» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Dövene Az, Dövülene Çok Ceza İstendi

A+  A- Dövene Az, Dövülene Çok Ceza İstendi

Öğrenciler karı-koca olan sivil polisler tarafından dövüldü, “öğrenciler polisleri dövdü” gerekçesiyle polislerden daha fazla ceza talep edildi. Soruşturma sırasında polis ve İETT’nin kamera görüntülerini vermemek için yazışmaları geciktirdiği, sonra da görüntülerin silindiği ortaya çıktı.

Geçen yıl 14 Ekim’de Bakırköy İncirli’deki duraktan metrobüse binen üniversite öğrencileri Özgür Benol ve arkadaşı Mine Sayarı Türkiye’nin adalet sistemini tartışmaya başladı.

İddiaya göre, gençler tartışırken, hemen arkalarında bulunan Çorlu Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Alperay Çakır ile eşi Oğuk Kağan Çakır, gençlere önce sözle müdahale etti, ardından tartışmanın büyümesi üzerine öğrencilere tekme tokat saldırdı. Öğrenci Benol’un yüzünde yaralar açılırken, arkadaşı Sayarı’nın vücudunda ekimozlar oluştu.

Burada sevişmeyin!

İddianamede, sivil kadın polis Alperay Çakır’ın öğrencilerin kendisine temas ettiğini ve bundan rahatsız olduğunu söylediği anlatıldı. Polis Çakır’ın, tartışma üzerine, öğrenci Mine Sayarı’nın saçından tutarak, gençlere “Ahlaksızlar ben burada size sevişmeyin, yiyişmeyin demedim mi, ben polisim” şeklinde hakaret etmesiyle olayların başladığı belirtildi. Polis Çakır’ın, öğrenci Sayarı’ya vurarak, basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek derecede yaralanmasına neden olduğu ve iki genci tehdit ettiği kaydedildi.

Polisleri “ağır” dövmüş

İddianamede, buna karşılık, olayları başlatan kadın polisin çok daha ağır dayak yediği iddiası yer aldı.

Alperay Çakır’ın kendisi gibi polis olan eşi Oğuz Kağan Çakır’ın da öğrenci Mine Sayarı ve öğrenci Özgür Benol’a vurup iki genci “basit tıbbi müdahale ile giderilecek derecede yaraladığı ve tehdit ettiği” anlatıldı.

Buna karşılık, öğrenci Mine Sayarı’nın kadın polis Alperay Çakır’a “basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek derecede 1. derecede kırık oluşmasına neden olacak şekilde” vurduğu, eşi Oğuz Kağan Çakır’a da “basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde” vurup tehdit ettiği belirtildi.

Olay sırasında yüzünde yaralar oluşan diğer öğrenci Özgür Benol’un da polis Alperay Çakır’ı basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek ve 1. derecede kırık oluşacak şekilde yaraladığı, eşi Oğuz Kağan Çakır’ı ise basit tıbbi müdahale ile giderilecek biçimde yaraladığı iddia edildi.

Polislere az ceza

İddianamede, öğrencilerden Mine Sayarı için 2 yıl 1 aydan 7,5 yıla kadar, Özgür Benol için 1 yıl 9 aydan 5,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Kadın polis Alperay Çakır’a 13 aydan 5 yıla kadar, eşi Oğuz Kağan Çakır’a ise 10 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Soruşturma sürecinde ilginç olayların yaşandığı anlaşıldı. Benol’un avukat annesi Gülderen Ertaş, olayla ilgili kamera görüntülerinin getirilmesi için savcılığa başvurdu. Ertaş, dilekçesinde, kayıtlardan polislerin yaralı olup olmadıklarının anlaşılacağını ayrıca tanıkların ifadeleri alınmadan gönderildiklerinin görüleceğini kaydetti.

13 Gün Beklendi, Görüntüler Silindi

Bakırköy Savcısı Nevin Özkan da olaydan 4 gün sonra verilen dilekçe doğrultusunda, “deliller karartılacak” uyarısını da dikkate alarak, 18 Ekim’de talep yazısı hazırladı. Savcı, zaman kaybetmemek için yazıyı özel kurye ile Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdi.

Yazıda, metrobüsteki kamera görüntüleri, metrobüsün boşaltıldığı durağı gören işyeri ve MOBESE görüntüleri ve tarafların olaydan sonra getirildikleri Merkezefendi Polis Merkezi’nin kamera görüntüleri talep edildi.

İETT Genel Müdürlüğü, talebi olaydan 17 gün, yazıdan 13 gün sonra yanıtladı. Otobüs İşletmesi Dairesi Başkanı Hasan İçen’in imzasını taşıyan yazıda, “Hızlı Otobüs İşletme Şube Müdürlüğü’nün kamera görüntülerini 10 gün sakladığı ve sonrasında otomatik olarak sildiği, bu nedenle bu görüntülerin de bulunamadığı” bildirildi.

7 gün saklanıyor

Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürlüğü ise 18 Ekim tarihli yazıya 28 Ekim’de yanıt verdi. Yazıda, “Merkezefendi Polis Merkezi’nde kurulu bulunan kamera kayıt sistemindeki bilgisayarın ana belleğinin 500 GB olduğu, bu nedenle kayıtların sadece 7 gün saklandığı, daha eski görüntülerin otomatik olarak silindiği” belirtildi. Gecikmeli yanıtlar, olayı aydınlatacak görüntülerin hiçbirinin savcılığa ulaşmamasına yol açtı.

Kınama istendi

Karı-koca polislerin karıştığı kavganın basına yansımasının ardından Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar’ın onayı ile iddialarla ilgili soruşturma başlatıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca yürütülen soruşturma sonrasında hazırlanan raporda, kadın polis Alperay Çakır için Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü’ne göre “kınama” cezası talep edildi. Savunmasında, gençleri devlet aleyhine konuştukları için önce ikaz ettiğini ardından tartışmanın kavgayla sonuçlandığını anlatan Çakır’ın dosyası cezanın kesinleşmesi için EGM Disiplin Kurulu’nda görüşülecek.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 30 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "Dövene Az, Dövülene Çok Ceza İstendi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. salihkocovali

    RT @gazetesozcu: Güldür Güldür'den sosyal medyayı sallayan ‘kadına şiddet’ göndermesi 👉Siz de mi işte, yolda, otobüste, metrobüste, tacize…

  1. emrekilincVII

    @tolk88 @furkanm17 sizi esefle kınıyorum. Metrobüste dayak yerken....neysehdbdhdhhddjdjjd

  1. DilanBoztemur

    Sene 2014 metrobüste 7 durak dayak yedim,dershane durağımda inip gittim ders dinledim https://t.co/rkykLAp07E

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
11