Eğitim-Bir-Sen: İstiklal Marşı Okunmasın

Tarih; 12 Aralık 2007. Gündem; Eğitim-Bir-Sen’in hükümete sunduğu önerilerden bazıları: okullardaki türban yasağı kaldırılmalı, İstiklal Marşı ve öğrenci andının okunması gözden geçirilmeli, sadece kızlara ayrı okullar açılmalı…

Yaklaşık 3 yıl önce bu talepleri dile getiren eğitim sendikası Eğitim Bir Sen bugün üye sayısı çok ciddi rakamlara ulaşan bir sendika durumuna geldi.

Çok ta uzak olmayan geçmişe baktığımızda Habertürk’te yer alan bir habere rastladık ve bu durum adeta tüylerimizi diken diken etti.

Eğitim Bir Sen
‘in 1-2 Aralık 2007‘de yaptığı istişare toplantısından çıkan sonuçlar ve sendikayla ilgili söz konusu haber, haberimizin devamında verilmiştir.

Geldiğimiz günde hükümete belirtilen bu taleplerin birçoğunun uygulamaya konduğu görülüyor.

Haberimiz Türkiye’nin en büyük internet haber sitesi olan Habertürk‘ten alınmıştır.

‘İstiklal Marşı okunmasın’

Öğretmen sendikası Eğitim-Bir-Sen‘in hükümete sunduğu öneriler tartışma yaratacak.

Altı bin olan üye sayısını AKP iktidarları döneminde 100 binin üzerine çıkaran Eğitim-Bir-Sen‘in talepleri arasında yükseköğrenimde türban yasağının kaldırılması, ilkokullarda okutulan öğrenci andının etnik farklılıklar dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi, sadece kız öğrencilerin devam edeceği okulların açılması ve öğrencilerin törenlere katılma zorunluluğuna son verilmesi de bulunuyor.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Eğitim-Bir-Sen, okullarda İstiklal Marşı‘nın da okunduğu törenlere son verilmesini, ilkokullarda okutulan öğrenci andının etnik farklılıklara göre yeniden düzenlenmesini istedi.

Türban yasağının kaldırılmasını da talep eden sendika, okullarda kılık kıyafet serbestliği sağlanması için gerekli adımların atılmasını beklediklerini açıkladı.

Daha önce 6 bin olan üye sayısını AKP iktidarları döneminde 100 binin üzerine çıkaran sendikanın bu girişimi, “Türkiye’nin laik, demokratik, üniter yapısını doğrudan hedef alan bir girişim” olarak değerlendirildi.

Eğitim-Bir-Sen‘in, 1-2 Aralık 2007 tarihlerinde Şanlıurfa’da yaptığı istişare toplantısı sonuç bildirgesi açıklandı. Doğu ve Güneydoğu bölgesinde eğitim sorunlarının irdelendiği ileri sürülen toplantıya sendikanın Adıyaman, Bingöl, Hakkâri, Diyarbakır, Muş, Mardin, Elazığ, Van, Batman, Bitlis ve Şanlıurfa şubeleri katıldı. Toplantının ardından açıklanan sonuç bildirgesinde şaşırtıcı önerilere yer verildi.

Bildirgede özetle şunlara yer verildi:

* Yerel dil ve lehçelerin seçmeli ders olarak okutulması sağlanmalıdır. Eğitimin tüm kademelerinde herhangi bir ideolojinin dayatılmasından vazgeçilmeli, ideolojik eğitimden demokratik eğitime geçilmelidir.

* İlköğretim okullarında okutulan öğrenci andı yeniden gözden geçirilmeli, etnik farklılıklar ve evrensel değerler dikkate alınarak yeniden dizayn edilmelidir. Öğrencilerin törenlere katılma zorunluluğuna son verilmelidir.

* Karma eğitim ilkesi gereğince, bölgede sadece kız öğrencilerin devam edeceği pansiyonlu kız meslek liseleri açılmalı, kırsal kesimde ikamet eden kız öğrencilerin bu okulara devamı sağlanmalıdır.

* Özellikle yükseköğretimde kılık-kıyafet serbesliği getirilip, başörtüsü (türban) yasağı kaldırılmalıdır.

Haber Kaynak: habertürk

Yoruma açık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.