» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Eğitim Sisteminin En Büyük Sorunu Nedir?

A+  A- Eğitim Sisteminin En Büyük Sorunu Nedir?

Sadece Türkiye’de değil, dünyanın hiçbir ülkesinde, eğitimde taşları yerli yerine oturtmadan, kalkınmayı ve huzuru yakalamak mümkün değil.

Peki, eğitimde başarı nasıl elde edilir?

Her iki yılda bir bakan değiştirerek, sistemi yap-boz, öğrencileri de kobay haline getirerek mi?

Elbette diğer tüm sorunlar çok önemli ama biri var ki en önemlisi o.

Yani her 10 yılda bir değiştirilen öğretmen yetiştirme sistemi.

Eğer bir ülke ile oynamak istiyorsanız, öğretmen yetiştirme sistemini sürekli değiştirin, yeter derler.
Biz de işte aynen öyle yapıyoruz!

Geldiğimiz nokta da ortada.

Ve şu günlerde öğretmenlik yine gündemde, bakalım bu kez ne harikalar yaratacağız?

Hep geriye gidiyor

Prof. Dr. Muammer Çalık Hocamız, öğretmen yetiştirme konusuna, dünden bugüne bir yolculuk yapmış ve çok çarpıcı bir bilgi notu göndermiş:

“Eğitimdeki bazı gerçekleri gün yüzüne çıkaran yazılarınızı takip ediyorum. Bir alan eğitimcisi olarak öğretmen eğitimi konusunda son zamanlarda atılan yanlış adımlarla ilgili sizi bilgilendirmek istiyorum.

1998’den itibaren eğitim fakültelerindeki yeniden yapılanmayla birlikte öğretmen eğitiminde aşırı bir ivme kaydedildi. Özellikle bu alanda yetiştirilmek üzere öğretim elemanları yurtdışına gönderildi ve milyonlarca dolar harcandı. Bu sayede uluslararası düzeyde en çok yayın yapanlar arasına alan eğitimcileri katılmaya ve öncü olmaya başladı. Ancak bu süreçte fen-edebiyat fakülteleri ise ivmelerini ters yönde kaybetmeye başladılar. Tabii özellikle son yıllarda öğrenci kontenjanlarının artırılması kararlarıyla birlikte 20 yılda vermeleri gereken mezun miktarını 4-5 yıl içerisinde verince, başka alternatifler aramaya başladılar.

Bu süreçte, doktor ameliyat yapılmasına karar verdi ama ameliyat masasına, maalesef henüz 15 yıllık bir geçmişi olan yeniden yapılandırılan eğitim fakülteleri yatırıldı. Operasyon hiçbir bilimsel araştırma yapılmaksızın, tamamen fen-edebiyat fakültelerinin istekleriyle bu gerçekleştirildi.

Bu süreçte sesimizi çok duyurmaya çalıştık ama maalesef başarılı olamadık. Çünkü karşımızda en az 150 yıllık bir geçmişi olan ve eğitim fakültelerinin kadrosunun da büyük bir çoğunluğunu oluşturan fen-edebiyatçılar vardı.

Yöneticilerimizden bazılarıyla görüştüğümüzde ise işlemin müzakereyle çözüleceğini belirttiler ama maalesef müzakere çift yönlü olması gerekirken tek yönlü (fen-edebiyatçıların istediği gibi) yapılarak 1998 yılının öncesine, hafta sonu formasyonlarına dönmeye başladı ve 15 yıllık emek, harcanan milyonlarca dolar çöpe atıldı ve öğretmen eğitimi tamamen tekrar geri plana bırakıldı.

Fen-edebiyat fakültelerinin en önemli argümanı, iyi öğretmen yetişmediğiydi. Ama zaten eğitim fakültelerinde bu alan derslerinin fen-edebiyat fakültelerince veya doktora eğitimlerini fen-edebiyatta alıp da kadro bulamadıkları için eğitim fakültelerinde istihdam edilen alancı hocalar tarafından verildiği, bazı eğitim kurumları ve üniversiteler tarafından bildirge şeklinde açıklanınca geri adım attılar. Ama maalesef aynı hatalara hâlâ devam edilmekte ve eğitim fakültelerinin ortaöğretim alan öğretmenliklerine kontenjan olarak SIFIR kontenjan alınması kararı devam etmektedir.

Bu bölümlerden yıllık verilen mezun sayısı yaklaşık olarak 2000 öğrenciyi geçmemektedir. Çözüm ise Pedagojik Formasyon adı altında verilen formaliteye dönmek oldu. 30000+30000 olmak üzere 60000 kişilik bir kontenjan ayrıldı.

Diploma enflasyonu

Şimdi bu durum diploma enflasyonu veya karşılıksız sertifika basmak değil de nedir? 2000’e karşı çözüm 60000 öğrenciye formasyon hakkı mı vermektir?

Gelişmiş ülkeleri örnek aldığımızı söylüyoruz, muasır medeniyet seviyesine çıkmaya çalışıyoruz diyoruz ama sadece sözde kalıyor bu durum.

Basit bir örnek vermek istiyorum: PISA, TIMMS gibi sınavlarda üst sıralarda yer alan ülkeleri hep örnek gösteriyoruz ama orada iyi öğrenciler eğitim fakültelerine yönlendirilerek eğitim sürekli olarak itici bir güç olarak kullanılıyor. Tarih tekerrürden ibarettir lafını çok sevmem ama maalesef geçmişte yaptığımız hatalardan ders çıkarmak yerine hâlâ fast food tarzı kararlarla günümüzü kurtarmaya çalışıyoruz. 1860’lı yıllardan bu yana eğitim fakültelerinden mezunların öncelikli olarak öğretmen olacağı kararının alınmasına rağmen 160 yıldır bu kararı uygulayamamışız. En basitinden 1997 yılında alınan kararla 50000 üniversite mezunu (veteriner, iktisatçı, ziraatçı, açık öğretim mezunları vs) sırf iş kapısı olsun diye öğretmen oldular. Biz bunların eksikliğini ancak şimdi anlayabiliyoruz. Çünkü eğitimde yapılan en ufak bir hatanın dahi ancak 15 yıl sonra etkisini görebilirsiniz…”

Prof. Çalık’ın maili bu minvalde devam ediyor. Ve ettikçe de tablo griden siyaha dönüşüyor. Ve elbette kendisine cevap verenler de olacaktır…

Özetin özeti: Eğitimi ve öğretmen yetiştirmeyi ne zaman ciddiye alacağız? – Eğitim Ajansı

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SERBEST KÜRSÜ kategorisi altında 16 Şubat 2014 tarihinde eklenmiştir. "Eğitim Sisteminin En Büyük Sorunu Nedir?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. tolgaakpinar

  Abdurehim Heyit'in hayatta olması hiçbir şeyi değiştirmez. "Aaa öldürülmemiş, demek ki sorun yok" demek iyi bir in… https://t.co/Vh2uE4PynZ

 1. cetinilbars

  RT @Varlk19: Yurt disi duzeni bozulmadan,isinden olmadan uzaktan egitim aliyor sorun yok. Ama 650 bin #bedelliaskerlik 1.5 yil celp beklerk…

 1. Varlk19

  Yurt disi duzeni bozulmadan,isinden olmadan uzaktan egitim aliyor sorun yok. Ama 650 bin #bedelliaskerlik 1.5 yil c… https://t.co/iQc4H3EnRV

 1. Ziyarslanyusuf

  RT @ali_ilbas: Özel Eğitim Kurumlarını ziyaret ederek sorun ve sıkıntıları dinledik. Destek talebinde bulunduk. https://t.co/aMco3t0fD1

 1. Avukat82

  RT @kurtulush00: @Avukat82 Avrupada nüfusun en fazla yüzde onu üniversite mezunu.yuzde 85 ı lise mezunu..sorun kimin oy kullandığı veya kul…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4