‘Eğitimde Temel Sorun Piyasacı Anlayış’

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA EĞİTİMİN TEMEL SORUNLARI HÂLÂ ÇÖZÜM BEKLİYOR

Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, yeni eğitim-öğretim dönemi başlarken eğitimin temel sorunlarının hâlâ çözüm beklediğini söyledi. AKP Hükümetinin eğitimi bir meta olarak gördüğünü belirten Yıldız, bu piyasacı yaklaşımların sorunları çözmekten uzak olduğunu dile getirdi.

Yıldız, dün Gür Kent Otel’de düzenlediği basın toplantısında “2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı Başında Eğitimin Durumu” başlıklı bir rapor sundu. Eğitimin okullaşma, bütçe, sınavlar, öğretmen açığı ve müfredat alanında yaşadığı sorunların sürdüğüne dikkat çeken Yıldız, egemenlerin eğitimi bir hak olmaktan çıkararak, bir meta olarak gördüklerini söyledi. AKP Hükümetinin de bu anlayışın “mimarı değil, sürdürücüsü” olduğunu kaydeden Yıldız, “Önümüzdeki dönem eğitimde karşılaşacağımız sorunların temelinde bu piyasacı felsefi anlayış yatıyor” dedi.

‘BU KOŞULDA VERİM ALINAMAZ’

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana öğrenci sayısı artarken, okul sayısının düştüğüne dikkat çeken Ünsal Yıldız, bunun birleştirilmiş sınıf ve taşımalı eğitim uygulamalarının artışının bir kanıtı olduğunu söyledi. Çocukların kendi köy, semt ve mezralarında eğitim görme olanaklarının azaldığını kaydeden Yıldız, “Bu eğitim hakkının sınırlandırılmasıdır. 7 yaşındaki öğrencilerle, 14 yaşındaki öğrencilerin aynı sınıflarda okuması Türkiye’ye özgü bir durumdur” dedi.

Öğretmen açığının MEB’in kendi verilerine göre 146 bin 194 olduğuna dikkat çeken Yıldız, diğer yandan 400 bin öğretmenin atama beklediğini hatırlattı. Yıldız, “400 bin eğitim emekçisi işsiz, okul sayıları azalıyor, derslik başına öğrenci sayısı artıyor. Bu koşullarda eğitimde verim beklemek mümkün mü?” diye konuştu.

‘BAKAN KENDİ ÇOCUĞUNU OKUTUR MU?’

Sözleşmeli öğretmenliğin yaygınlaştırıldığını, atama bekleyen öğrencilerin intihara sürüklendiğini, İl milli eğitim müdürlüklerinde sözleşmeli öğretmenlik için uzun kuyruklar oluştuğunu anlatan Yıldız, “Sözleşmeli istihdam, kölelik düzenidir. Bu kadar öğretmen açığı varken neden atama yapılmıyor. Bakan bir yıl sonra aynı görevi yapıp yapmayacağı belli olmayan bir sözleşmeli öğretmenin sınıfında kendi çocuğunu okutmak ister mi?” dedi.

‘İŞLETME MEZUNU MÜDÜR’

Ünsal Yıldız, MEB bütçesinin yüzde 10.92’ye çıkmasının hükümetin iddia ettiği gibi, eğitime daha fazla kaynak ayrıldığı anlamına gelmediğini söyledi. MEB bütçesinin GSYH’ye oranının 2003’ten bu yana çok küçük oranda değiştiğine dikkat çeken Yıldız, bu bütçenin yüzde 72’sinin personel giderleri, yüzde 11’nin ise sosyal güvenlik giderlerine ayrıldığını bildirdi. Eğitimin gerçek finansmanının velilerin sırtına yıkıldığını vurgulayan Yıldız, okullara kaynak ayrılmadığı koşullarda Bakanların “Kayıt ücreti almayın” demesinin bir anlam ifade etmediğini dile getirdi. Yıldız, “Yakında işletme mezunlarını müdür yaparlarsa şaşırmamak lazım. Çünkü okullar işletmeleştiriliyor” dedi.

EĞİTİM SEN RAPORUNDAN NOTLAR

* Okullaşma oranı okulöncesinde yüzde 37, ilköğretimde yüzde 98, ortaöğretimde yüzde 69 Kız çocukları arasında eğitime devam etme oranı düşük. Bitlis, Van ve Hakkari’de ilköğretimde kız çocuklarının 15’inden fazlası okula gitmiyor.

* Okullar arasındaki eşitsizlikler bölgeler, iller, kır-kent ve semtler arasında dahi uçurum boyutlarında.

* Öğretmenlerin yüzde 50’den fazlası kadın olmasına rağmen, yönetim kadrolarının yüzde 8.98’i kadın. Türkiye’de tek bir kadın il milli eğitim müdürü bulunmuyor.

* Zorunlu din dersi, AİHM ve Danıştay kararlarına rağmen sürdürülüyor.

* Temel bir insan hakkı olan ana dilinde eğitim yönündeki toplumsal talepler görmezden geliniyor.

* Ders müfredatlarındaki ırkçı, şoven ve cins ayrımcı ifadeler varlığını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.