Diyanet, Öğrencilerin Yarıyıl Tatiline de El Attı

DİYANET İŞLERİ İLKÖĞRETİM VE LİSE ÖĞRENCİLERİ İÇİN UMRE PROGRAMI HAZIRLADI

Diyanet İşleri Başkanlığı, yarıyıl tatilinde ilköğretim ve lise öğrencileri için 10 günlük “umre” programı hazırladı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş imzasıyla 81 ilin milli eğitim müdürlüklerine gönderilen 5 Ocak tarihli yazıda, öğrencilerin “bilgi, görgü ve deneyimlerinin artırılması ve pekiştirilmesine katkıda bulunmak, kutsal topraklarda bulunan ve İslam tarihi açısından önem arz eden mekanların ziyaret edilmesini sağlamak amacıyla öğretmenleri nezaretinde öğrenciler için özel umre turu” planlandığı belirtildi.

‘OKULLAR DİYANET ŞUBESİ DEĞİLDİR’

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, “Okullar Diyanet’in ve Müftülüklerin şubesi değildir” dedi.

AKP’nin iktidarda olduğu yıllar içinde muhafazakârlığın adım adım hayatın her alanına nüfuz ettiğini vurgulayan Akyol, “Eğitimin toplumun geleceği açısından taşıdığı önem, Milli Eğitim Bakanlığını, bu sürecin merkez üssü haline getirmiştir. Okullardaki uygulamalardan tutalım, yardımcı kaynaklara kadar her araç, eğitimin dinselleştirilmesi doğrultusunda kullanılmıştır. AKP, eğitim alanında her gün yeni bir uygulamayı yaşama geçiriyor” dedi.

İLK VUKUAT DEĞİL

2006 yılında Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından cami inşaatı için para yardımı toplama yazısı, Çaycuma’daki tüm okullara gönderilerek duyurusunun yapılması istendiğini hatırlatan Akyol, “2007 yılında ise hiçbir bilimsel yanı olmayıp tamamen safsataya dayanan, Kültür Bakanlığının dahi kütüphanelere konması için olumlu görüş bildirmediği, Harun Yahya’nın ‘Yaradılış Atlası’ adlı kitabı Çaycuma’da Biyoloji ve Felsefe öğretmenleri ile okullara gönderilmişti. Önceki yıllarda Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen izinlerle bir takım dernek ve çevreler tarafından Çaycuma’da ve birçok il ve ilçede okullar ve öğrenciler üzerinden organize edilmeye çalışılan ve neredeyse ulusal bir etkinlik düzeyine çıkarılan “Kutlu Doğum Haftası”, geçtiğimiz yıl yayımlanan MEB genelgesiyle okullarda kutlanması istendi” dedi.

‘LAİKLİĞİN AÇIK İHLALİDİR’

Kuran kurslarındaki yaş sınırının kaldırılmasını ve imam hatip okullarının önünü açacak olan zorunlu eğitimin kendi içinde kademelendirilerek 12 yıla çıkarılması çalışmalarına da vurgu yapan Akyol, son olarak da Diyanet İşleri Başkanlığının ilköğretim ve lise öğrencileri için “umre” planı yapmasının da bir tesadüf olmadığına dikkat çekti.

Akyol, “Temel ilkesi laiklik olan bir eğitim sisteminde, bir din açısından önemli olan bir etkinliğin, tüm okullara duyurulması ve ilköğretim ve lise idarecilerinden öğretmen, öğrenci ve velilere umreye katılım çağrısı yapıp, katılacakların bildirmesinin istenmesi, laiklik ilkesinin açıkça ihlal edilmesinden başka anlam taşımamaktadır” dedi.

Dini faaliyet yürütmekle görevli Diyanet ve müftülüklerin okulları kendi şubesi gibi görmesinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Akyol, “Çocukların özellikle ilköğretimde okuyan çocukların henüz soyut kavramları anlama, onları anlamlandırma yetilerinin yeterince gelişmediği düşünüldüğünde, bu tür organizasyonlarda oluşan kitle psikolojisi ileriki yaşlarda çocukların psikolojisi ve davranışları üzerinde olumsuz etkisi olması ihtimali yüksektir. Bu nedenle bu tür organizasyonlara 15 yaşın altında çocukların, aileleri ile birlikte de olsa, katılması pedagojik olarak sakıncalıdır” diye konuştu.

Akyol, Eğitim Sen olarak eğitim sisteminin dinselleştirilmesine sessiz kalmayacaklarını ifade etti.

EĞİTİM SEN GENEL BAŞKANI: KABUL EDİLEMEZ

Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız ise, bu örneğin siyasal iktidarın Türkiye’deki toplumsal hayatı dinsel olarak şekillendirme adımlarının bir ürünü olarak değerlendirdi. Diyanet İşleri’nin eğitim ve bilim alanına müdahale etmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Ünsal, “Eğitim sistemi dinselleştiriliyor. Laik eğitimin karşısında tutum alan bir hareket var. Süratle toplumsal ve eğitim yapısı teokratikleştirilmeye çalışılıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.