» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Emre Aköz’e Yumurtalı Protesto (Video)

A+  A- Emre Aköz’e Yumurtalı Protesto (Video)

Emre Aköz de yumurtadan nasibini aldı! İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi‘nde düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan Sabah Gazetesi yazarı Emre Aköz, Emek Gençliği‘nin yumurtalı protestosuyla karşılaştı.

Paralı eğitime karşı çıkan öğrencileri köşe yazılarında “tembel ve asalak” olmakla suçlayan Emre Aköz’ü, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde katılacağı “Sosyalleşen Medya ve Demokrasi” konulu panel öncesinde Emek Gençliği üyesi gençler protesto etti.

“Üniversiteden defol” sloganlarıyla karşılanan Emre Aköz’e öğrenciler yumurta fırlatırken, korumaların şemsiyeleri sayesinde yumurtalar Aköz’e isabet etmedi.

Panelin yapılacağı toplantı salonuna Aköz’ün girmesinin ardından, yaklaşık 100 öğrenci “Üniversiteler bizimdir” diye slogan atarak bina içine girip salon kapısını zorladı. Kapıyı açmaya çalışan protestocu öğrenciler ile Üniversitenin özel güvenliği arasında tartışma yaşandı.

Bu sırada çevik kuvvet polislerinin de öğrencilere müdahale ettiği öğrenildi. Bunun üzerine öğrenciler Rektörlük binası önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında öğrenciler tarafından “AKP kendi giremediği Üniversiteye temsilcilerini gönderiyor” şeklinde nitelenen Aköz, konuşmasının ardından binayı arka kapıdan terketti.

Emre Aköz Ne Demişti?

Bedavacılar! Alın size parasız üniversite

Dün “Parasız eğitim isteriz” diye zıplayan üniversiteli sosyalistlerin “bedavacı” olduğunu söylemiştim…
Çok kızdılar! Çuvallar dolusu mesaj attılar.
Bazıları nasıl da yoksul olduklarını anlatmış. Birkaç yüz liralık okul harcını dahi ödeyemediklerini söylüyorlar.
“Emekçi halkımız” ya da “Bu fakir millet” edebiyatı yapanlar da sürüyle tabii…
Fikrim değişmedi: Evet, parasız yüksek eğitim talebi; asalaklıktır, tembelliktir, avantacılıktır.
Bazıları, “Siz de Boğaziçi Üniversitesi’nde parasız okumadınız mı” diyor.
Evet, aynen öyle…
Ve Türkiye’nin en iyi okullarından birinde, parasız okumuş olmamı, bugün yanlış buluyorum.
***
Peki, önerim ne?
Önerim basit:
1) Tüm devlet üniversiteleri paralı olacak.
2) Ancak okula giderken ücret ödemeyecek; öğrenci borçlanacak.
3) Öğrenci borcunu, hayatını kazanmaya başladıktan sonra küçük taksitlerle ödeyecek. (İtiraz etmeyin, yazdıklarımı bir daha okuyun.)
Birkaç ayrıntı…
a) Herkesin vatandaşlık numarası sahibi olduğu bu dijital çağda, üniversite borçlularını tahsil etmek zor değil.
b) Sadece öğretimi değil; yol, yemek ve yurt harcamalarını da borçlanmak mümkün olacak.
c) Ödeme süreci, öğrencinin (diyelim ki) borcunun 10’da biri kadar ücret almasıyla başlayacak. Yani 50 bin lira borcu olan, 5 bin lira kazanmaya başladıktan sonra ödeme yapacak. (Tabii başka modeller de olabilir.)
d) Bu çark şimdi kurulsa… 6 yıl içinde döner… 6 yıl sonra üniversite sistemine para akışı başlar. O zamana kadar dişimizi sıktık mı; gerisi kolay.

ODTÜ’lü sosyalistlere yakışan oyun: Uzuneşek (16.12.2010 )
“Mesela, yüzleri hiç kızarmadan, “parasız eğitim” istiyor ve bunu bir “hak” olarak görüyorlar.
Hocalar bunlara ders anlatacak… Kütüphaneden yararlanacaklar… Yemek yiyecekler… Isınmak için doğalgaz, aydınlanmak için elektrik, temizlenmek için su kullanacaklar…
Ancak hiç para vermeyecekler!
Özetle “Başkaları bize baksın” mantığı…
Maliyetler başkalarının cebinden çıkacak.
Oh ne ala memleket!
İdeolojiyle maskelenmiş bir utanmazlık hali değil mi bu?”

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 24 Şubat 2011 tarihinde eklenmiştir. "Emre Aköz’e Yumurtalı Protesto (Video)" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5