Eğitimciye Semineri Zehir Ettiler

Her yıl periyodik olarak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen yıl sonu seminer çalışmaları eğitimciler için çileye dönüştü. Adıyaman’da yıl sonu seminer çalışmalarına katılan eğitimcilerin bunaltıcı sıcaklar nedeniyle zaman zaman dışarı çıkmak istemesi üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlköğretim Denetleyicisi Fatih Kaya’nın keyfi olarak kapıyı kilitleyerek, dışarıda bekleyen eğitimcileri içeriye almadı. Seminer esnasında kapıların kilitlendiğini gören eğitimciler olayı protesto ederek kapıları zorladılar.

Yaşanan olay karşısında yetkililerin eğitimcileri tehdit eden tarzda açıklamalar yaptığını dile getiren Eğitim Sen Adıyaman Şube Üyesi Hanifi  Altunok yaşananları şöyle aktardı: “Program saat: 09.00’da başlayıp, 14.00’e kadar devam ediyor ve hiçbir şekilde ara verilmiyor. Bir grup eğitimci dışarıya çıkıp dinlenmek istiyor. Bu sıcak havada uzun süre içeride kalmak mümkün değil. Eğitimciler dışarıdayken, Milli Eğitim Müdürlüğü denetçileri, ‘isimleri alacağız, gelmeyenler hakkında soruşturma başlatacağız’ diyorlar. İçeri girmeye çalıştığımızda ise kapıların kilitlendiğini gördük. Yaşanan bu olay karşısında tepkimizi ortaya koyarak, protesto hakkımızı kullandık.

YETKİLİLER ÖZÜR DİLESİN

Bu uygulama karşısında tepkimizi ortaya koyarak ve salonu terk ederek protestomuzu gerçekleştirdik. Saat:11.00’de tekrar toplanmamız istenildi. Ve yetkililerin bizlerden özür dileyeceği söylendi. Hatta basının içeri girmesini dahi engellemeye çalıştılar. Yapılan bu davranış, öğretmene karşı bir hakarettir, aşağılamadır. Yetkililerin yapılan bu yanlış davranıştan dolayı bizlerden özür dilemesini bekliyoruz” dedi.

Eğitim Sen Adıyaman Şube Başkanı Hediye Kılınç da, “Adıyaman’da seminerde yaşanan olaylar siyasal iktidarın öğretmene yaklaşımının bir sonucudur. Teknik eksiklikler eğitim verenlerin bilgi eksikliği ve yetersizliği bodrum katlarında yapılan seminerler oldukça onur kırıcıdır. Son yaşanan olay tam bir trajedidir. Sendika olarak bu tutum karşısında gerekli tepkimizi ortaya koyarak, girişimlere başvurmuş bulunmaktayız” diye konuştu. -evrensel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.