» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Enflasyon Deve Etiyle Hesaplanmaz

A+  A- Enflasyon Deve Etiyle Hesaplanmaz

KESK, hükümetin enflasyon hesabını ve “memuru enflasyona ezdirmeyeceğiz” söylemlerini eleştirdi. KESK, “emekçilerin maaş artışları TÜİK’in değil halkın enflasyonuna göre yapılmalıdır” dedi.

KESK‘in yayımladığı basın açıklaması haberimizin devamındadır.

2011 yılı enflasyonu tahminlerinin iki katı üzerinde gerçekleşen AKP hükümeti, enflasyon farkından kaynaklı olarak kamu emekçilerinin maaşlarına yüzde 2.79 puanlık artış yapacak.

Çarpıtılmış enflasyon rakamlarına göre yapılacak bu artışı bile allayıp pullayıp “müjde” olarak yansıtanlar, Türkiye’de emeği ile geçinenlerin bin bir zorlukla yaşamlarını sürdürmeye çalışmasını görmezden gelmeye devam etmektedir.

Enflasyon hesaplamalarında yıllardır halkın temel ihtiyaçlarıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, deve eti, ördek eti, pinpon topu gibi ürünleri de dikkate alan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayı ve 2011 yılı enflasyon rakamlarını açıklamış bulunuyor. Buna göre; Aralık ayında yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 10.45, üretici fiyatlarında ise yıllık yüzde 13.33 olarak açıklandı. Ancak halkın günlük yaşamın her alanında karşılaştığı enflasyon ile TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları arasında uçurum vardır.

Ülkemizde yaşayan herkes, elektrik, doğalgaz, su faturasını, kirasını öderken, yiyeceğe, giyeceğe, ulaşıma harcama yaparken kısacası hayatın her alanına yansıyan gerçek enflasyonun TÜİK’in rakamlarının çok üzerinde olduğunu yaşayarak görmektedir.

Söz konusu enflasyon farkı kamu emekçilerinin maaşlarında 30 ile 60 TL arasında bir fark yaratmaktadır. Ancak söz konusu rakamlardan daha fazlası yaşanan gerçek enflasyon sonucunda kamu emekçilerinin cebine girmeden buharlaşmıştır. Kamu emekçileri ile toplu sözleşme yapılmadan hükümetin maaşlarda 2012 yılı için yüzde 3 + 3 artış öngörüldüğü görüşü fısıltı gazetesi aracılığıyla yayılmaktadır. Böylece yapılacak olan toplu sözleşmede kamu emekçileri tarafı şimdiden baskı altına alınmak istenmektedir.

2011 yılı itibariyle temel tüketim maddelerine yapılan zamlar, vergilerdeki artışa ek olarak 1 Ocak itibariyle pek çok üründe yüzde 10,26 oranında yeniden değerleme oranları dikkate alındığında kamu emekçilerinin 2011 yılı kaybı gerçekte yüzde 20’leri aşmaktadır.

Bütün bu gerçekleri görmezden gelerek kimse yüzde 2,79’luk enflasyon farkının ödenmesini gerekçe gösterip “memuru enflasyona ezdirmedik” söylemlerine sarılmamalıdır. Enflasyona gerçekte kimlerin ezdirilmediği,  asgari ücretin net 701 TL olarak belirlemiş olmasında da Cumhurbaşkanı tarafından bazı maddeleri veto edilen milletvekili emeklilik maaşlarını düzenleyen yasada da bir kez daha ortaya çıkmıştır.

AKP Hükümeti, sadece enflasyon rakamları üzerinden “memuru enflasyona ezdirmeyeceğiz” söylemlerini terk etmeli, 2 milyon kamu emekçisinin, asgari ücretle geçinmeye çalışan 5 milyon asgari ücretlinin ve 9,5 milyon emeklinin taleplerine kulak vererek onlara insanca yaşayacak koşullar yaratmalıdır. Maaş artışları da dâhil toplu sözleşme konusu olan düzenlemeler KHK’larla, çarpıtılmış enflasyon rakamlarına göre belirlenmiş ek artışlarla değil toplu sözleşme masasında çözülmelidir.

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 5 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "Enflasyon Deve Etiyle Hesaplanmaz" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9