Eğitim Yılı Boykotla Başlıyor

Barış ve Demokrasi Partisi, ana dilde eğitim taleplerinin karşılanması için bir haftalık eğitim boykotu yapacak.

Ana dilde eğitim için toplanan 50 bin imzayı ve anadilde eğitim taleplerini içeren dilekçeleri Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü’ne veren STK’lar, taleplerinin karşılanması için eğitim boykotu yapacaklarını açıkladı.

1 HAFTA EĞİTİM BOYKOTU

DTK Eş Genel Başkanı Ahmet Türk yaptığı açıklamada; “Türkiye’de yeni eğitim yılının başlayacağı bu günlerde “Anadilde Eğitimin” mutlaka gündeme gelmesi ve hükümetin bu konuda olumsuz beyanatlardan kaçınması gerekir. Bu temelde Kürt halkının temel talebi olan Anadilde eğitim talebinin gündemleşmesi için yapılacak bir haftalık eğitim Kürtçe derslerinin her alanda işlenmesi eylemine tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.

‘İLKOKULDAN ÜNİVERSİTEYE KADAR ANADİLDE EĞİTİM’

Kürdi-Der yöneticisi Sabahattin Gültekin, Kürt çocuklarının yıllardır zorla Türkçe eğitim verilen okullara gönderildiğini, bunun faşizm olduğunu, ana dilde eğitim gören çocukların, yaşamın ileriki bölümlerinde daha zeki olduğunun bilimsel çalışmalarla ortaya çıktığını söyledi. Gültekin, “AKP artık kandırma politikalarından vazgeçsin. Kürt halkının çocukları, ilkokuldan üniversiteye kadar ana dillerinde eğitim görmelidirler. Kürtçe eğitim dili olana kadar ve kamusal alanda kullanılana kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

16 EYLÜL’DE OKULA GÖNDERMİYORLAR

BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt de, “Ana dilde eğitimin olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edemezsiniz. Kürtlerin haklarının resmi olarak tanınmadığı bir yerde demokrasiden söz edilemez. Ana dilde eğitim için, okulların açıldığı 16 Eylül’de bir yürüyüş yaparak ve çocuklarımızı okula göndermeyerek boykot yapacağız. Eğer Kürt dili eğitim dili olmayacaksa biz de onların eğitimini tanımıyoruz diyeceğiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.