Eğitim Sen: “Greve Gideriz”

Eğitim Sen, son günlerde hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamalara dayanarak “iş güvencemizi pazarlık konusu yapmayı aklınızdan dahi geçirmeyin” dedi.

Eğitim Sen, iş güvencesine dokunulması durumunda grev dahil, her türlü eyleme hazır olunması gerektiğini de belirtti.

Eğitim Sen‘in açıklaması haberimizin devamındadır.

“İş Güvencemizi Pazarlık Konusu Yapmayı Aklınızdan Dahi Geçirmeyin!”

Memurlara 3 yılda bir rotasyon geliyor haberlerinin hemen ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, katıldığı bir toplantıda “657 Sayılı Kanun bize uymuyor. Devlet memuru oluyor birisi, ondan sonra yat, uzan, para kazan, böyle bir şey yok. Çalışan, üreten, faydalı olan öne geçecek, ikili ilişkilerle nabız tutanlar değil. Kim üretiyorsa kim başarılıysa kim faydalıysa onlar öne geçecek. Ama siyasi kulislerde nabız tutarak öne geçenlere imkan vermemek lazım.” sözleriyle hükümetin çarpık bakış açısını bir kez daha ortaya koydu.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu`nda yapılması planlanan değişikliklerin kimi zaman Bakanların açıklamaları kimi zaman ise medyaya “sızdırılan” haberler aracılığıyla, topluma bir mesaj verilmek istendiği açıktır. Yapılmak istenen, kamu emekçilerinin “çalışmadığı” düşüncesini topluma yerleştirmek ve güvencesiz istihdam biçimleriyle, performans denetimleriyle ve rekabeti esas alan düzenlemelerle üretkenliğin artırılacağı düşüncesini tüm toplum nezdinde yaymaktır.

Tüm bunlar, medya aracılığıyla topluma bir mesaj olarak sunulurken de yaşanan sorunların sorumluluğunu kamu emekçilerinin sırtına yüklemeyi esas almaktadırlar. Dolayısıyla asıl amaç, kamu emekçilerinin olabildiğince inceltilmiş iş güvenceleri tamamıyla ortadan kaldırılmaya dönük bir pazarlık süreci başlatmaktır.

Yıllardır iş güvencesinin kamu-özel ayrımı yapmadan tüm istihdam biçimlerinde var olması gerektiğini eylem ve etkinlikleriyle ifade etmiş, taşeron sisteminin kaldırılması yönünde mücadele yürütmüş olan KESK ve Eğitim Sen, böylesi bir pazarlığa “aklınızdan dahi geçirmeyin” diyerek tavrını koymuştur. Dolayısıyla, yürüttüğü her mücadelede performans denetiminin ve esnek çalışmanın personel rejimine güvencesizliği aşıladığını söyleyen, güvencesizliğin ise hayatları söndürdüğü, insanları “kapı kulu” ettiğini ifade edenler olarak, iş güvencesini ortadan kaldıracak bir düzenleme karşısında GREV hakkımızı kullanmaktan çekinmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

“Memur ol, yat, uzan, para kazan!”

Bakan Bayraktar`ın “Memur ol, yat, uzan, para kazan!” yönündeki sözleri karşısında sormadan edemiyoruz. Sizler milyarlarca liraları cebinize indirirken, kadrolaşmada rekor kırarken, TOKİ şantiyelerinde, tersanelerde taşeron işçi olanlar canlarından olmakta, kamu emekçileri ise hastanelerde, okullarda müşterileştirdiğiniz yurttaşlara, nitelikli hizmet verebilmek için can hıraş çalışmaktadırlar.

Sayın Bakan kimlerin “yan gelip yattığını” merak ediyorsa, AKP`nin 10 yıllık iktidarı döneminde liyakat ilkesi yerine siyasi yandaşlık ilişkisi hayata geçirdiği siyasi kadrolara bakmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.