» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Eğitim Sen: “Hukuki Girişimlerde Bulunduk”

A+  A- Eğitim Sen: “Hukuki Girişimlerde Bulunduk”

Eğitim Sen, açığa alınan 11.301 ve göreve iade edilen 6007 eğitim çalışanı ile ilgili bir açıklama yaptı.

Üyelerini hedef alan tüm açıklama ve haberlerle ilgili yasal başvuruların yapıldığını belirten sendika yetkilileri, söz konusu medya kuruluşlarıyla ilgili hukuki girişimlerde bulunulduğu söyledi.

Eğitimde yaşanan ihraçlar ve açığa alma işlemleri nedeniyle 1,5 milyon öğrencinin eğitim hakkının siyasi iktidar eliyle engellendiği iddia edilen açıklamada, “ihraç edilen tüm üyelerimiz görevlerine dönene kadar hem hukuksal, hem de örgütsel mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğimiz bilinmelidir” denmekte.

Eğitim Sen‘in “Açığa Alınan Tüm Eğitim Emekçileri Eksiksiz Olarak Görevlerine İade Edilmelidir!” başlıklı açıklaması:

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL sonrasında, hukuki olmaktan çok tamamen siyasi ve idari tasarruflar üzerinden hayata geçirilen uygulamaların hızla toplumun muhalif kesimlerine ve mücadeleci sendikalara yöneldiği bilinmektedir.

Gerek ulusal, gerekse uluslararası hukukun en temel ilkeleri ayaklar altına alınarak yapılan KHK ihraçları ve açığa alma işlemleri somut hukuki deliller bir tarafa büyük ölçüde keyfi, siyasi ve idari kararlar üzerinden alınmış, özellikle eğitimde yaşanan hukuksuz ihraçlar ve açığa alma işlemleri nedeniyle 1,5 milyon öğrencinin eğitim hakkı, bizzat siyasi iktidar eliyle engellenmiştir.

8 Eylül tarihinde, anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış sendikal eylemler gerekçe gösterilerek, tamamen siyasi bir kararla 11 bin 301 eğitim emekçisi açığa alınmıştır. Öğretmenleri açığa alınma sürecinde başta iktidar yandaşı yazılı ve görsel basın yayın organları tarafından, ortada hiçbir suçlama ya da mahkeme kararı olmamasına rağmen, tamamen iftira ve yalana dayanan haberler yapılmış, sendikal eylemlerden dolayı açığa alınan eğitim emekçilerine yönelik açık bir linç kampanyası başlatılmıştır. Eğitim Sen’i ve üyelerimizi hedef alan tüm açıklama ve haberlerle ilgili olarak gerekli yasal hazırlıklar tamamlanmış ve hukuki başvurular yapılmış bulunmaktadır.

Hükümetin kendileri gibi düşünmeyen, haksızlıklar karşısında sesini yükseltenlere karşı ne kadar düşmanca tutumlar takındığı ve tahammülsüz olduğu bilinmektedir. Yıllardır temel sendikal eylemleri bile kendisi için tehdit olarak görüp suç kapsamına almak için adım atanların darbe fırsatçılığına karşı, açığa alınan öğretmenlerimizin bulundukları iller başta olmak üzere, ülke çapında yapılan eylemler, basın açıklamaları, dayanışma etkinlikleri, Türkiye ve dünya kamuoyuna yönelik olarak yürüttüğümüz yoğun çalışmalar sonucunda öğrencilerinden zorla koparılan 6.007 eğitim emekçisi, 25 Kasım tarihinde görevine iade edilmiş, bugün itibariyle görevlerine yeniden başlamıştır.

MEB’in sendikal eylem nedeniyle 11 bin 301 öğretmeni açığa alırken, sadece 6.007 öğretmeni görevine iade etmesi, göreve iade edilmeyen eğitim emekçilerine yönelik hukuksuz tutumun sürdüğünü göstermektedir. Bugüne kadar attığı her adımda hukuksuz tutumunu sürdüren MEB’in aynı gerekçeyle açığa aldığı öğretmenler arasında bile ayrımcılık yaparak hareket etmesi suçtur. Yapılması gereken hukuksuz bir şekilde açığa alınan tüm eğitim emekçilerinin eksiksiz bir şekilde görevlerine iade edilmesidir.

Sendikal eylem nedeniyle tek bir üyemizin bile mağdur edilmesine izin vermeyecek, siyasi tasarruflarla açığa alınan ve ihraç edilen tüm üyelerimiz görevlerine dönene kadar hem hukuksal, hem de örgütsel mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğimiz bilinmelidir.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 28 Kasım 2016 tarihinde eklenmiştir. "Eğitim Sen: “Hukuki Girişimlerde Bulunduk”" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. OzturkSemih

  Sen benim ne eğitim aldığımı bilmeden nasıl böyle cahilce kin kusuyorsun. Bilmeden , araştırmadan böyle bir tweet a… https://t.co/GqJgdSZcFN

 1. BirGun_Gazetesi

  Salgında sınav olmaz Eğitim Sen İstanbul şubeleri YKS ve LGS’nin ertelenmesi için İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlü… https://t.co/K3CSitBSoo

 1. evrenselgzt

  🗨 Bu çocuklar, çocukluk döneminde üretim ve sermayenin çarkında çalıştırıyorlar. Bu şekilde haklarını ellerinden al… https://t.co/I8CsatCKqK

 1. SerdarYazgan6

  RT @ademvrgn: Sen kalk 3 yıl boyunca eğitim al,sınavlara gir,uzmanlaş ve gece-gündüz demeden ofiste,sahada ter dök.Sonra bi banka çıksın m…

 1. UtopyaSemihFan

  RT @OzturkSemih: Sen benim ne eğitim aldığımı bilmeden nasıl böyle cahilce kin kusuyorsun. Bilmeden , araştırmadan böyle bir tweet attığın…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8