» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Eğitimde Kırk Katır, Kırk Satır Dönemi!

A+  A- Eğitimde Kırk Katır, Kırk Satır Dönemi!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın geçtiğimiz günlerde verdiği bilgilere göre, önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında hayata geçecek olan yeni sistemde, liselere yerleştirme işlemleri tek seferde ve tek bir takvimle yapılacak.

Öğrenciler A ve B olmak üzere iki ayrı grupta tercih yapacak. A Grubunda farklı okul türleri arasından, okul adına göre 15 tercih bulunacak. B Grubunda ise Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu İmam Hatip, Anadolu, Meslek ve Teknik Anadolu liseleri şeklinde, sadece okul türüne göre tercih yapılabilecek. Öğrenci hangi okula gitmek istiyorsa, o okul türüne sıralamasında öncelik verecek. Puanına göre bir yere yerleşemeyen öğrenci, B Grubu’ndaki tercihleri arasından ikamet ettikleri adrese en yakın boş kontenjanı olan okula, puan üstünlüğü esasına dayalı olarak yerleştirilecek.

GELECEK 3 SEÇENEĞE SIĞDIRILDI

Öğrencilerin 2014-2015 yılında neler yaşayacağını görmek için Beyoğlu İlçesisi’nde yaşanan gelişmelere bakmak yeterli.

Beyoğlu sınırlarındaki Güner Akın Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, 4+4+4 modeli sonrası geçtiğimiz yıl genel liseden Anadolu Sağlık Meslek Lisesine dönüştürüldü. Okul, aynı zamanda o bölgede ikamet eden ve sınavda bir yere yerleşemeyen öğrencilerin gidebileceği ve hâlâ düz lise olarak eğitim veren tek lise konumunda.

Güner Akın Anadolu Sağlık Meslek Lisesinin bulunduğu bölgede 2 lise daha var. Bunlardan biri Dil Nihat Özyeğin Anadolu Lisesi diğeri ise Anadolu İmam Hatip Lisesi. Önümüzdeki eğitim yılında Güner Akın’ın imam hatip lisesine dönüştürülecek ve bölgedeki öğrencilerin özel lise ya da imam hatip lisesine gitmekten başka çaresi kalmayacak.

‘ÇOCUĞUMUZU OKULDAN ALMANIN EŞİĞİNE GELDİK’

Güner Akın Anadolu Sağlık Meslek Lisesinde öğrencileri eğitim gören veliler ise duruma oldukça tepkili. Okul imam hatip lisesine dönüştürülürse öğrenciler, Fındıklı semtinde bulunan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ne taşınacak.

Bu kararlar alınırken velilerin fikirlerinin sorulmadığını söyleyen Savaş Kutkan, olayı tesadüfen öğrendiklerini ifade etti. Bir çok öğrencinin lisenin ilk senesinde olduğu için kolayca yerleşebildiğini fakat başka Anadolu Sağlık Meslek Lisesine yerleşmelerinin imkanı olmadığını aktaran Kutkan, Kaymakamlık ve İl, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile yaptıkları görüşmelerde kendilerine ‘Burayı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi yapmakla hata ettik. Öğrencilerin Fındıklı’ya gitmekten başka alternatifi yok’ cevapları verildiğini aktardı.

Bir diğer öğrenci velisi Ali Rıza Gürkan ise öğrencisinin okula gidebilmek için sabah 05.00’te uyandığını belirtirken Fındıklı’ya gidebilmek içinse 04.00’te uyanması gerektiğini aktardı. “Biz tercih yapıp bu okula geldik şimdi bize ‘hata ettik’ diyorlar.
Yapılan hataların sonuçlarını biz çekmek zorunda mıyız? En baştan yapmasalardı” diyen Gürkan, çocuğunu özel okula gönderecek parası olmadığını ve okul İmam Hatip’e çevrilirse kızını okuldan almayı bile düşündüğünü aktardı.

‘BİZ KIZIMIZI OKUTMAK İSTİYORUZ!’

Urfa’dan İstanbul’a taşınan ve kızı okula Esenler’den gidip gelen Mehmet Devebakan yaşadıkları yerde Sağlık Meslek Lisesi olsa kızının oraya gideceğini ama buraya gelmek zorunda kaldıklarını söyledi. Kendi kızının da sabahın 05.00’inde yollara çıktığını aktaran Devebakan, kızının Fındıklı’da okumak istemediğini belirtti ve ‘Eskiden bizim oralarda insanlar kız çocuklarını okutmak istemezdi. Şimdi biz akıllandık okutuyoruz devlet okutmuyor” diye konuştu.

YÜZ BİNLERCE YERLEŞEMEYEN VAR

SBS yerleştirme sınavlarında tercih yapabilmek 201 puan barajını aşmak gerekiyor.
2012-2013 eğitim-öğretim yılı sonunda ortaokulu bitiren öğrencilerden SBS’ye müracaat eden öğrenci sayısı 1.112.593 iken bu öğrencilerden 1.049.290 tanesi 201 puan barajını aşarak tercih yapma hakkını elde etmiş. 904.114 öğrenci ise bu haktan yararlanarak tercihte bulunmuş. Yani 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında 250 bine yakın öğrenci herhangi bir Anadolu ya da Fen Lisesi’ne yerleşmeye hak kazanamayarak açıkta kalmış. – evrensel

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 15 Haziran 2014 tarihinde eklenmiştir. "Eğitimde Kırk Katır, Kırk Satır Dönemi!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. inciamelie

  Buraya yazıyorum bir daha asla lise tercih etmeyeceğim. Kimse de repperlikçi yatıyor demesin

 1. __JAR___

  @HergelePostasi Benim de lise 2'e gectigim zaman Sayısali tercih ettiğime dair belge kaybolmuştu, TM'yi sectirdiler… https://t.co/f37jH14I62

 1. sevdedugerr

  @besisko Başıma ne geldiyse o zaman gelseydi lise 2 yi tercih ederdim

 1. bariskarakocak

  Susmanız gerektiğinde susun. Konuşmanız gerektiğinde konuşuyor olmanızdan rahatsız olan insanları topuğunuzla çiğne… https://t.co/udcQZuyLDR

 1. aylanurozerli

  Babamın favori şehri Niğde ısrarla lise, üniversite, KPSS tüm tercih listeme yazdırıyor.Bu Niğde sevgisi nerden baba...

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7