Eğitim Sen: AKP’li Olmayan Müdürler Ayıklanıyor

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, Milli Eğitim Bakanlığının önceki gün açıkladığı yönetici atamalarını “Tarihin en büyük tasfiye operasyonu ve siyasal kadrolaşma girişimi” diye niteledi. Atamalarda “objektif” değil, “siyasi” kriterlerin dikkate alındığını belirten Karaca, Eğitim Sen üyesi yöneticilerin “tek tek ayıklandığını” söyledi. Karaca, MEB’in piyasacı politikalarını “emir-komuta zinciri” içinde uygulamak istediğini söyledi.

Haziran ayında yürürlüğe giren “Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmelik” sonrasında 4 yılı dolduran eğitim yöneticilerine ilişkin atamalar önceki gün açıklanmıştı. Atamalara ilişkin dün sendika genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Yıllardır eğitim kurumlarını tıpkı bir şirket gibi yönetmek, okullarımızı ticari işletme haline getirmek için uğraşan MEB, tüm ülke çapında başlattığı siyasal kadrolaşma operasyonu ile başta Eğitim Sen üyesi okul müdürleri olmak üzere, bugüne kadar karşısında engel olarak gördüğü bütün eğitim yöneticilerini tek tek tespit ederek ayıklamıştır” dedi. MEB’in eğitim yöneticilerini tamamen hükümet çizgisinde kişilerden oluşturarak, piyasacı politikalarını yukarıdan aşağıya “emir-komuta” zinciri içinde hayata geçirmek istediğini belirten Karaca, “Tarihin en büyük tasfiye operasyonu ve siyasal kadrolaşma girişimi ile karşı karşıyayız” değerlendirmesi yaptı.

YANDAŞA BOL KEPÇE

Karaca, Eğitim Sen üyeleri bilinçli olarak baraj puanın altında bırakılırken, “yandaş sendika” üyelerine “bol kepçe” puanlar verildiğini söyledi. Eğitim yönetimi ve denetimi mezunu, yüksek lisans ve doktora sahibi, çoğunluğu girdikleri sınavlar sonucu müdür olan üyelerinin dahi elendiğine dikkat çeken Karaca, tüm kamu kurumları gibi okulların da artık siyasi iktidarın arka bahçesi haline getirildiğini dile getirdi. Karaca, bir çok üyelerine de sendika değiştirme baskısı yapıldığını kaydetti. Bursa İdare Mahkemesinin, şube müdürlüklerinde görevlendirilen 22 personelin tamamının Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen üyesi olmasını gerekçe göstererek atamaları iptal ettiğini hatırlatan Karaca, önceki gün gerçekleşen yönetici atamalarını da yargıya taşıyacaklarını duyurdu.

‘SONUÇLAR ŞEFFAF AÇIKLANMADI’

Değerlendirmeleri “hukuktan, adaletten, objektiflikten yoksun” diye niteleyen Karaca, bunun en büyük göstergesinin puanların şeffaf şekilde açıklanmaması olduğunu ifade etti. Karaca, “Milli Eğitim Bakanlığı ve milli eğitim müdürlükleri, müdür görevlendirmelerinde attıkları adımların ve verdikleri puanların şaibeli olmadığını, adil ve hakkaniyete uygun davrandıklarını düşünüyorlarsa, bütün illerin değerlendirme ve puanlama sonuçlarını şeffaf bir şekilde açıklamalıdırlar” dedi.

KADRO İÇİN ‘SENDİKA DEĞİŞTİRİN’ TEKLİFİ

Eğitim Sen Ankara Şubeleri de Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılan müdür atamalarına tepki gösterdi. Eğitim Sen Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Sultan Saygılı, atamaların siyaseten yapıldığını belirterek, değerlendirme sürecinde üyelerine sendika değiştirmeleri yönünde baskı uygulandığını söyledi. Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube’de gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Saygılı, değerlendirme sürecinde Eğitim Sen üyelerine daha düşük puanlar verilerek, müdür atamalarına engel olunduğunu kaydetti. Eğitim Sen üyelerinin önemli bir bölümüne baraj puan olan 75’in altında puanlar verildiğini kaydeden Saygılı, Ankara genelinde değerlendirilen 860 eğitim kurumunun yöneticisinden sadece yüzde 1.9’unun Eğitim Sen üyesi olduğunu ifade etti. Saygılı, değerlendirmeye giren 68 Eğitim Sen üyesinden ise sadece 16’sının görevlendirildiğini aktardı. Eğitim Sen’in yetkili sendika olduğu Çankaya ve Yenimahalle’de ise sadece 4 Eğitim Sen üyesinin tekrar görevlendirildiğine dikkat çekti. Değerlendirme sürecinde üyelere “sendikalarını değiştirme” yönünde baskı yapıldığını belirten Saygılı, baskılar nedeniyle kimi müdürlerin Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen’e üye olduklarını ifade etti.(Evrensel)

1 thought on “Eğitim Sen: AKP’li Olmayan Müdürler Ayıklanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.