» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

‘Eğitimde Temel Sorun Piyasacı Anlayış’

A+  A- ‘Eğitimde Temel Sorun Piyasacı Anlayış’

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA EĞİTİMİN TEMEL SORUNLARI HÂLÂ ÇÖZÜM BEKLİYOR

Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, yeni eğitim-öğretim dönemi başlarken eğitimin temel sorunlarının hâlâ çözüm beklediğini söyledi. AKP Hükümetinin eğitimi bir meta olarak gördüğünü belirten Yıldız, bu piyasacı yaklaşımların sorunları çözmekten uzak olduğunu dile getirdi.

Yıldız, dün Gür Kent Otel’de düzenlediği basın toplantısında “2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı Başında Eğitimin Durumu” başlıklı bir rapor sundu. Eğitimin okullaşma, bütçe, sınavlar, öğretmen açığı ve müfredat alanında yaşadığı sorunların sürdüğüne dikkat çeken Yıldız, egemenlerin eğitimi bir hak olmaktan çıkararak, bir meta olarak gördüklerini söyledi. AKP Hükümetinin de bu anlayışın “mimarı değil, sürdürücüsü” olduğunu kaydeden Yıldız, “Önümüzdeki dönem eğitimde karşılaşacağımız sorunların temelinde bu piyasacı felsefi anlayış yatıyor” dedi.

‘BU KOŞULDA VERİM ALINAMAZ’

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana öğrenci sayısı artarken, okul sayısının düştüğüne dikkat çeken Ünsal Yıldız, bunun birleştirilmiş sınıf ve taşımalı eğitim uygulamalarının artışının bir kanıtı olduğunu söyledi. Çocukların kendi köy, semt ve mezralarında eğitim görme olanaklarının azaldığını kaydeden Yıldız, “Bu eğitim hakkının sınırlandırılmasıdır. 7 yaşındaki öğrencilerle, 14 yaşındaki öğrencilerin aynı sınıflarda okuması Türkiye’ye özgü bir durumdur” dedi.

Öğretmen açığının MEB’in kendi verilerine göre 146 bin 194 olduğuna dikkat çeken Yıldız, diğer yandan 400 bin öğretmenin atama beklediğini hatırlattı. Yıldız, “400 bin eğitim emekçisi işsiz, okul sayıları azalıyor, derslik başına öğrenci sayısı artıyor. Bu koşullarda eğitimde verim beklemek mümkün mü?” diye konuştu.

‘BAKAN KENDİ ÇOCUĞUNU OKUTUR MU?’

Sözleşmeli öğretmenliğin yaygınlaştırıldığını, atama bekleyen öğrencilerin intihara sürüklendiğini, İl milli eğitim müdürlüklerinde sözleşmeli öğretmenlik için uzun kuyruklar oluştuğunu anlatan Yıldız, “Sözleşmeli istihdam, kölelik düzenidir. Bu kadar öğretmen açığı varken neden atama yapılmıyor. Bakan bir yıl sonra aynı görevi yapıp yapmayacağı belli olmayan bir sözleşmeli öğretmenin sınıfında kendi çocuğunu okutmak ister mi?” dedi.

‘İŞLETME MEZUNU MÜDÜR’

Ünsal Yıldız, MEB bütçesinin yüzde 10.92’ye çıkmasının hükümetin iddia ettiği gibi, eğitime daha fazla kaynak ayrıldığı anlamına gelmediğini söyledi. MEB bütçesinin GSYH’ye oranının 2003’ten bu yana çok küçük oranda değiştiğine dikkat çeken Yıldız, bu bütçenin yüzde 72’sinin personel giderleri, yüzde 11’nin ise sosyal güvenlik giderlerine ayrıldığını bildirdi. Eğitimin gerçek finansmanının velilerin sırtına yıkıldığını vurgulayan Yıldız, okullara kaynak ayrılmadığı koşullarda Bakanların “Kayıt ücreti almayın” demesinin bir anlam ifade etmediğini dile getirdi. Yıldız, “Yakında işletme mezunlarını müdür yaparlarsa şaşırmamak lazım. Çünkü okullar işletmeleştiriliyor” dedi.

EĞİTİM SEN RAPORUNDAN NOTLAR

* Okullaşma oranı okulöncesinde yüzde 37, ilköğretimde yüzde 98, ortaöğretimde yüzde 69 Kız çocukları arasında eğitime devam etme oranı düşük. Bitlis, Van ve Hakkari’de ilköğretimde kız çocuklarının 15’inden fazlası okula gitmiyor.

* Okullar arasındaki eşitsizlikler bölgeler, iller, kır-kent ve semtler arasında dahi uçurum boyutlarında.

* Öğretmenlerin yüzde 50’den fazlası kadın olmasına rağmen, yönetim kadrolarının yüzde 8.98’i kadın. Türkiye’de tek bir kadın il milli eğitim müdürü bulunmuyor.

* Zorunlu din dersi, AİHM ve Danıştay kararlarına rağmen sürdürülüyor.

* Temel bir insan hakkı olan ana dilinde eğitim yönündeki toplumsal talepler görmezden geliniyor.

* Ders müfredatlarındaki ırkçı, şoven ve cins ayrımcı ifadeler varlığını sürdürüyor.

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 18 Eylül 2011 tarihinde eklenmiştir. "‘Eğitimde Temel Sorun Piyasacı Anlayış’" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. carizmamanist

  RT @DrMetinCakir: Türk Tabipler Birliği @ttborgtr 📌Sendikamıdır? 📌Siyasi kuruluşmudur? 📌İdeolojik bir yapılanmamıdır? Ve 📌 Tabipler iç…

 1. EnesYazar18

  @legendseyyah Tmm ama fecebook un genel çevirisinde biraz sorun var çünkü diğer kanallarda bakınca öyle gözüküyor a… https://t.co/v54IW6Dll2

 1. neyani24872666

  RT @muratymurat: @ErincYeldan Bu kaygı biraz da yetersizlikten geliyor. Anlatacak birşeyi olmayan uzaktan eğitimde kaygı yaşıyor, denetleni…

 1. gizemddemiir

  Ders notlarını assslla vermeyen dibine kadar sorun çıkaran canım hocam şu an online eğitimde atmak zorunda en çok da buna seviniyorum 🤣😎

 1. geraddivey

  uzaktan egitimde sorun olabilecek tek sey online sinavlarda yasanabilecek aksilikler onun disinda zaten okula sadec… https://t.co/IFku6aBwvK

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3