» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Eğitim Sen’e Ciddiyet Uyarısı

A+  A- Eğitim Sen’e Ciddiyet Uyarısı

Eğitim-Sen Basın Yayın Sekreteri Tuğrul Culfa, Milli Eğitim Bakanlığının, ilk ve ortaöğretim okullarındaki müfredat ve içerik değişikliği ile ilgili şöyle bir açıklama yaptı: “Hayat bilgisi dersi birinci sınıfta okutulamaz çünkü ilk dönem okula alışma, ikinci dönem ise okuma yazma ile geçiyor. Hayat bilgisi dersi sadece ikinci sınıfın müfredatında yer alıyor. 3’üncü ve birinci sınıfın programındaki bu konuların nasıl verileceği belli değil. Birçok konunun kalktığı, müfredatın yaşamla ilişkisinin kurulduğu iddia ediliyor. Ama hayat bilgisi konularının bu sınıflardan kaldırılması bu çocukları nasıl hayata hazırlayacak? Eğer yaşamla bağının kurulması, birçok eserin ortadan kaldırılması olarak tanımlanan sürecin kendisi ise, bunu yine animasyonlarla, derslerin içeriğini iyice boşaltarak vereceklerse o zaman eğitim öğretim kurumları olmaktan çıkarmış olacaklar. Özellikle animasyon hazırlanan sanal ortamdaki filmlerde eğer sansürcü zihniyet egemen olacaksa, tabii ki bunun kabul edilmesi mümkün değil. O zaman Eğitim-Sen olarak bilime, bilimsel eğitime aykırılık taşıyan her şeye karşı mücadelemizi sürdüreceğiz…”

Öncelikle, Sayın Culfa’nın, yaptığı açıklamada kullandığı verileri nereden temin ettiğini merak ediyorum. Hayat Bilgisi derslerinin, ilkokul 1.ve 3.sınıf müfredatından çıkarıldığı, sadece 2.sınıfta okutulacağı nerede yazıyor?

Bu konu; yani hangi derslerin, hangi sınıflarda, haftada kaç saat okutulacağı; MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının, 25-06-2012 ve 20-07-2012 tarih, İlköğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi konulu, 69 ve 70 sayılı kararlarıyla tespit edilmiştir.

Bu kararlarla belirlenen ilkokullar ve ortaokullar haftalık ders çizelgesine göre “Hayat Bilgisi” dersi, ilkokul 1.sınıfta 4 saat, 2.sınıfta 4 saat, 3.sınıfta da 3 saat olarak tespit edilmiştir. Ayrıca 3.sınıfta, “Hayat Bilgisi” dersinin 1 saat azaltılmasına karşılık, 3 saat “Fen Bilgisi” dersi konulmuştur.

Eğitim Sen temsilcisinin, yaptığı açıklamayı, bu çizelgeye dayandırmadığı açıktır.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın, yeni müfredat ve içerik değişikliği ile ilgili 13-02-2012 tarihinde yaptığı basın açıklamasını da dikkatle inceledim. Bu açıklamada da, “Hayat Bilgisi” dersinin kaç saat olacağı, 1.ve 3.sınıf müfredatından çıkarıldığına dair en ufak bir ibare yok.

Sayın Culfa’nın,“Hayat Bilgisi” dersinin 1. sınıfta okutulamayacağı, ilk dönemin okula alışma, ikinci dönemin okuma yazma ile geçtiği, iddialarını ise ciddi bulmadığımı ifade etmeliyim. 26 saat zorunlu, 4 saat seçmeli olmak üzere, 30 saatlik ders yükünün olduğu 1.sınıfta, bu 30 saatin tümünün okuma-yazma çalışmaları ile geçirilmeyeceği, Hayat Bilgisi dersi içeriğinde, okuma-yazmayı gerektirmeyen konuların, etkinliklerin ve sınıf içi çalışmaların olduğunu belirtmeye bile gerek yok.

Eğitimde, sanal ortamın ve teknolojinin kullanılarak, ders içeriklerinin animasyonlarla, filmlerle zenginleştirilmesi konusunun, bazı eserlerin yasaklanması konusuyla bağlantı kurarak, basitleştirmek ve yanlış yerden eleştirmek doğru bir yol olmasa gerektir.

Köklü bir geçmişi ve mücadele geleneği bulunan 125 bin üyeli bir eğitim sendikasının, eğitim konuları başta olmak üzere, çeşitli konularda yaptığı açıklamalarda daha dikkatli ve duyarlı olması gerekmez mi?

Abdullah Damar / Eğitimci-Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI kategorisi altında 25 Şubat 2013 tarihinde eklenmiştir. "Eğitim Sen’e Ciddiyet Uyarısı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Yazıda katıldığım noktalar olsa da, Eğitim Sen ve KESK’e üzerindeki baskılar, karalama çalışmaları ortadayken, Eğitim Sen’in ciddiyetinin tartışılmasının çok da yerinde olmadığını düşünüyorum. Yüz yıllık bir sendika elbette açıklamalarında daha dikkatli olmalıdır fakat günümüz sendikalarının durumuna bakınca bu kadar acımasız olmaya gerek olmadığı da ortadadır.

  • Abdullah Damar

   Aslında yaptığım eleştiri, içten gelen bir eleştiri.4+4+4 yasası çıktığından bu yana Eğitim sen, hatalar yapıyor. Bu hataları gaziantep şubedeki temsilciler kurulu toplantısında da dile getiriyorum.Eşofman eylemi, kız öğrenciler ile ilgili açıklama, 4+4+4’e karşı yapılan eylemlerde yalnız kalma gibi örnekler yanlış olmuştur.Eğitim sen i eleştirmek asla karalama anlamına gelmez.Eleştirilerde haksız bir nokta varsa,tartışılabilir.Diğer sendikalarla zaten bir karşılaştırma yapmak gibi bir durum sözkonusu değildir.

 1. tugvaTR

  TÜGVA Eğitim Merkezi'ndeki kurslar ile gençlerimiz bir adım önde...😎 Yine yepyeni bir kursla karşınızdayız. Haydi d… https://t.co/c5Dm9UFGKn

 1. OlcayKilavuz

  Türk-Eğitim Sen Gaziantep - Nurdağı İlçe Temsilcimiz Serkan Yılmaz ve yöneticilerimizi misafir ettik. Cenab-ı Hakk… https://t.co/1L5ErFoAP6

 1. _aliyalcin_

  Bugün yapılan Eğitim-Bir-Sen seçimlerinde yeni sorumluluk alan arkadaşlarımız da oldu. Sorumluluğu devreden arkada… https://t.co/aMBcHBPw6m

 1. ebs_yildirim

  Yeniden BİSMİLLAH... Eğitim Bir Sen Bursa 1 nolu şube 6 Ekim delege ve ilçe temsilcilik seçiminden sonra Yıldırım… https://t.co/HL3xW2IpLC

 1. metiniriz

  @ekurkcuHDP Eğitim sen şube başkanı çektik dedikleri davadan ceza yedi ve ertelemediler

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4