» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Eğitim Sen: “Atama Yönetmeliğine Dava Açtık”

A+  A- Eğitim Sen: “Atama Yönetmeliğine Dava Açtık”

Eğitim Sen Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin iptali istemiyle dava açtığını açıkladı. Yönetmeliğin son halini Cumhuriyet tarihinin en kötü öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği olarak değerlendiren Eğitim Sen’in açıklaması haberimizin devamındadır.

“MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin İptali İstemiyle Dava Açtık”

Milli Eğitim Temel Yasası ile Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede bir dizi değişiklik yapıldıktan sonra öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin de değiştirileceği biliniyordu.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2014 yılı Ekim ayında Yönetmelik taslığını eğitim ve bilim emekçilerinin görüşüne açmıştı. Bizler de taslağın yayımlanmasından sonra yönetmeliğe ilişkin görüş ve önerilerimizi Bakanlığa ilettik, bu görüş ve önerileri kamuoyuyla paylaştık. Taslakta, Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen seçiminin sınavla yapılmayacağı, üç yılın dolduran her öğretmenin bu eğitim kurumlarına atanabileceği, sekiz yılını dolduran öğretmenlerin rotasyona tabi tutulacağı, öğretmenlerin kamu personeli olmayan eşleri, istekte bulundukları yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemişse yer değiştirme isteğinde bulunabileceği kurala bağlanmış, öğretmenlerin yer değiştirmeye ilişkin temel haklarında bir dizi sınırlamaya gidileceği açıkça duyurulmuştu.

17 Nisan 2015 günlü Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği`nde bu sınırlamaların tamamına yer verilmiş, ayrıca aday öğretmenlikten öğretmenliğe atanma neredeyse yönetimin iki dudağı arasına bırakılmış, öğretmenler için performans değerlendirme ölçütleri getirilmiş, kapatılacakları için dershane öğretmenlerine KPSS`ye girmeden öğretmen olarak atanmalarının güya yolu açılmış ancak bu da sözlü sınavlara bağlanmıştır.

Bu yönetmelik açıkça öğretmen düşmanıdır. Öğretmenlik mesleğinin saygınlık ve onurunu yok sayan onları hiçleştirmeye çalışan, üstelik nitelikli öğretmen seçme amacı taşıdığı iddia edilen bu yönetmelik, Cumhuriyet tarihinin en kötü öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğidir.

Eğitim Sen, 13 yıllık AKP hükümetleri döneminde yürürlüğe konan veya değiştirilen çok sayıda Yönetmeliği eleştirmiş, iptali istemiyle davalar açmıştır. Bu düzenlemelere ilişkin görüşlerini de kamuoyuyla paylaşmıştır. Çok azında yer alsa da, olumlu bulduğu değişiklikleri açıkça ifade etmekten de geri durmamıştır. Ancak bu Yönetmelik öğretmenlerin doğrudan iş güvencesini hedef almaktadır; öğretmenler için performans ölçütleri getirilmesi, aday öğretmenlikten öğretmenliğe atanmada performans değerlendirmesi ile sözlü sınav başka biçimde açıklanamaz. Bu nedenle Eğitim Sen, yönetmeliğe meşru ve hukuksal her yolla direnecek, öğretmen düşmanı bu yönetmelik ve bu yönetmeliği yürürlüğe koyanları her alanda teşhir edecektir.

Eğitim Sen olarak Yönetmeliğin bir dizi maddesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtık. Adaylığa ilişkin hükümlerinin dayanağı 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Yasasının 43. Maddesinde yapılan değişiklikler olduğundan, Danıştay`dan, bu maddede yapılan değişikliklerin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi`ne başvurulmasını istedik.

Dava dilekçesini görmek için tıklayınız.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 29 Nisan 2015 tarihinde eklenmiştir. "Eğitim Sen: “Atama Yönetmeliğine Dava Açtık”" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. akdeniz01615322

  @tcmeb @ziyaselcuk Yönetici atama yönetmeliği ile teftiş kurulu yönetmelipi değişecek sanırım 🤔

 1. NergizDoan20

  @rkor10 @MebMoap @ziyaselcuk @hmzaydg Karma alım var hala sadece tek yıl diyorsunuz 😃 tek başınıza yönetmeliği deği… https://t.co/QEszy3PMTP

 1. deryade62615776

  Sevgili 2018’liler rahat olun. Onlara kalsa bizim puanımız 18 Mart ataması için de yanıyordu. Aylarca uğraştırlar.… https://t.co/hxVOirXuQp

 1. Edam731

  RT @DiyalizciRana: #DiyalizciÇokİstihdamYok Diyaliz Yönetmeliği uygulansın. Verilen istihdam sözü yerine getirilmesini ve hak ettiği bir at…

 1. guven4201

  RT @YakisikYunus: 20 bin ek atama yapılacak. Benim sıralamam 2193, kesin atanmam gereken yerde yönetmelikten dolayi atanamayacam büyük ihti…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5