Diyanet’ten Umre Açıklaması Yapıldı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, öğrencilere yönelik umre programı eleştirilerine cevap verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, öğrencilere yönelik umre programıyla ilgili, “Müslüman bir ülkede, Müslüman bir gencin, çocuğun, Müslümanların kıblesi olan Kabe’yi, sevgili Peygamberimizin doğup büyüdüğü yerleri görme arzusuna, Diyanet İşleri Başkanlığının öncülük ve rehberlik yapması kadar tabii birşey olamaz” dedi.

Görmez, “Diyanet İşleri Başkanlığının öğrenciler için yarıyıl tatilinde düzenlediği umre programına yönelik eleştirilerin” hatırlatılması üzerine yazılanları, çizilenleri takip ettiğini söyledi.

Bu programın aslında her yıl yapıldığına işaret eden Görmez, şunları kaydetti:

“Yaz tatillerinde anneler, babalar, çocuklarıyla birlikte gidiyorlardı. Şubat tatilinde bazı öğretmenler, öğrencileriyle birlikte talip oluyorlardı, ama bugüne kadar mümkün olmadı. Çünkü şubat tatili ilk defa umre dönemine denk geliyor. Dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığımızın buna rehberlik yapması, bu ihtiyaca karşılık vermesi kadar tabii bir şey olamaz. Çağdaş dünyada da bu konuyu eleştiren dostlarımızın yarıyıl tatillerinde İspanya’dan, İtalya’dan, Almanya’dan Vatikan’a ne kadar öğrenci turlarının düzenlendiğini gidip izlemelerini tavsiye ederim.”

Programın, sadece henüz ilköğretimde okuyan, reşit olmayan çocuklara yönelik bir tur gibi gösterilmesinin de kendilerini üzdüğünü bildiren Görmez, şöyle devam etti:

“Halbuki bu talep öncelikle imam hatip liselerinden bize gelmiştir. Ancak başka liselerden de öğrenciler kendi aralarında birleşerek, bunlar daha çok lise öğrencileridir… Yahut anne babalar, yarı yıl tatilinde umreye gitmek istediklerini, ilk defa çocuklarının tatiline denk geldiği için çocuklarıyla birlikte gitmek istediklerini ifade etmişlerdir. Biz de tamamen maliyetine hiçbir kuruş kar yapmadan…

Gerçi öğrencilere yönelik ilan edilen rakamı da çok yüksek gören arkadaşlarımız var. Ancak onun üçte ikisinden fazlası sadece uçak parasıdır. Dolayısıyla bir kuruş dahi kar yapmadan, öğrencilere böyle bir indirim yapmayı, Diyanet İşleri Başkanlığımız öğrencilere gösterilmesi gereken bir kolaylık olarak görmüştür.”haberturk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.