En Kötü İhtimalle Ölürsün Sözleri Teselliydi

Van Valiliği: ‘En kötü ihtimalle ölürsün sözleri teselliydi.’ Van Valiliği, göz göre göre öldürülen öğretmen Gülşah Aktürk’e “en kötü ihtimalle ölürsün” diyen Vali Yardımcısı’nın sözlerini “teselli” diyerek savundu. Valilik yaptığı açıklamada Aktürk’ün ölümüyle ilgili yer alan haberleri de yalanladı.

Van’da öğretmenlik yapan ve memleketi Konya’da öldürülen öğretmen Gülşah Aktürk’ün öldürülme tehlikesinden ötürü koruma talebini “en kötü ihtimalle ölürsün” diyerek savuşturan Van Vali Yardımcısı’nın sözleri Van Valiliği tarafından “teselli” denilerek savunuldu. Açıklamada Gülşah Aktürk’ün ölümüyle ilgili yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı iddia edildi.

“Başıma geleceklerden Van Valiliği sorumludur” dedi.

Van’dan raporlu olarak geldiği Konya’da peşini bırakmayan Hakan Başar tarafından kurşunlanarak yaşamını yitiren 27 yaşındaki Gülşah Aktürk verdiği dilekçede, “Vali Yardımcısı en kötü ihtimalle öleceğimi, ölümün hak olduğunu kaçış olmadığını, hiç olmadı istifa edebileceğimi, yanımda biber gazı ile gezmem gerektiğini söyledi”, ”Başıma geleceklerden Van Valisi, Vali Yardımcısı ve Milli Eğitim Müdürlüğü sorumlu olacak” ve “Ölümüm halinde bu kurum ve şahıslara ailem tarafından dava açılmasını istiyorum” diyerek ihmali gözler önüne sermişti.

Van Valiliği “en kötü ihtimalle ölürsün” sözlerini savundu.

Van Valiliği’nden konuyla ilgili gelen açıklama ise skandal niteliğinde. Açıklamada Vali Yardımcısı’nın Aktürk’e söylediği “en kötü ihtimalle ölürsün” sözleri “teselli” olarak savunuldu. Van Valiliği, “Vali Yardımcısı Zafer Coşkun, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne gerekli tedbirlerin alınması için telefonla talimat vermiştir. Vali Yardımcısı, öğretmen Gülşah Aktürk’ün tedirginlik halini görüp, teselli niteliğinde önerilerde bulunmuş, emniyet müdürlüğünden koruma talep etmesini ve savcılık makamına şahsi başvuruda bulunmasını sağlamıştır” dedi.

“Gerekli kolaylıkları sağladık”

Olayın idari boyutu hakkında yasal işlemlerin başlatıldığı belirtilen açıklamada, “Öğretmenimiz Gülşah Aktürk’ün kendini psikolojik yönden rahat hissetmediğini ifade etmesi üzerine, almış olduğu 45 günlük rapor tarafımızdan izne dönüştürülmüş, Konya ilinde ailesi ile birlikte kalması için de valilik makamınca gerekli kolaylıklar sağlanmıştır” ifadelerine yer verildi.

“Babasını çağırıp değerlendirme yaptık”

Van Valiliği Gülşah Aktürk’le ilgili gerekli tedbirleri aldıklarını ve babasının “çağrılarak” değerlendirme yaptıklarını da savunarak şöyle devam etti: “Daha sonra öğretmenimiz Gülşah Aktürk annesiyle birlikte Vali Yardımcısı Zafer Coşkun’a, gösterdiği ilgi ve duyarlılıktan dolayı teşekkür ziyaretinde bulunmuştur. Daha sonra babası çağrılıp, durum değerlendirilmesi yapılmıştır. Dolayısıyla öğretmenimizin yaşadığı olay en başından itibaren hassasiyetle takip edilmiş, gerekli tedbirler alınmıştır” ifadelerine yer verildi. -soL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.