» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Eğitim Bir Sen Öğretmenlere Gitmeyin Dedi

A+  A- Eğitim Bir Sen Öğretmenlere Gitmeyin Dedi

4 bin öğretmen Van’ı terk etti. Eğitim Bir Sen ise fedakarlık zamanı olduğunu söyleyerek, Başbakan Erdoğan’ın da daha önce belirttiği gibi öğretmenlerin Van’dan gitmesini istemediğini açıkladı.

Van ziyareti sırasında “Buradaki öğretim üyeleri, memurlar, kimse bizden Van’ı terk etme gibi bir şey istemesin” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerinin ardından gözlerin çevrildiği Van’da 4 bin öğretmenin kentten ayrıldığı bildirildi.

Hükümet ve hükümete yakın çevreler tarafından öğretmenlerin Van’da kalması, tayin istememesi gerektiği belirtiliyor. Vanlılar Van’dan kaçmışken, kalanlar da devlet eliyle başka illere yerleştirilirken ve kesinlikle binalara girilmemesi uyarısı yapılmışken öğretmenlere Van’da kalmalarının söylenmesi depremzede öğretmenler tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Alınan son bilgilere göre, okul müdürlerinin de katıldığı toplantıda bekar öğretmenlerin okulların yatakhanelerinde ve anasınıflarında, evli öğretmenlerin ise konteynırlarda barınma ihtiyaçlarının karşılanacağı belirtildi. Ayrıca okulların hasar tespitinin yapıldığı toplantıda hangi okulların eğitim için uygun durumda olduğu da konuşuldu.

Depremi yaşayan binlerce öğretmen ise Van’a dönmenin mümkün olmadığını düşünüyor.

10 bin 555 öğretmenin görev yaptığı Van’a, 7.2’lik depremin ardından 800 öğretmen daha atandı. Depremle birlikte psikolojileri bozulan öğretmenler çareyi kenti terk etmekle buluyorlar.

AA’ya konuşan Eğitim Bir-Sen Van Şube Başkanı Süleyman Şakar, deprem nedeniyle öğretmenlerin 5 Aralık’a kadar izinli olduğunu belirterek, kentteki tabloyu şöyle anlattı: “Deprem sonrası kenti terk eden vatandaşlar gibi binlerce öğretmenimiz de kenti terk etmiş bulunuyor. Öğretmenlerin büyük bölümü memleketlerine ve il dışındaki akrabalarının yanına gitti. Özellikle Van dışından gelen öğretmenler beni arayarak ‘psikolojimiz bozuk bir daha o kente gelemeyiz’ dediler. Depremde zarar gören insanları bu şekilde terk etmek sorunlarımızı çözmez. Bunların gidişi ile bu kentin eğitimi ve gelişimi büyük yaralar alır. Deprem nedeni ile öğretmenlerimizden 4 bini dönmek istemiyor.

Benim Ankara’da evim var, ben de gidebilirim, ama sorumluluğum var. Gece eksi 15 derecede arabada yatıyor, ama burada mücadele ediyorum.”

“ACILARI BİRLİKTE SARALIM”

Eğitim Bir-Sen Van Şube Başkanı Süleyman Şakar ayrıca; “Bugün iyilik, dayanışma günüdür. 1 milyon 100 binlik bir kent bir anda yok mu olsun yani. Bu şehrin kurtulması için, normal hayatın devam etmesi için bu öğretmenlerimizin geri dönmesini istiyoruz. Öğretmenlerimiz ailelerini getirmesin, ancak kendileri gelsin. Acıları birlikte saralım. Çocuklarımız eğitimden yoksun kalmasın, onları kendi başlarına bırakmayalım. Dünyanın öbür ucundan, Japonya’dan gelip Van’da hayat kurtarırken hayatını kaybediyor.

Böylesi anlamlı bir geliş olurken, öğretmenlerimizin gelmemesi bizi üzüyor.” dedi.

VAN’DA 5.2’LİK DEPREM

Van’da dün gece saat 00.08 sıralarında 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin gerçekleştiği alanda yıkılacak fazla bir bina kalmadığı için son deprem “yıkımsız” olarak nitelendirildi.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 15 Kasım 2011 tarihinde eklenmiştir. "Eğitim Bir Sen Öğretmenlere Gitmeyin Dedi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5