» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Eğitimde Ziller Greve Çalıyor

A+  A- Eğitimde Ziller Greve Çalıyor

KESK’e bağlı Eğitim Sen ve Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen, eğitimde artan sorunlara, kadrolaşma ve ayrımcı politikalara karşı 24 Eylül günü greve çıkıyor. İki sendikanın genel başkanları dün yaptıkları ortak basın açıklamasında, bu sorunlara karşı diğer eğitimci sendikalarını da eylemlerine destek vermeye çağırdılar.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Hükümetin eğitim alanında uyguladığı politikalar bir süredir eğitim emekçilerini tedirgin ediyor. Hükümet çıkarttığı torba yasalarla ve değiştirdiği yönetmeliklerle eğitimde kadrolaşmanın önünü açarken eğitimciye, veliye ve öğrenciye ise hiçbir seçme hakkı tanımıyor. Okul öncesi eğitim yönetmeliğini değiştirmekten başlayarak TEOG sınavı, öğrencilerin imam hatip okullarına yönlendirilmesi, zorunlu din dersleri, öğretmenlere zorunlu rotasyon, üniversitelerin bilimsel eğitimden uzaklaştırılması gibi konular bir süredir Türkiye’nin gündeminde. KESK’e bağlı Eğitim Sen ve Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen, hükümetin bu dayatmalarına karşı 24 Eylül’de grev kararı aldıklarını duyurdu.

Grev kararını basınla paylaşmak için Eğitim Sen Genel Merkezi’nde bir araya gelen Eğitim Sen ve Türk Eğitim-Sen yöneticileri eğitim sorunlarının içinden çıkılmaz bir hale geldiğini, sorunların hem öğrencileri, hem velileri hem de eğitim emekçilerini etkilediğini söylediler.

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca biriken sorunların Hükümet ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dikkate alınmadığını belirterek, bu durumun kendilerini eylem yapmaya zorladığını ifade etti. Türk Eğitim-Sen ve Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da eğitimde ciddi problemlerin devam ettiğini belirterek, artık yandaş olanın değer gördüğü, iktidara muhalefet olanın reddedildiği bir dönem yaşandığını vurguladı.

‘İLERLEMEK İÇİN TESLİM OLACAKSIN’

İktidarın ayrımcı politikalarının ve muhalefet üzerinde uyguladığı baskıların aleni bir biçimde yapıldığını aktaran Koncuk “Sadece eğitim alanında değil yargı, sağlık her alanda iktidar baskısını yoğun bir biçimde hissettirmektedir. İlerleyebilmek için teslim olacaksınız mantığının hüküm sürdüğü bu dönemde açık bir biçimde insanların hakları gasp ediliyor. Biz hak edenlerin bu çalışmaların içerisinde olması için mücadele ediyoruz” dedi.

Ayrıca HSYK seçimleri öncesinde hakim ve savcılara 1155 TL zam yapılmasını ve sicil affı getirilmesini değerlendiren Koncuk, öğretmenlerin, akademisyenlerin ve memurların zam isteklerinin ise böyle bir dönemde reddedildiğini hatırlattı.

DİĞER SENDİKALARA ÇAĞRI YAPILDI

Koncuk, “Biz bütün bu haksızlıklara, eğitimdeki bu siyasi yönelişlere karşı Eğitim Sen’le bir araya gelerek 24 Eylül’de iş bırakma kararı aldık. Türk Eğitim-Sen ve Eğitim Sen çağrıcılığıyla olan bu eylem için diğer eğitim sendikalarına da buradan çağrı yapıyoruz. İsterlerse onlar da bu eyleme katılabilirler” dedi.

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 13 Eylül 2014 tarihinde eklenmiştir. "Eğitimde Ziller Greve Çalıyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. NujenZanistvan

  Tam bi orospu çocuğusun Türk Telekom. Bu salgın dönemi herkes evdeyken, uzaktan eğitim için internet gerekirken sen… https://t.co/UjYbBmeXmw

 1. HUSEYINKOSE5574

  #adalet #ohalkomisyonu Korona dan değil beklemekten öleceğim.Takipsizlik alalı 3 yıla yakın oldu,komisyona başvural… https://t.co/Hiovjt8zZn

 1. medya5050

  Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Urgenç, ‘Başbuğ Türkeş’in büyük Türkiye ülküsü Kızıl Elmamızdır’… https://t.co/doIv7AeXa2

 1. lale_haber

  Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Urgenç, ‘Başbuğ Türkeş’in büyük Türkiye ülküsü Kızıl Elmamızdır’… https://t.co/XUb2vITR0p

 1. egitimajansi

  Türk Eğitim-Sen: "50\d ve ÖYP'li akademisyenler mağdur edilmesin" https://t.co/W3MQa9iilp https://t.co/bElHpb2S1L

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5