» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

e-Okul, e-Eziyet!

A+  A- e-Okul, e-Eziyet!

Konuyla ilgili, güncel “e-Okula Kitap Girme İşi Kolaylaştı” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

(e-okul’a kitap girme programı eklendi!) Bilindiği gibi MEB’in E-Okul sisteminde öğretmenlerin yapması gereken bazı işler bulunmaktadır. E-okul modülünde “Sosyal Faaliyetler” linkinin altında bulunan öğrencinin “Okuduğu Kitaplar” da bu işlerden biridir. E-Okul sisteminin işleyişinden kaynaklanan bazı zorluklar yüzünden E-Okul’a kitap girme işlemi zaman zaman öğretmenler için eziyet kaynağı haline gelebilmektedir.

Bir çok öğretmenin karnede sadece okunan kitap sayısının görülmesine rağmen sisteme kitap adları, kitap grubu, kitap türü, sayfa sayısı gibi bilgilerin neden girildiği konusunda bir fikri bulunmuyor.

E-okul’a kitap girme programı için tıklayınız.

e-Okul kolay yoldan kitap girme programı download

MEB internetinde filtrelenmiş olan sitelerden indirme sorunu yaşayanlar için program aşağıdaki bağlantıdan indirilebilir.

e-Okul’a Kitap Girme Programı download

Konuyla ilgili öğretmen görüşleri değerlendirildiğinde genel olarak girilen bilgilerin “kişisel merak”tan öte herhangi amacının olmadığının ya da “bir bakan yakınının hazırlayacağı teze içerik olacağının” düşünüldüğü görülmektedir.

Her ne kadar öğrencilerin okuduğu kitapların sisteme her hafta sınıf öğretmenleri tarafından periyodik olarak işlenmesi istense de özellikle dönem sonlarına doğru yoğunlaşan iş ve işlemler arasında bir de okunan kitapların oldukça da “zor” bir yöntemle sisteme girilmesi bir çok öğretmeni moral ve vakit açısından olumsuz etkilemektedir.

E-Okul sistemine okunan kitapları girmek isteyen bir öğretmenin önce güvenlik kodu, kullanıcı adı ve parolası ile sisteme giriş yapması gerekiyor.

Ardından öğrenci nosu ya da TC Kimlik Numarası ile öğrencinin seçilmesi, “Sosyal Faaliyetler” menüsü altındaki “Okuduğu Kitaplar” bölümüne girilmesi, “Kitap Grubunun” seçilmesi, seçilen gruba ait verinin işlenmesi ve sayfanın yenilenmesi için beklenmesi, “Kitap Türü”nün seçilmesi, kitap sayfa sayısının, kitabın adının ilgili bölümlere yazılarak bilgilerin kaydedilmesi gerekmekte. Ayrıca bu işlem her öğrencinin okuduğu her kitap için ayrı ayrı tekrarlanma zorunda.

Kaba bir hesapla; 30 kişilik bir sınıfta her öğrencinin yıl içerisinde 50’şer kitap okuduğunu varsayarsak, anlatılan işlem sırasının toplamda 1500 kez tekrarı gerekmekte.

Teknik konularla ilgili olmayan öğretmenlerin bile kitap girişleri ile ilgili pratik işleyiş önerileri olsa da MEB E-Okul sisteminin işleyişinin değiştirmemekte kararlı görünüyor.

MEB’in çözüm üretmemesi üzerine kendi çözüm yöntemlerini geliştiren öğretmenlerin hazırladığı bazı programcıklar, kitap kayıt işlemini otomatikleştirebiliyor.

Öğretmenlerin işleri kolaylaştırıcı yöntemler kullandığını tespit eden MEB, işleri kolaylaştıran bu yöntemleri kullananlar hakkında yasal işlem yapacağını yayımladığı bir yazı ile geçtiğimiz günlerde duyurdu.

Yasal uyarıya rağmen bir çok öğretmen hâlâ bu yöntemleri kullanmaya devam ediyor.

Şimdi öğretmenler soruyor, E-Okul mu, E-Eziyet mi?

KONUYLA İLGİLİ E-OKUL GÜVENLİK DUYURUSU

1 2

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 22 Nisan 2010 tarihinde eklenmiştir. "e-Okul, e-Eziyet!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Bence dönemm başında öğretmneler sınıf kitap listesini sisteme bir defa girmeli daha sonra şikayet ettik belirli bir sınıflarla karnelerde girilen gitablar hepsi görndü….:)))

 2. bulut

  e-okula kitap girmek biraz zor. Orada kategoriler hiç olmamalıydı. kitabın adı ve sayfa sayısı yeterli olmalıydı. Bir de kitap listesi hazır olmalıydı. Örnek olarak d harfine basıldığında Dede korkut hikayeleri gibi kitap önerileri gelmeliydi.
  e-okula otomatik kitap giren programları kullanmak sistem açısından bir zarar vermez ama tüm öğrencilere yalan yanlış kitap yazmak etik değerlerimize zarar verir. Yanlış kitap yazılacaksa hiç yazılmasın daha iyi.
  tabiiki o kitaplar gerçekten öğrencinin okuduğu kitaplarsa, ister programla gir ister makine, ister sekreter farketmez.

 3. murat

  Bence dönemm başında öğretmneler sınıf kitap listesini sisteme bir defa girmeli daha sonra bu listeler düzenlemeye açık olmalı ve karne döneminde sadece kitplar listeli şakilde karşımıza çıktığında başlarındaki kutucuklarla işaretlme yapılmalı.
  Hem bakanlığın istediği liste oluşmuş olur hemde öğretmenler he defasında binlerce kitap girmek durumunda kalmazlar. İstenirse kitap listesi sonraki yıla aktarılabilirde.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8