Eğitim-Bir-Sen: ‘Okula Türban ve Sakalla Gideceğiz’

En son “ilköğretimde mescit açılsın” talebiyle gündeme gelen Eğitim-Bir-Sen şimdi de, “sivil itaatsizlik” eylemi yapacak.

Eğitim-Bir-Sen üyeleri derslere türban takarak ya da sakallı ve kravatsız girmeye hazırlanıyor.

Eğitim-Bir-Sen üyeleri, “öğrencilere getirilen kıyafet serbestliğinin ardından öğretmenlere de kıyafet serbestliği getirilmesi” için 2 Ocak’ta “sivil itaatsizlik” eylemi yapacak. Bu kapsamda sendikanın kadın üyeleri derslere türban takarak girecek. Erkek üyeleri ise okullara sakal tıraşı olmadan gelecek.

“Tam özgürlük istiyoruz”

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu yaptığı açıklamada, 2013-2014 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlanacak olan öğrencilere kılık kıyafet serbestisinin ardından öğretmenler için de “serbest kıyafet” uygulaması istedi.

Kılık Kıyafet Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme ile öğretmen adaylarının başörtüsüyle derslere girebilecek olmasının “bir özgürlük adımı” olduğunu iddia eden Gündoğdu, “Bir diğer özgürlük adımı ise İmam Hatip liseleri ve seçmeli Kur’an derslerinde öğrencilerin başörtüsü takabilecek olmasıdır. 1982 yılından kalan 657 sayılı yasanın Kılık Kıyafet Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak, tam özgürlük getirilmesini istiyoruz. Bu amaçla 1982 model, çağdışı, Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ni protesto ediyoruz” diye konuştu.

Sendika yöneticilerinin yaptığı açıklamaya göre, 2 Ocak’ta yapılacak eylem kapsamında Eğitim-Bir-Sen üyeleri derslere türban takarak ya da sakal tıraşı olmadan ve kravat takmadan gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.