Eğitim-Bir-Sen: “Karma Eğitim Kaldırılsın”

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, karma eğitim uygulamasının 28 Şubat sürecinin bir “dayatması” olduğunu savunarak, “Bu mecburiyet artık kaldırılmalı, demokratik eğitim hakkı verilmelidir diyoruz. Çocuğunu karma eğitim veren okullarda okutmak isteyen veliler var, çocuklarını kız lisesine veya erkek lisesine göndermek isteyen veliler de var. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kızlarını kız liselerinde okutmak isteyenlerin oranı çok büyük, bırakınız istedikleri okullara göndersinler, devlet seçenekleri azaltmasın çoğaltsın. Hem “Haydi kızlar okula’ diyeceksiniz hem de erkek öğrencilerle aynı okula dayatması yapacaksınız” dedi.

Karma eğitimin 28 Şubat’ın bir dayatması olduğunu iddia eden Gündoğdu, “Bu mecburiyet artık kaldırılmalı, demokratik eğitim hakkı verilmelidir diyoruz. Çocuğunu karma eğitim veren okullarda okutmak isteyen veliler var, çocuklarını kız lisesine veya erkek lisesine göndermek isteyen veliler de var. Devletin görevi, bunları “tu kaka’ ilan etmek değil aksine bu talepleri karşılamaktır. Çoğulculuğun, farklılıkları zenginlik görmenin gereği ve tam karşılığı budur. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kızlarını kız liselerinde okutmak isteyenlerin oranı çok büyük, bırakınız istedikleri okullara göndersinler, devlet seçenekleri azaltmasın çoğaltsın. Hem “Haydi kızlar okula’ diyeceksiniz hem de erkek öğrencilerle aynı okula dayatması yapacaksınız” diye konuştu.

“KESİNTİSİZ EĞİTİM ZULMÜ SON BULMALI”

Bulundukları girişimlerle Milli Güvenlik Dersinin kaldırılmasına katkı sunduklarını söyleyen Gündoğdu, “Sırada 28 Şubat mekanizmasının çocuklarımıza ve gençlerimize dayattığı kesintisiz eğitim var. Zorunlu eğitimin gerekliliğine inanıyoruz ancak kesintisiz eğitim zulmünün son bulması için de yoğun bir gayret gösteriyoruz. Vesayeti kalıcı hale getirmek, imam hatipleri ve meslek liselerini bitirmek amacıyla kurulan tuzakları kaldırmak için gerekli her türlü girişimi yapıyoruz. Vesayetin belinin kırıldığı bu süreçte, kesintisiz eğitim, artık bitirilmeli, son dört yılı isteğe bağlı olmak üzere 1+4+4+4 şeklindeki kesintili modele geçilmelidir diyoruz. Bu yönde atılan adımları heyecanla takip ediyor ve destekliyoruz” diye konuştu.

“HER TÜRKÜM, DOĞRUYUM, ÇALIŞKANIM DİYEN ÖYLE OLSAYDI SİLİVRİ AĞZINA KADAR DOLMAZDI”

Gündoğdu, Andımız’ın da kaldırılması gerektiğini ifade ederek, “Çocukların her gün pedagojik açıdan bilimsel olmayan ifadelerle dolu olan andımızı koro halinde söylemelerinin, artık sorgulanması gerekir. Bu, pedagojik mi, bilimsel mi, ne kazandırıyor? Türküm, doğruyum, çalışkanım deyince insanlar doğru ve çalışkan mı oluyor? Bunları her diyen böyle olsaydı bugün Silivri ağzına kadar dolmazdı” diye konuştu.  -sondakika.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.