» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

EĞİTİMCİLER ANKARA YOLUNDA

A+  A- EĞİTİMCİLER ANKARA YOLUNDA

Ankara’da 17 Nisan’da yapılacak “Kadrolu Çalışma, Kamusal Eğitim, Demokratik Yaşam” mitingine katılmak üzere oluşturulan yürüyüş kolları İstanbul ve Şanlıurfa’dan yola çıktı.
İstanbul’dan dün öğleden sonra hareket eden yürüyüş kolu, basın açıklaması yaptı. Taksim’de Galatasaray Lisesi’nden Taksim Tramvay Durağı’na yürüyen Eğitim Sen’liler, neden Ankara’ya yürüdüklerini kamuoyuyla paylaştı.

Burada basına açıklama yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç Öztürk, AKP’nin, özellikle emekçilerin çalışma yaşamına yönelik olarak gündeme getirdiği yasal düzenlemeler ve fiili uygulamalarla, çalışma ilişkilerini esnekleştirdiğini, kamu hizmetlerini ticaretleştirdiğini, kamu istihdamını parçalayarak esnek ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırdığını ifade etti.

Tüm halk kitlelerini ilgilendiren parasız eğitim ve parasız sağlık hakkının hedefe konduğunu belirten Öztürk, demokratik, kamusal, parasız, nitelikli eğitim, güvenceli çalışma taleplerini savunmaya devam edeceklerini söyledi. Öztürk, “Anayasa Değişikliği Paketi’nde eğitim ve bilim emekçilerinin temel talepleri görmezden gelinmiş; başta herkese eşit, parasız kamusal ve nitelikle eğitim hakkı olmak üzere, zorunlu din derselerinin kaldırılması, YÖK’ün kaldırılması, kamu emekçilerine özgü toplusözleşme ve grev hakkının tanınması gibi temel talepler gündeme getirilmemiştir” diye konuştu.

Basın açıklamasına KESK Genel Başkanı Sami Evren, EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek ve KESK’e bağlı diğer sendikaların şube yöneticileri destek verdi. Eğitim Sen’liler, açıklamanın ardından otobüslere binerek yola çıktılar.

‘HÜKÜMETİN PAKETİNE HAYIR’
17 Nisan mitingine katılmak için düzenlenen Şanlıurfa yürüyüş kolu da yola çıktı. Dün sabah saatlerinde Şanlıurfa’ya gelen Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, MYK Üyesi Serpil Açılözer ve 45 ilin sendika temsilcileri, yüzlerce eğitim ve bilim emekçisiyle beraber Karakoyun İş Merkezi’nden Ali Şelli Parkı’na kadar yaklaşık 3 kilometre yürüdü. ‘Kadrolu Çalışma, Kamusal Eğitim, Demokratik Yaşam İçin Yürüyoruz’ pankartıyla yürüyen eğitim emekçileri, ‘Ahmet Türk’e uzanan eller kırılsın’, ‘Parasız eğitim, parasız sağlık’ sloganlarını attı.

Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, AKP’nin, çalışma ilişkilerini esnekleştirerek kamusal hizmetleri ticarileştirdiğini ve kamu istihdamını parçalayarak esnek ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırdığını ifade etti. AKP tarafından dillendirilen demokrasi ve özgürlük söylemlerinin gerçekçi olmadığını söyleyen Bozgeyik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anayasa Değişikliği Paketi’nde grev hakkı yasaklanırken, toplusözleşme hakkı veriliyormuş gibi görünüyor. Oysa grev ve toplusözleşme hakkı birbirinden ayrı düşünülemez. Bu pakette eğitim emekçilerinin hiçbir talebi yoktur.” (EVRENSEL)

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 15 Nisan 2010 tarihinde eklenmiştir. "EĞİTİMCİLER ANKARA YOLUNDA" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
10