Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi

#TÜİK verilerine göre, yıllık enflasyon ekmekte yüzde 10.1, kirada yüzde 10.24 arttı.

Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından açıklanan Kasım 2016 Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Dönem Raporu’na göre TÜİK tarafından yüzde 7 olarak açıklanan aylık Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki artış, yevmiyeli olarak çalışanlar için yüzde 7.7, düzenli ücretlilerde yüzde 7.58 olarak gerçekleşti.

Verilere göre yıllık enflasyon ekmekte yüzde 10.1, kirada yüzde 10.24, belediye otobüs ücretinde yüzde 10.48, koyun etinde yüzde 13.8 oldu.

Enflasyondan en az etkilenenler ise yüzde 7.09 ile temel gelir kaynağı gayrimenkul kira geliri ve menkul kıymet faiz geliri olanlar olarak belirlendi. Resmi olarak yüzde 0.52 olan Kasım ayı enflasyonu ise en çok yüzde 0.63’luk artış ile ücretsiz aile işçilerini vurdu.

13 yılda ekmekte alım gücü yüzde 18 düştü

Doğan Haber Ajası’nda (DHA) yer alan habere göre BİSAM, TÜİK Madde Fiyatları üzerinden son 13 yıldaki fiyat hareketlerini de inceledi. Buna göre teknolojik ürünlerde alım gücü artarken, barınma, beslenme gibi temel harcama kalemlerinde alım gücü enflasyon karşısında önemli oranda azaldı.

Seçili ürünler bazında en ciddi kayıplar yüzde 41 ile beyaz peynir, yüzde 36 ile zeytinyağı, yüzde 26 ile kiralar, yüzde 23 ile dana eti, yüzde 19 ile yumurta, yüzde 18 ile ekmek, yüzde 16 ile domateste yaşandı.

Buna karşın beyaz eşya, elektronik vb. gibi teknolojik gelişmeye koşut olarak fiyatları düşen ürünlerde alım gücü arttı.

Fotoğraf makinesinde alım gücü yaklaşık olarak 3 kat, bilgisayarda 2 kat artış gösterdi. Uçak biletinde alım gücündeki artış yüzde 61 olarak gerçekleşti. Süt için alım gücü yüzde 35, patates için yüzde 16 oranında arttı. – Kaynak: t24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.