» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Eğitim Politikasını Kim Belirler?

A+  A- Eğitim Politikasını Kim Belirler?

Kamuoyunda, dershanelerin kapatılmasını düzenleyen yasa olarak bilinen, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinden sonra, Başbakan Ahmet Davutoğlu şu açıklamayı yaptı; “Türkiye’de eğitim politikalarını belirleme hakkı, yetkisi, sorumluluğu siyasi iradeye aittir. Gerek yasal çerçeve gerek Türkiye’deki güçler ayrılığı esasına göre dış politika, ekonomi politikaları, sosyal devlet politikalarını yönetmek nasıl halkın seçtiği hükümetlerin uhdesinde ise eğitim politikalarını belirleme de halkın seçtiği hükümetlerdedir. Eğitim politikalarının ne olacağına karar verecek makam yürütme erkidir.”

Takip edebildiğim kadarıyla, Başbakan’ın bu açıklamasına ne bir politikacıdan, ne bir eğitim fakültesinden, ne de bir eğitimciden tepki veya uyarı geldi.

Öncelikle, kendisi de bir akademisyen olan Başbakan’ın eğitim ve eğitim politikaları konusundaki bilgilerini gözden geçirmesi gerekiyor. Şöyle ki;

Eğitim politikası, Bir toplumun, ya da bir eğitim kurumunun saptanan eğitim ereklerine ulaşmak için alacağı kararlara temel olmak üzere hazırlanan, değişen toplumsal ve ekonomik koşullara uygun görüş ve yargıları da kapsayan genel plan olarak tanımlanmaktadır.

Dershanelerin kapatılması örneğinde olduğu gibi aslında eğitimle ilgili alınacak olan herhangi bir karar ya da politika değişikliği toplumun tümünü ilgilendirmektedir. Bu nedenle eğitim politikalarının nasıl belirlendiği ile ilgili olarak bu alandaki eğitimcilerin görüşlerine bakmak gerekiyor.

Topsakal’a göre Türk Eğitim Sistemi’nin yasal dayanaklarına bakıldığında anayasa, eğitimle ilgili yasa, kanun hükmünde kararname, uluslararası antlaşmalar, tüzük, yönetmelik, yönerge, genelgeler ile birlikte kalkınma planları, milli eğitim şuraları, hükümet programları, Avrupa Birliğine uyum programları, eğitim politikalarımızı belirler.

Âdemise ulusal eğitim politikasının belirlenmesinde, demokrasinin vazgeçilmez öğelerinden katılımın temel alınmak zorunda olduğunu ifade etmektedir. Katılım; eğitimle ilgili yetkililerin, öğretmenlerin, velilerin, eğitim sendikalarının, meslek odalarının, yerel düzeydeki yöneticilerin eğitimle ilgili kararlara katılmasını gerektirir. Bu ise gereksinimlerin somut biçimde belirlenmesini, uygun önlem ve önerilerin alınırken, hemen uygulanmasını sağlar. Böylece eğitime ilişkin sağlıklı politika ve hedefler belirlenmiş olur.

Bu görüşlere dayanılarak, ülkemizdeki eğitim politikalarının belirlenmesinde yasal dayanaklar ve katılımcı anlayış ön plana çıkmaktadır.

Yasal dayanak anlamında, Hükümetlerin yetki alanı dışında olan uluslararası anlaşmalar, Anayasa ve Milli Eğitim Şuraları da eğitim politikalarının belirlenmesinde etkili olmaktadır. Nitekim dershanelerle ilgili yasal düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından, “Anayasaya aykırılık” nedeniyle iptal edilmiştir. Yine, uluslararası anlaşmalar Hükümet tarafından değil, TBMM tarafından onaylanarak yürürlüğe konulmaktadır. Aynı şekilde Milli Eğitim Şuraları da Hükümet’in direktifiyle karar alan organlar değildir.

Katılımcılık anlamında ise eğitimle ilgili yetkililerin, öğretmenlerin, velilerin, eğitim sendikalarının, meslek odalarının, yerel düzeydeki yöneticilerin eğitimle ilgili kararlara katılması anlaşılmaktadır. Ancak bu hususun Milli Eğitim Şuraları aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerekirken, Şura yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, Şura katılımcılarının büyük bölümünün Hükümet’in belirleyiciliğinde olması, katılımcılık anlayışının gerçekleştirilmesini akamete uğratmıştır. Son yapılan 19.Milli Eğitim Şurası adeta Hükümet politikalarının dayatıldığı ve onaylatıldığı göstermelik bir toplantıya dönüşmüştür.

İşte bu nedenlerle demokratik bir ülkede eğitim politikaları sadece Hükümet tarafından değil, eğitim toplumunun bütün bileşenleri tarafından ve uluslararası anlaşmalar başta olmak üzere, beğenilsin ya da beğenilmesin yürürlükteki yasal mevzuata göre belirlenir.

i Davutoğlu’ndan Anayasa Mahkemesi’nin dershaneler kararı hakkında açıklama. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/29550423.asp Erişim Tarihi: 18.07.2015

ii Demirtaş, H. Güneş, H. (2002). Eğitim Yönetimi ve Denetimi Sözlüğü. Anı Yayıncılık.

iii Topsakal, Cem. (2014) Türkiye Eğitim Politikalarının Analizi.

iv Adem, Mahmut. ULUSALEGİTİM POLİTİKAMIZ NASIL OLMALIDIR?

 

Abdullah DAMAR / Eğitimci-Yazar
 
 

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 20 Temmuz 2015 tarihinde eklenmiştir. "Eğitim Politikasını Kim Belirler?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. ifkrcc

  @eatveggies_ Eğitim politikası asıl konu.Kadının eğitimine yatırım önemli.

 1. omit987

  @Veterinary035 Burada corono muhabbeti en son konu. Burdaki vehamet, o yobazin bu kadar insanı kendisine nasıl tap… https://t.co/5gkB2Zm6aX

 1. sinantossunn

  @muhammet_yilmaz Zaten Eğitim-öğretim politikası yok baş edemiyorkar. Şimdi bu soruyla nasıl başedecekler.

 1. herhang55104928

  RT @mercek_ilmi: "Sevginin, kalitenin, sanatın, merhametin ön planda olduğu bir eğitim politikası olmalıdır. Hükümetimiz de bunu sağlamak i…

 1. GermenSansolye

  @BirGun_Gazetesi Eğitim, ekonomi, çevre gibi konularda ülke yararına tek bir sözü, tek bir politikası olmayıp ta, s… https://t.co/Pip4IFAuLy

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8