» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu

A+  A- Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu

#PISA sonuçlarının açıklanmasıyla eğitimciler arasında ve akademik çevrelerde “nerede yanlış yapıyoruz?” sorusu en çok dile getirilen sorulardan biri oldu.

Bakanlık çevrelerinden farklı değerlendirmeler gelse de genel kanı, eğitimde işlerin yolunda gitmediği yönünde…

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), PISA sonuçlarını değerlendiren ve çözüm önerilerini ortaya koyan bir rapor yayımladı.

Raporda, Milli Eğitim Bakanlığının eğitim alanında açıkladığı bütçe ve iyileştirme rakamları “Bakanlığı’nın eğitimin niteliğini arttırmak yerine sadece eğitimdeki sayısal verileri ve sonuçları “iyileştirme” çabası içinde olması, her fırsatta kendi dönemlerinde kaç okul ve derslik yapıldığından, kaç öğretmen atandığından ya da kaç tane tablet dağıtıldığından bahsedilmesi, ancak eğitimin niteliği konusunda tek kelime edilmemesi, Türkiye’de benimsenen eğitim politikasının neden diğer ülkelerden olumsuz anlamda ayrıştığını göstermektedir.” şeklinde eleştirilmekte.

Okullarda idareci belirleme süreçleriyle ilgili olarak ise “MEB’in siyasal kadrolaşma amacıyla çıkardığı yönetmelik sonrasında eğitim yöneticilerini sendikal aidiyetleriyle ve siyasal referanslarla belirlemiş, çok sayıda eğitim yöneticisi (okul müdür ve müdür yardımcıları) geçtiğimiz dönemde tasfiye edilerek, yerlerine hükümete yakın sendikanın üyeleri görevlendirilmiştir. Eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde mülakat ya da “sözlü sınav” yöntemi üzerinden tarihin en kapsamlı siyasal kadrolaşma hareketi başlatılmıştır.” denmekte.

“Tarihe not düşüyoruz: Eleştiriler ve öneriler dikkate alınmazsa eğitimdeki düşüş katlanarak devam edecektir. Eğitim sistemimiz “Herkes için eşit ve nitelikli eğitim” anlayışı temelinde, baştan aşağı yeniden düzenlenmelidir. “ cümlesiyle bitirilen raporu incelemek için tıklayınız.

2015 PISA Raporu

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 20 Aralık 2016 tarihinde eklenmiştir. "Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. marsve_pluton

    @llenawer Alin teriyle olduğu yere geldi baba parası veya torpille değil diyor. Pisa 2015 sonuçları doğru galiba Tü… https://t.co/jh8HOmzlRp

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9