Emekçiler Demokrasi İçin Alana Çıktı

Emek ve demokrasiden yana sendika, siyasi parti ve kitle örgütleri son dönemde artan tutuklamalara tepki göstermek için Türkiye genelinde alanlara çıktı. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla yürüyüşler düzenleyen emekçiler Terörle Mücadele Kanunu’na, özel yetkili mahkemelere, gözaltı ve tutuklama terörüne son verilmesini istedi.

Ankara’da “Emek ve Demokrasi Güçleri” imzalı pankartla Kolej Meydanı’nda buluşan emekçiler Sakarya Caddesi’ne yürüdüler. Yürüyüşe DİSK, KESK, TMMOB ve TTB yöneticilerinin yanı sıra BDP Milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve Sırrı Süreyya Önder, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, EDP Genel Başkanı Ferdan Ergut ve Emek Partisi (EMEP) GYK Üyesi Fevzi Ayber de katıldı.

HİTLER ALMANYASI

Siyasi baskı ve operasyonlara tepkilerin slogan ve dövizlere yansıdığı eylemde Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşenleri birlikte yürüdü.

Ortak açıklamayı okuyan DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, AKP politikalarına karşı çıkan herkesin tutuklama endişesi yaşar hale geldiğini söyledi. “Eş zamanlı operasyonlar”ın Hitler Almanya’sına benzediğini kaydeden Görgün, “AKP yargısı adalet dağıtmıyor, korku salıyor. Özel yetkili savcı ve yargıçlar özel konumlar elde etme adına hukuk ilkelerini ayaklar altına alıyor” dedi.

Tehdit, soruşturma, sürgün ve polis copuyla terbiye edilemeyen toplumsal muhalefetin tutuklama ve gözaltılarla bitirilmek istendiğini belirten Görgün, “Artık yeter diyoruz. Bu gidişata son verilmelidir. Onlar son vermezse bizler son vereceğiz. Ülkemizde devrimci bir dönüşüme ihtiyaç olduğu açıktır. Bu dönüşümü emekten, demokrasiden, özgürlükten ve barıştan yana olan güçler gerçekleştirecektir. Ya onlar ülkeyi cehenneme çevirecek, ya da bizler geleceğimize sahip çıkarak eşit, özgür, adil ve barış içinde bir ülke kuracağız” diye konuştu.

İSTANBUL’DA 8 BİN KİŞİ

İstanbul’da Taksim Meydanı’nda bir araya gelen 8 bin kişi “Yaşsın halkların kardeşliği” “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Biji bira tiya gelan”, “Hepimiz Kürdüz, hepimiz KCK’liyiz” sloganlarıyla Galatasaray Meydanı’na yürüdü. İstiklal Caddesi üzerinde oturma eylemi yapan kitle, da tutuklu gazetecilerin, siyasetçilerin, akademisyen ve yazarların ismi söylendiğinde “Burada” diye karşılık verdi. Yürüyüşün ardından açıklamayı KCK adı altında yürütülen operasyonlarda 6 yıl 3 ay ceza verilen KESK Genel Başkanı Lami Özgen yaptı. Özgen, 25 KESK yöneticisi ve üyelerinin sendikal faaliyetleri nedeniyle hapis cezası aldığını söyledi.

Tutuklamaların hukuksuzluğuna vurgu yapan Özgen, Türkiye’nin açık cezaevine dönüştürüldüğünü ifade etti. Özgen “Her yeni güne tutuklama haberleriyle başlıyoruz. İnsanca yaşamak isteyen işçiler, suyunu ve toprağını korumak isteyen köylüler, parasız eğitim isteyen öğrenciler adalet arayan avukatlar yani haklarını arayan herkes tutuklanıyor” diye konuştu. Özgen, konuşmasında özel yetkili mahkemelerin ve terörle mücadele yasasının biran önce kaldırılmasını, operasyonların ve tutuklananların derhal serbest bırakılmalarını talep etti.

HER YERDE EYLEM YAPILDI

Adana’da 5 Ocak Meydanında toplanan emekçiler “Baskılar bizi yıldıramaz”, “KESK’li tutsaklar onurumuzdur”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atarak İnönü Parkı’na yürüdü. Burada konuşan SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, AKP’nin ileri demokrasi balonunun patladığını söyledi. En geri demokrasilerde bile olmayan uygulamaların, günlük yaşamın bir parçası haline geldiğini ifade eden Yüksel, son olarak İzmir’de Genel-İş şube yöneticilerinin de tutuklandığını söyledi. AKP’nin operasyonlara meşrutiyet kazandırmak için KCK ismini kullandığına vurgu yapan Yüksel, “Kürt sorununun barışçıl çözümünü isteyen herkes KCK’lidir iddiası ile tutuklanma tehlikesiyle karşı karşıyadır” diye konuştu. Yüksel, mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdi.

GAZİANTEP

Gaziantep’te Kırkayak Parkında toplanarak Demokrasi Meydanına yürüyen emekçilere siyasi partiler de destek verdi. KESK Dönem Sözcüsü Ömer Faruk Koç, Başbakanın yeni okullar, hastaneler, yollar yapacağına ve insanca yaşayacak ücret müjdesi vereceğine cezaevi müjdesi verdiğini söyleyerek, artık bu duruma “Yeter” denmesinin gerektiğini vurguladı.

KAYSERİ

Kayseri’de yapılan eyleme Halkların Demokratik Kongresi bileşenleri ile CHP ve DSP de katıldı. Eylemde konuşan KESK Dönem Sözcüsü Sedat Ünsal, “Yıllarca alanlarda ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’ diye haykırdık. Ne yazık ki, öngörümüz gerçekleşti” dedi. KCK adı altında gerçekleştirilen tutuklamaları protesto ettiklerini söyleyen Ünsal, “AKP kendisi dışındaki herkese saldırmaktadır” dedi.

KARS

Kars’ta At Heykeli önünde yapılan eylemde konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Çetin Koçyiğit, “AKP için demokrasinin kıstası AKP’li olmak, AKP politikalarını kayıtsız şartsız desteklemektir” dedi.

SİNOP

Sinop’ta Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanan emekçiler demokrasi talebini dile getirdi. KESK Sinop Şubeler Platformu adına konuşan ESM İl Temsilcisi Metin Gürbüz, baskılara boyun eğmeyeceklerini söyledi. Açıklama sırasında sık sık “Yansak da dokunacağız”, “KESK’e uzanan faşist eller kırılır”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı.

ZONGULDAK

Çaycuma’da yapılan eylemde öğretmenevinden çarşı merkezine kadar yüründü. Burada yapılan açıklamada konuşan SES Zonguldak Şube Yöneticisi Cemil Satılmış, gözaltına alınanların ve tutuklananların serbest bırakılmasını istedi.

MALATYA

Malatya’da Eğitim Sen binası önünde toplanan emekçiler, yürüyüşün ardından AKP il binasına siyah çelenk bıraktılar. Burada konuşan KESK Dönem Sözcüsü Bayram Bal, AKP’li olmayan herkesin hedef tahtasına konduğunu belirterek “Tutukluluk cezaya dönüştürülmüş durumda. AKP, hem tutukluyor hem de savunma hakkından yoksun bırakıyor. Darbe dönemlerinde bile şahit olmadığımız şekilde onlarca avukat aynı gün gözaltına alındı” dedi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de il Sağlık Müdürlüğü önünde toplanarak Hamamyolu Yediler Parkı’na yüründü. Açıklamada konuşan KESK Dönem Sözcüsü Habip Altınpulluk, “Yıllarca yürütülen kadrolaşma politikaları sonucu devlet AKP’lileşti, AKP’li olmayanlara da saldırı ve baskılarla karşı karşıya” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.