyol, son olarak da Diyanet İşleri Başkanlığının ilköğretim ve lise öğrencileri için “umre” planı yapmasının da bir tesadüf olmadığına dikkat çekti.

Akyol, “Temel ilkesi laiklik olan bir eğitim sisteminde, bir din açısından önemli olan bir etkinliğin, tüm okullara duyurulması ve ilköğretim ve lise idarecilerinden öğretmen, öğrenci ve velilere umreye katılım çağrısı yapıp, katılacakların bildirmesinin istenmesi, laiklik ilkesinin açıkça ihlal edilmesinden başka anlam taşımamaktadır” dedi.

Dini faaliyet yürütmekle görevli Diyanet ve müftülüklerin okulları kendi şubesi gibi görmesinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Akyol, “Çocukların özellikle ilköğretimde okuyan çocukların henüz soyut kavramları anlama, onları anlamlandırma yetilerinin yeterince gelişmediği düşünüldüğünde, bu tür organizasyonlarda oluşan kitle psikolojisi ileriki yaşlarda çocukların psikolojisi ve davranışları üzerinde olumsuz etkisi olması ihtimali yüksektir. Bu nedenle bu tür organizasyonlara 15 yaşın altında çocukların, aileleri ile birlikte de olsa, katılması pedagojik olarak sakıncalıdır” diye konuştu.

Akyol, Eğitim Sen olarak eğitim sisteminin dinselleştirilmesine sessiz kalmayacaklarını ifade etti.

EĞİTİM SEN GENEL BAŞKANI: KABUL EDİLEMEZ

Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız ise, bu örneğin siyasal iktidarın Türkiye’deki toplumsal hayatı dinsel olarak şekillendirme adımlarının bir ürünü olarak değerlendirdi. Diyanet İşleri’nin eğitim ve bilim alanına müdahale etmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Ünsal, “Eğitim sistemi dinselleştiriliyor. Laik eğitimin karşısında tutum alan bir hareket var. Süratle toplumsal ve eğitim yapısı teokratikleştirilmeye çalışılıyor” dedi.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 8 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "Diyanet, Öğrencilerin Yarıyıl Tatiline de El Attı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. MehmetArdic_

  HAZIR OL İSTANBUL Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 29 Mayıs Cuma günü Sultanahmet Meydanında cuma namazı kıldıracağını açıkladı.

 1. mahirunal

  27 Mayıs’ın faziletleri için Diyanet’e hutbe okuttular.Bugün demokrasinin yaraları sarılırken,Yassıada demokrasi ad… https://t.co/wvs4OWlddg

 1. ersinceliq

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 29 Mayıs Cuma günü Sultanahmet Meydanında cuma namazı kıldıracağını açıkladı. https://t.co/PVuZdsxgkC

 1. 43_meryem

  RT @fatih_yasli: diyanet işleri başkanı, "demokrasi adası"nın açılışında, ezanın yeniden arapça okunmasını hatırlatarak menderes'e şükran d…

 1. esracimnaber

  Diyanet bir iki güne #meteor un (bknz. Gökten taş yağması) hangi günahtan dolayı düştüğünü açıklar

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3