Eğitim Sen’de Kongre Sıkıntılı Başladı

KESK’e bağlı en fazla üyeli sendika olan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 8. Olağan Kongresi sıkıntılı başladı. 2008’de yaşanan ve KESK’in önemli dinamiklerinden Emek Hareketi’nin yönetim dışında kalmasını getiren sürecin benzerinin yaşatılmak istendiği kongrede, delege çoğunluğuna dayanarak Demokratik Emek Platformu (DEMEP) ile Devrimci Sendikal Dayanışma’nın (DSD) yönetimi tek başlarına belirlemek istemesi tepkiyle karşılanıyor.

Eğitim Sen’in 8. Olağan Kongresi dün Anadolu Gösteri Merkezi’nde başladı. Üç gün sürecen olan kongre, eğitim emekçilerinin yüz yıllık mücadelesinde yaşamlarını yitirenler anısına saygı duruşu ve sinevizyon gösterimi ile başladı. Genel Başkan Zübeyde Kılıç, AKP Hükümeti’ne, Milli Eğitim Bakanı ve gerici eğitim sistemine eleştiriler yöneltti.

KAYIP ÖĞRETMENLER

Eğitim emekçilerinin yüzyıllık mücadelesinde çok bedeller ödendiğini, Mehmet Ali Örkmez ve Casım Öğretmen’in kayıp olduğuna vurgu yapan Kılıç, YGS skandalına, çocukların öldüğüne, psikolojik sıkıntılar yaşadığına, bu süreçte Milli Eğitim Bakanı’nın ise son olarak alışverişte göründüğüne dikkat çekti.

Türkiye’nin bıçak sırtı gibi bir süreçten geçtiğini belirten Kılıç, Emek, Demokrasi, Özgürlük Bloku’ndan bağımsız adaylara yönelik YSK engeline, tahammülsüzlüklere vurgu yaptı. Anayasa tartışmalarında artık safların netleşmesi gerektiğini belirten Kılıç, ülkenin ihtiyacının eşit yurttaşlık temelinde demokratik bir anayasa olduğunu söyledi.

En kötü koşullarda çalışanların Kürtlerin ve Alevilerin olmasının tesadüf olmadığını belirterek, ayrımcılığa dikkat çeken Kılıç, güvenceli istihdamın yüzde 55’inin Türk, yüzde 28’inin Türk olduğuna ilişkin istatistik verdi. Anadilinde eğitimin gerekliliğine de dikkat çeken Kılıç, eğitim sisteminin neresinden tutulsa elde kaldığı, parça parça döküldüğünü söyledi. Kılıç, AKP Hükümeti’nin en iyi yaptığının eğitimi piyasalaştırmak ve dinselleştirme olduğunu da belirtti.

EMEKÇİLERİN İRADESİ YOK SAYILIYOR

KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar da seçimlere vurgu yaparak, ne yazık ki emekçilerin kendi cephelerini hissettirecek bir çabalarının henüz görülmediğini söyledi. Emek, Demokrasi Özgürlük Bloku’nun seçim çalışmalarına konulan engellerden, tehditlerden söz eden Çınar, halkın, emekçilerin iradesinin yok sayılmak istendiğini ifade etti.

Ülkenin her bir yanında hakları için sokağa çıkan, direnen, Adana Numune Hastanesi örneğinde olduğu gibi kazanan emekçilere dikkat çeken Çınar, çevrenin yok edilmek, gençlerin YGS’lerle geleceğinin karartılmak, emekçilerin güvencesizliğe mahkum edilmek istendiğini söyledi. Bütün bu kuşatmalara karşı bütün sendikal yapıların safları
birleştirmesinin zorunluluğunu dile getiren Çınar, “birleşik bir mücadele” gerektiğini söyledi.

BELDEN AŞAĞI SİYASET

BDP Eş Başkanvekili Hamit Geylani de AKP ve Başbakan Erdoğan’ın, ortaya dökülen ve ar damarının çatladığının göstergesi renkli kasetlerden medet umduğu seçim sürecine dikkat çekti. Operasyonların sürdüğünü, her iki taraftan da hergün yeni ölümlerin yaşandığını, ülkenin 30 yıl daha savaş batağına çekilmek istendiğini aktaran Geylani, onların savaş çözümsüzlüğüne karşı kendilerinin Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blokları olduğunu söyledi.

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da ortak saldırılara karşı, emeğin ortak mücadelesinin örülmesi gerektiğini söyledi. Taş görevin sınıf kavgasını yükseltmek ve Kürt sorunun demokratik çözümü ve halkların barış içinde, bir arada yaşamasını sağlamak olduğunu dile getirdi.

SENDİKALAR KATALİZÖR OLABİLİR

EMEP Genel Başkanvekili Haydar Kaya da AKP, CHP, MHP gibi düzen partilerinin anayasanın başlangıç ilkeleri dahil tümüyle değiştirmeleri gibi bir çabalarının olmadığını, oysa eşitlikçi, adaletçi, demokratik bir toplum için anayasanın yeniden dizayn edilmesi gerektiğini söyledi. BDP ve diğer partilerle yeni anayasanın eşitlikçi, adaletçi bir yapıda olması için bir araya gelerek Emek, Demokrasi ve Özgürlük bloğunu oluşturduklarını belirten Kaya, sadece partilerin değil, başta Eğitim Sen ve KESK, işçi sendikaları da olmak üzere bütün sendikaların da bir katalizör görevi görebileceğini ifade etti.

Kongrede tüm konuşmalarda ve salona asılan pankartlarda “anadilinde eğitim” ön plana çıktı. Anadilinde eğitimin artık olmazsa olmaz olduğunun altı çizildi.

Yabancı konukların da söz aldığı kongrede, öğleden sonra ise çalışma raporlarının görüşülmesi başladı. Raporlar ve Eğitim Sen’in önümüzdeki süreçte nasıl olması gerektiğine ilişkin delegelerin konuşmaları bugün de devam edecek.

Pazar günü seçimlerle sona erecek olan Eğitim Sen Kongresi’nde bugünkü bölümünde, özellikle yönetimin oluşturulma biçimine ilişkin sert tartışmaların da yaşanması bekleniyor.

Seçimlerde son anda bir değişiklik olmazsa, delege çoğunluğuna dayanarak DEMEP ile DSD yedi kişilik yönetimin beşini kendilerinden, ikisini de diğer gruplardan belirlemek istiyor. Ancak, Emek Hareketi, “bu bir dayatmadır. Çoğunluklarına dayanarak Eğitim Sen’i dizayn etmeye çalışıyorlar. Böyle bir dayatmada biz yokuz” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.