» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Eğitim İş: “Eğitimde Feda Edilecek Fert Yoktur”

A+  A- Eğitim İş: “Eğitimde Feda Edilecek Fert Yoktur”

Eğitim İş Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, eğitim sisteminde yapılan değişiklikler ve yanlış uygulamalar nedeniyle orta öğretimde okullaşma oranının yüzde 44’e düştüğüne dikkati çekti. İlkokullaşma oranının ise yüzde 96 olduğunu ifade eden Kayadan, Türkiye genelinde yaklaşık 160 bin öğrencinin SBS’ye girmediğini, liseye gitmesi gereken 574 bin öğrencinin de açıkta kaldığını söyledi.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Eğitimde feda edilecek fert yoktur” sözlerini anımsatan Kayadan, açıkta kalan öğrencilerin geleceğinin yanlış bilgilendirme ve yönlendirmelerle şekillendirildiğini ifade etti. Sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini vurgulayan Kayadan, çözüm önerileri sunup, yetkililere çağrıda bulundu.

“OKULLARIN SADECE LEVHASI MI DEĞİŞTİ?”

Yaptığı yazılı açıklamada düz liselerin tamamının Anadolu liselerine dönüştürüldüğünü anımsatan Eğitim İş Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, “Bu okulların sadece levhasını mı değiştirip mi dönüştürdük yoksa gerçekten de içerik, kapsam, nitelik olarak mı dönüştürdük? Bu liselerin altyapısı gerçekten de Anadolu Lisesi olmaya hazır mıydı?” dedi.

“160 BİN ÖĞRENCİ SBS’YE GİRMEDİ”

Eğitim sisteminde sürekli bir değişimin yaşandığına dikkati çeken Kayadan, bu değişikliklerin eğitim alanında olumsuz etkilerinin de yaşandığını bildirdi. Bu yıl ortaokuldan 1 milyon 200 bin 70 öğrencinin mezun olduğunu, 1 milyon 112 bininin Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) girdiğini, 160 bine yakın öğrencinin ise sınava girmediğini anlatan Kayadan, Adana’da da yaklaşık 4 bin öğrencinin sınava girmediğini kaydetti. Kayadan, yurt genelinde ve Adana’da SBS’ye girmeyen öğrenci sayısının her geçen yıl arttığını söyledi.

“EĞİTİMDE FEDA EDİLECEK FERT YOKTUR”

Açıkta kalan öğrencileri çok ciddi bir tehlikenin beklediğini vurgulayan Kayadan, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Eğitimde feda edilecek fert yoktur” sözlerini anımsatarak bu çocuklara sahip çıkılması ve mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı AR-GE birimlerinin bu sorunu irdelemesi, sorunun nedenlerinin saptanıp, çözümü noktasında çalışmalar yapması gerektiğini ifade eden Kayadan, “Bu yıl liseye gitmesi gereken 574 bin öğrenci de açıkta kaldı. Bu rakamları birleştirdiğimizde önemli sayıda öğrencimizi heba ediyoruz gibi bir durum yaşanıyor. Kaygı taşıyoruz. Mezun ettiğimiz öğrencinin neden sınava girmediğini öğrenmek istiyoruz” dedi.

ÇOCUKLARIN GELECEĞİ YANLIŞ YÖNLENDİRMELERLE ŞEKİLLENİYOR

Açıkta kalan öğrencilerin velilerinin bilgi eksikliğinden kaynaklı olarak sağdan soldan duyduğu bilgilerle, çevresindekilerin doğru ya da yanlış yönlendirmeleriyle çocuğunun geleceğini şekillendirmeye çalıştığını savunan Kayadan, “Esas tehlike de burada. Mesela komşusu ‘Çocuğun hiçbir yere yerleşmemiş. İmam Hatip’e gönder. En azından dinibütün bir genç olsun’ diyor. Biz İmam Hatip düşmanı değiliz. Kesinlikle din düşmanı da değiliz. İmam Hatip’e gidecekse de öğrencinin de görüşünün alınması ve tercih yoluyla gitmesi gerekiyor. Ağızdan ağza dolaşan bilgiyle veli-öğrenci hareket ediyor. Bunu mutlaka düzeltmek gerekiyor” diye konuştu.

ÇÖZÜM YOLLARI

Öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında alternatif yöntemler izlenebileceğini aktaran İsa Kayadan, çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

“Anadolu liselerinde kontenjan açığı olan yerlere puanlama sistemiyle yeniden kayıt başvurusu almak gerekiyor. Açıkta kalan çocuklarımızı boş kontenjanı olan okullara yerleştirerek mağduriyetten kurtarmalıyız. En öncelikli, mantıklı, vicdanlı çözüm yolu olarak bunu görüyoruz. Merkezden uzaktaki Anadolu liselerinde de kontenjan eksikliği var. Bu okulların bünyesinde kontenjanla yerleşmeyen öğrencilerimizi genel lise bölümünden eğitime alabiliriz. Yine merkezden uzaktaki meslek liselerinde de kontenjan boşluğu olduğunu görüyoruz. Burada da devlet baba babalığını göstermeli. Öğrenciler bir tarikat ehli, bir vakıf, garip bir grup ya da kimliğini bilmediğimiz kişilerin insafına bırakılmamalı. Milli Eğitim Bakanlığı merkezden uzaktaki okullarda öğrenim görecek çocuklarımızın taşıma, yurt ve yemek problemlerini çözecek bir sistem getirmeli. Adını koyamadığımız bir takım odaklar bunu gerçekleştiriyor ve her geçen gün büyüyor ama sosyal devlet statüsündeki devletimiz bunu yapamıyor. Devlet gerçekten isterse bunu yapabilecek güce sahip. Bugün odunu, kömürü, harcırahı dağıtan düşünce ya da erk, bunu kolaylıkla devlet adına yapabilir. Öğrencilerin okumasından, mürekkep yalamasından mı rahatsızlar? Sorgulayan, yargılayan, bilinçli bir gençliğin yetişmesinden mi kaygı duyuyorlar? Yoksa yeni Gezi olayları başımıza çıkartırlar diye mi düşünüyorlar? Ayrıca çok programlı liselerin genel lise bölümlerine de yine kayıt alınabilir. Dışarıda kalan çocuklarımızı da burada eritebiliriz. Eylül ayı içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı herkesin kabul göreceği içine sindireceği bir formül bulmak zorunda.”

ÇÖZÜM İÇİN YETKİ DEVLETTE

Eleştirilerle birlikte çözüm önerileri de sunduklarını belirten Kayadan, bu sorunların çözümü için yetkinin ise devlette olduğunu söyledi. Dile getirdiği çözüm önerilerinin alternatifli olarak uygulanabileceğini ifade eden Kayadan, böylece açıkta kalan öğrenci sayısının asgariye indirilebileceğini sözlerine ekledi.

 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 5 Eylül 2013 tarihinde eklenmiştir. "Eğitim İş: “Eğitimde Feda Edilecek Fert Yoktur”" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. MHP_Bilgi

  .@arzuerdemDB: Engellilerimiz evlerde olmasınlar, bizlerle birlikte sokaklarda olsunlar, iş sahasında olsunlar, ist… https://t.co/6I1FXWKV8j

 1. selvacam

  Sn. @pekcan: “Kadınlarımızın iş gücüne katılımının artmasına katkı sağlayan kadın kooperatiflerine de özel önem ver… https://t.co/yomc66qLQe

 1. dw_turkce

  Fransa'da son yılların en büyük genel grevi, tren seferlerindeki iptallerle başladı Macron'un emeklilik reformuna… https://t.co/pNZLDcCdmH

 1. TugceSari81

  RT @MahserinAtsizi_: 830 Suriyeli öğretmen, Adana'da göreve başladı. Neye dayanarak böyle bir şey yaptınız?! Okullarımızda, aldığı eğitim…

 1. eva_molnar

  Sponsorlu işlerden çuvalla para götüren Youtuber’lara ve menajerlerine iş ahlakı ve profesyonellik konulu bir eğiti… https://t.co/pN9vMv0SfE

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4