Eğitim Sen: “Göreve Dönmesi Kabul Edilemez”

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu’nun “Tacizci Şeref Çalışır’ın Okul Müdürü Olarak Göreve Dönmesi Kabul Edilemez!” başlıklı açıklama metni aşağıdadır.

2 ay önce Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaparken hakkında cinsel taciz suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilmiş olan Şeref Çalışır 50 bin TL kefalet karşılığında serbest kalmıştı.

Cinsel tacizden ceza alan Şeref Çalışır`ın bugün okul müdürü olarak göreve atandığına dair iddialar gündeme gelmiştir. Yanında çalışan iki kadını sistemli şekilde uzun süre taciz eden Çalışır`ın bugün hiçbir şey olmamış gibi bir okulda göreve başlaması tam bir skandaldır.

Adalet sisteminden Milli Eğitim sistemine kadar bütün devlet mekanizmalarının kadın düşmanlığında ortaklaşmış olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Yoksa Çalışır`ın bugün okul müdürü olarak göreve başlatılmasının pedagojik, ahlaki ya da insani hiçbir tarafı yoktur. Zeytinburnu Abay Ortaokulu`na atanan cinsel tacizci Şeref Çalışır`ın şimdilik izinde olduğu; izinden dönünce ise görevine başlayacağı iddia edilmektedir. Öyle görünüyor ki aldığı cezayı para cezasına çeviren ‘adalet` sistemi gibi Milli Eğitim Bakanlığı da cinsel tacizden ceza alan birinin okul müdürü olmasında bir sakınca görmemektedir. Alınan kararla; bütün kadınlara, öğrencilere, öğretmenlere ve velilere erkek egemen kültüre biat etmeleri gerektiği hatırlatılmaktadır.

Cinsel tacizi okullarda görev yapma önünde bir engel olarak görmeyen bu zihniyet sınıfların içerisinde, okul koridorlarında hatta tüm bir eğitim-öğretim mekânında kadınların ikincil konumunu olağanlaştırmaktadır. Ancak bilinmelidir ki tarihsel kökleri bulunan eril kültüre karşı direniş her zaman vardır, var olmaya devam edecektir.

Cesur ifadeleri ile Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaparken yargı yolunu açan kadınlar gibi; bugün de Çalışır`ın okul müdürü olarak görev yapmasına karşı olanlar mücadelelerini sürdürecektir.

Eğitim Sen olarak cinsiyet eşitlikçi, demokratik, parasız, kamusal, nitelikli ve anadilinde eğitimi savunan herkesi bu konuda tepki vermeye davet ediyoruz. Bütün öğretmenleri, velileri ve demokrasiden yana olan herkesi cinsel tacizden ceza alan Şeref Çalışır`ın okul müdürü olmasında sakınca görmeyen Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere bu konuda sorumluluğu olan bütün yetkilileri protesto etmeye çağırıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.