» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Eğitim Sen Dava Açtı

A+  A- Eğitim Sen Dava Açtı

Eğitim Sen, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü‘nün hizmet puanını yok sayarak yaptığı işlemlerin durdurulması ve iptali için dava açtı.

Eğitim Sen’in açıklaması aşağıdadır.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü 7.9.2012 gün ve 66276 sayılı bir yazıyı Ankara`daki tüm kaymakamlıklara göndermiştir. Bu yazıda 4+4+4 eğitim sistemiyle eğitim kurumlarının yeniden oluşturulduğu, ilkokullarda eğitim süresinin 4 yıllık bir süreyi kapsaması nedeniyle önceki öğretim yılında 4.ve 5.sınıf öğrencilerini okutmakta iken öğrencilerini mezun ederek boşa çıkan sınıf öğretmenleriyle ilgili yapılacak işlemler açıklanmaktadır.

Bu yazıya göre öğretmenlerin değişmesi öğrencilerin için sorunlara yol açacağından eğitim-öğretimin sağlıklı yürütülebilmesi için sınıf öğretmenlerinin sınıflarının değiştirilmemesi, mevcut öğretmenle eğitim-öğretimin devam etmesi gerektiği belirtilmekte ve kaymakamlıklara yazının gereğinin yapılması için talimat verilmektedir.

Böylece özellikle geçen eğitim-öğretim yılında ilköğretim okulu iken ortaokul olan eğitim kurumlarında görev yapan ve boşa çıkan sınıf öğretmenlerine sınıf verilmemesi ve bunun sonucu olarak görevlendirilmeleri anlamına gelmektedir. Halen aynı yaklaşım birçok il milli eğitim müdürlüğünde vardır ve bu yönde çalışmalar yürütmektedirler.

Bu işlem mevzuat hükümlerine açıkça aykırıdır.

Her ne kadar anılan yazıda mevzuat hükümleri keyfi yorumlanarak aksi iddia edilmişse de görevlendirmelerin hizmet puanına göre yapılması gerektiği açıktır.

Bu, söz konusu sınıf öğretmenlerine hizmet puanları yüksek olsa da sınıf verilmeyerek ya atıl durumda kalmaları ya da başka bir okulda görevlendirmelerine yol açmıştır.

Sendikamız sınıf okutma görevi verilmesinde hizmet puanını yok sayan Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün söz konusu işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Ankara 14.İdare Mahkemesine dava açmıştır.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 25 Eylül 2012 tarihinde eklenmiştir. "Eğitim Sen Dava Açtı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. _aliyalcin_

  Eğitim-Bir-Sen Ardahan Şubemizin toplantısında Hizmet Kollarımızın yönetim kadrolarıyla bir araya geldik. Sendikal… https://t.co/sVnHDR7yXn

 1. _aliyalcin_

  [1] Eğitim-Bir-Sen Artvin Şubemiz artık kendi yerinde ve kendi mülkiyetinde. Yıllardır disipline bir şekilde tasar… https://t.co/CUTobKMlYM

 1. _aliyalcin_

  Okullar arası spor yarışmalarında görevlendirilenler ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılmalıdır Eğitim-Bir-Se… https://t.co/hRIVemZzDk

 1. habersnm

  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: “Türk milleti topyekün devletinin yanındadır” https://t.co/2bmHuJ4XjW

 1. metranpasha

  @softtpeaks @ayaztatar12 @__EL__ME__RU @ZZzordemir şehitlerin suriyeliler için şehit olduğunu, türkiye tarafından y… https://t.co/Hay70vY0St

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6