» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Eğitim Sendikalarından Ortak Tepki

A+  A- Eğitim Sendikalarından Ortak Tepki

Orhangazi Ortaokulunda bir öğretmenin darp edilmesine eğitim sendikaları sert tepki gösterdi.

Adana’da eğitim sendikaları Seyhan Orhangazi Ortaokulu’nda bir öğretmenin darp edilmesine tepkilerini ortak basın açıklamasıyla gösterdi. Türk Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Selahattin Dolğun, öğretmenlerin saldırılara karşı savunmasız olduğunu belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimcilere yönelik şiddet olaylarının bir an önce son bulması için gereğini yapması gerektiğini söyledi. Dolğun, “Sevginin, saygının ve merhametin öğrenildiği yerler olan eğitim yuvalarımız, ne yazık ki şiddetin, çatışmanın ve öfkenin merkezi haline gelmeye başladı. Bu durum eğitim sistemimizin çok ciddi şekilde sorgulanması gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

EĞİTİM SENDİKALARINDAN ORTAK TEPKİ

Seyhan Orhangazi Ortaokulu’nda bir öğretmenin darp edilmesine Eğitim İş, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen sendikalarının tepkisi sert oldu. Okul önündeki basın açıklamasında ortak metni Türk Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Selahattin Dolğun okudu. Genelde eğitim çalışanlarını, özelde öğretmenleri değersizleştiren, hedef tahtasına oturtan uygulamalara dur demek, yaşanan kötü olayları kınamak ve protesto etmek için bir arada olduklarını dile getiren Dolğun, en kötü ortamlarda bile hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan öğretmenlere uygulanan şiddetin ve saldırıların eğitim çalışanlarını yaraladığını ve can güvenliği kaygılarını artırdığını söyledi.

“TOPLUMSAL ÇÖKÜNTÜNÜN BİR UNSURU”

Dolğun, “Üzülüyoruz, çünkü bu vatan çocuklarını eğiten, her bir öğrencisine ayrı ayrı sevgi gösteren, onların daha iyi bir eğitim almaları için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, onları hayata hazırlayan bir eğitimcinin saldırıya uğramasını toplumsal çöküntünün bir unsuru olarak görüyoruz” dedi.

“ÖĞRETMENLER SALDIRILARA KARŞI SAVUNMASIZ”sendikalardan-ortak-tepki

Öğretmenlerin mesleki, özlük ve demokratik sorunlar altında ezildiğini, mesleğine küstürüldüğünü kaydeden Dolğun, bu olumsuzluklara ek olarak öğretmenlere yönelik saldırıların devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:

“Maalesef bugün öğretmenlerimiz saldırılara karşı savunmasızdır. Eğitim-öğretim kurumlarında alınması gereken güvenlik tedbirleri yetkililer tarafından alınamamakta ve tüm sorumluluk öğretmenlere bırakılmaktadır. Sevginin, saygının ve merhametin öğrenildiği yerler olan eğitim yuvalarımız, ne yazık ki şiddetin, çatışmanın ve öfkenin merkezi haline gelmeye başladı. Bu durum eğitim sistemimizin çok ciddi şekilde sorgulanması gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuştur.”

“BAKANLIK ÖĞRETMENLERİ SAHİPSİZ BIRAKMAKTAN VAZGEÇMELİ”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimcilere yönelik her saldırının sıkı takipçisi olması gerektiğini ifade eden Dolğun, bakanlığın Hukuk Müşavirliği kanalıyla da yargıya intikal etmiş davalarda kendi personelinin yanında olduğunu göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Dolğun, “Bakanlık nerede duracağı belli olmayan bu şiddet olaylarının bir an önce son bulması için gereğini yapmalıdır. Sorun sadece güvenlik politikaları yönünden ele alınmamalı, şiddetin nedenlerini ortadan kaldıracak tedbirlere ağırlık verilmelidir. Sorunun oluşmasında internet, TV reytingleri ve sokak kültürünün etkili olduğu bilinciyle hareket edilmeli, çözüm oluşturulurken de bu etkenler dikkate alınmalıdır. Alo 147 hattı ile eğitimcilerin iftiralarla şikayet edilmesinin önünü açan bakanlık, şiddetin masumu değil mağduru olacağı gerçeğini artık anlamalı, öğretmenleri savunmasız ve sahipsiz bırakmaktan derhal vazgeçmeli” diye konuştu.

“EĞİTİMCİLERİN FERYADINA KULAK VERİLMELİ”

Okullarda öğretmenlerin can güvenliğinin kalmadığını savunan Selahattin Dolğun, her gün bir eğitimcinin şiddet kurbanı olduğunu, okulların tahrip edildiğini ve eğitime ara verildiğini belirterek, “Artık sanal gündemler bir kenar bırakılmalı, Türkiye gerçekleriyle yüzleşilmeli ve eğitimcilerin feryadına kulak verilmelidir. Kimsenin yaptığı cezasız kalmamalı, basınımız eğitimcilerin uğradığı şiddet haberi kadar saldırganların alacakları cezalara da yer vermelidir. Saldırganların hak ettiği cezayı almaları için var gücümüzle çalışacağız” şeklinde konuştu.

DİLEK FENERLERİ UÇURULDU

Hazırlanan ortak metnin okunmasının ardından söz alan Eğitim İş Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, Türk Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Kamil Köse ve Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, öğretmenlerin kamuoyunun önünde itibarsızlaştıran eğitim politikaları nedeniyle öğretmenlere yönelik şiddet olaylarının arttığını belirterek sorunun çözümü için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istediler.

Konuşmaların ardından “Bir şeyi yapmak isterseniz, bir yolunu bulursunuz. İstemezseniz de bir bahane bulursunuz. Unutmayın: Şiddetin masumu değil, mağduru olacağı gerçeğini artık anlayınız” şeklinde bir mesajın bulunduğu dilek fenerleri uçuruldu.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 25 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir. "Eğitim Sendikalarından Ortak Tepki" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. nelerrolmuss

  RT @yekvucutcom: CHP’li Ataşehir Belediyesi’nde, görev yeri değişikliklerine karşı bildiri dağıtan DİSK'e bağlı sendika temsilcileri darp e…

 1. fromthecolony

  RT @yekvucutcom: CHP’li Ataşehir Belediyesi’nde, görev yeri değişikliklerine karşı bildiri dağıtan DİSK'e bağlı sendika temsilcileri darp e…

 1. Vedatkaraca18

  RT @yekvucutcom: CHP’li Ataşehir Belediyesi’nde, görev yeri değişikliklerine karşı bildiri dağıtan DİSK'e bağlı sendika temsilcileri darp e…

 1. EkonomiHaber1

  Manisa’da 112 çalışanlarına darp Sağlık Personeli Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunurken Duruma Bir Tepki De Sağlık S… https://t.co/RoaFTc8oMV

 1. Hamza74306175

  RT @chp_gercekleri: Chp’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve korumaları sendika üyeleri işçilere saldırıp, silahla tehdit ederek…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6