Eğitimde Kaos Ortamı Yaşanacak

Dinçer ülkenin eğitim sistemini yap boz alanına çevirdi. Bakan “Milli Eğitimi” pilot uygulama olarak görmekte. Zamanla olur, düzelir denen sorunlar birikmekte, patlayacağı günü beklemekte.

12 yıllık kesintisiz eğitimle plansız, öngörüsüz, “ben yaptım oldu” şeklindeki uygulamaların aceleyle hayata geçirilmesi nedeniyle eğitimi büyük bir kaos bekliyor. Bakan her ne kadar işleyişin normal seyrinde devam ettiğini, hiçbir sorun olmadığını belirtse de yaşananlar durumun öyle olmadığını göstermekte.

Okulların velilere, öğretmenlere, öğrencilere, idarecilere sorulmadan gelişi güzel dönüştürülmesi, ders programlarının uzun süre yayımlanamaması, bunlara bağlı olarak normların bile sağlıklı bir şekilde belirlenememiş olması göstergelerin bazıları.

PARMAK SALLADI, HESAP SORDU

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in idarecilere hitab ettiği toplantıda sürekli parmağını sallayarak “hesap sorarım, yolumuzu ayırırız, çalışmayız” şeklindeki ifadeleri Dinçer’in telaşının bir sonucudur. Hiçbir konuda idarecilerin fikrini almayan bakanlık görülmektedir ki bundan sonraki süreçte ortaya çıkacak her sorunda idarecileri suçlayacak, sorumluluğun tamamını idareciler ve öğretmenlere yükleyecek.

Son günlerde ulusal basında çok fazla yer almasa da okulları dönüşen velilerin imza toplama, basın açıklaması yapma, okul önünde protesto gösterisi düzenleme gibi eylemler yaptığı bilinen bir gerçek. Veliler ve öğrenciler dönüşümlere tepkili. Öğrencilerini uzak okullara göndermek zorunda kalacak veliler yaşanacak mağduriyetlerin karşılanmasını talep etmekte fakat MEB’den herhangi bir yanıt alamamakta. Bu tepkilerin, azalıyor gibi görünse de okulların açılmasına yakın büyüyerek yeniden ortaya çıkacağı gözden kaçırılmamalıdır.

İdareciler süreçten habersiz olmaktan, bilgilendirilmemekten şikayetçi. İmkanları sorulmadan, fikirleri alınmadan dönüşen okullar ve üstüne üstlük “tehdit edilmeleri” idarecileri kırmış durumda. Bakan “12 yıllık” süreci idarecilerle yürüteceğini unutmuş görünüyor. Bu durumda idarecilerden yeterli özveriyi göremeyeceği ortadadır.

KİMSE NORM FAZLASI OLMAYACAK

Sık sık “norm fazlası olmayacak” diyen Bakanlık ve Bakanlığın bu söylemini destekleyen sendika bu konuda sessiz beklemekte. Öğretmenler ileriki yıllara ait planlarını rafa kaldırmış durumda. Henüz norm fazlası olmayan öğretmenler ise kademeli geçiş ile önümüzdeki yıl nasılsa norm fazlası olacağım diyerek uzun vadeli çalışmalardan kaçındıklarını belirtmekte. Ayrıca norm fazlası öğretmenlerin ne olacağı bile henüz netleşmiş değil. Bakanlık bu konuda hala norm fazlası olmayacak demekte, dolayısıyla konuyla ilgili bir yol gösterememektedir.

İl içi, il dışı, özür grubu yer değiştirme işlemleriyle ilgili olarak bir bilgi bulunmaması bir yana duyurunun yapılamamış olması bile bu konudaki plansızlığı göstermektedir. Öğretmenlerin tatili zehir olmaktadır. Bakanlık “artık eskisi gibi tatil yapmak yok” derken öğretmenlere tatilin zehir edileceğinin sinyallerini vermişti.

Yer değiştirmeler, özür gruplarındaki muamma, yeni atama gibi daha bir çok sorun için tek somut girişim “ötelemekten” öteye gitmiyor.

Bakan, “zaten 12 yıllık eğitim bu sene, pilot uygulama gibi olacak” açıklamasında da belirttiği gibi eğitimdeki bu köklü değişimi ve tüm milli eğitimi bir pilot uygulama gibi değerlendirmekte.

Bilinmelidir ki kabul edilmese de bir çok sorun vardır ve bu sorunları yok saymak çözüm olmayacaktır.

Sorunlar birikmekte, çözümleri ileri bir tarihe ertelenmektedir.

Günü geldiğinde tüm sıkıntılar ortaya çıkacak, eğitimde kaos ortamı yaşanacak, veliler, öğrenciler, öğretmenler, idareciler isyan edecek noktaya gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.