» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Eğitimde Yasaklı İnternet, Sosyal Medya

A+  A- Eğitimde Yasaklı İnternet, Sosyal Medya

MEB internete neden düşman? Okullardaki internet bağlantısı, sonsuz internet denizinde iki kulaç atmanızı engellediği gibi üç damla suda boğulmanıza neden olabilir.

MEB’in zamanla “gelişen” filtresi işin tadını iyice kaçırmaya başladı.

Hiçbir video, dosya paylaşım, müzik dinleme, sosyal medya sitesine erişilemeyen MEB interneti artık neredeyse sadece MEB sitelerine bağlanmaya yarıyor. Zaman zaman işin dozu kaçıp Google‘a bile bağlanmakta zorluk yaşanan internet bağlantısından yararlanmak neredeyse imkansız.

Bir çok öğretmenin müzik derslerinde can kurtarıcı olarak gördüğü müzik dinleme sitelerine erişim imkansız.

Herhangi bir konuda öğrencilerine kısmen canlı bir örnek sunmayı düşünerek video sitelerine erişmeye çalışan öğretmen maalesef başarısız olmakta; tüm video siteleri engelli…

Ders anında bir dokümana ihtiyaç duyuması durumunda dosya paylaşım sitelerine başvurulmasının sonucu ise hüsran…

Hayatın aktığı, ayrı bir dünya haline gelen sosyal medyanın ise adı bile geçemez…

Tablet dağıtmakla, seçim kürsülerinden haykırmakla olmuyor maalesef!

Dünyada sosyal medyanın çok verimli kullanıldığı örnekler olmasına rağmen eğitim sistemimizdeki dışa açılmaktan korkan, otoriter ve aşırı kontrollü düşünce tarzı maalesef başarısızlığa mahkum olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor.

Sürekli prosedürlere, hazırlanması gereken dosyalara, sözde rehberlik, kurul, eğitsel kulüp, plan vb. yazılı gereksizliklere takılan idâri düşünce maalesef gerçek “eğitime” ve “üretime” zaman bırakmıyor.

Öğretmenler varolan teknolojiyi kullanmaya zaman bulamadığı gibi uzak kaldığı bu alandaki yenilikleri takip etmeye gerek de görmez duruma geliyor. Dolayısıyla gelişen dünyadaki akışı eğitime uygulama, öğrenciyi gerçek dünyaya hazırlama imkanı da ortadan kalmış oluyor.

Bizdeki Eğitim Göze Sürme mi?

Öğretmenden beklenenin sadece (öğretmen deyişiyle) “kâğıt-kürek” olduğu bir ortamda teknolojinin eğitime dahil edilmesi de hoş bir hayalden öteye gidemiyor.

Aşağıdaki videoda sosyal medyanın yasaklanmayıp kullanıma açıldığı, bunun eğitimsel bir araç haline getirildiği bir örneğin videosu bulunmaktadır. Örneklerin sonsuz, öğretmenlerimizin yaratıcılığının mükemmel olduğu göz önüne alınmalıdır….

Not: Eğer yazıma MEB bağlantısından erişiyorsanız maalesef bu içeriği izleyemediniz!

Sonuç olarak, her gün onlarca vahşi cinayetin işlendiği, çoğu zaman aile terörünün yaşandığı, terör ve trafik kazalarından kayıpların yüz binleri bulduğu, her türlü kötü alışkanlığın içinde yaşama başlayan öğrencileri “sözde” korumak adına atılan ve adına “filtre” denilen bilinçsiz adımlar eğitimin geleceğini de karartmaktadır.

Bu konuda sadece bilinçli ve kendi çözümlerini üreten öğretmenlerle bu işin olmayacağı ortadadır.

MEB bir an önce gözündeki perdeyi kaldırmalı, iyi örnekleri incelemeli, özendirici uygulamalarla geleceğimizi kurtaracağı bilişime gereken önemi vermelidir.

Gelecek bilişimde, eğitimde ve üretimdedir…

Mehmet Katrancıoğlu / Eğitimci-Editör

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER, TEKNOLOJİ kategorisi altında 6 Kasım 2012 tarihinde eklenmiştir. "Eğitimde Yasaklı İnternet, Sosyal Medya" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. haber3com

  Milli Eğitim Bakanlığı Ziya Selçuk, liselerde uygulanacak yeni model hakkında açıklama yaptı. Yeni eğitim modelinin… https://t.co/EMXx3DSUWb

 1. selukellialtolu

  @mahfiegilmez Hocam MEB’in internet sitesinde yayınlanmıştı.Siz bari trolleri ya da trol konvansiyonel medyayı ciddiye almayın.

 1. farazii

  @cemseymen @GizemAltinsac @ziyaselcuk Memleketteki en büyük problem koca koca adamların araştırmadan ve işin aslını… https://t.co/jwlEvuGoiT

 1. EdinburgBK

  2019 Yılı Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu… https://t.co/xzN65OBr7Y

 1. TC_Dakar_BE

  2019 Yılı Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu… https://t.co/LFf33AYNCi

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
2