» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

ENGELLİYE MEB ENGELİ

A+  A- ENGELLİYE MEB ENGELİ

Engelliler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) engelli personel alımı için açtığı sınav için engellilerden 110 lira istemesini, adayların en az yüksekokul mezunu olması şartını ve 40 yaş sınırı getirmesini protesto etti. Görme Özürlüler Derneği, Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi, Halkevleri Engelli Hakları Atölyesi, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği bugün Taksim Tramvay Durağı’nda MEB’i ve engellilere yönelik uygulamaları protesto etmek için bir basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada Görme Özürlüler Derneği pankartı ile “MEB açtığı sınavda engellilerden 110 lira para istiyor. İşsizliğin diyeti mi, AKP’nin kötü niyeti mi?” yazılı, Halkevleri Engelli Hakları Atölyesi imzalı pankart açıldı. Engelliler “Çalışma umudumuz paralandı”, “Biz engelli değiliz, siz engelleyensiniz”, “Sınav hakkı yaş sınırı ile engellenemez, para ile satılamaz”, “Çalışma hakkı parayla satılamaz” yazılı dövizler taşıdı.

Eylemde, Görme Özürlüler Derneği, Altı Nokta Körler Derneği, Türkiye Sakatlar Derneği ve Halkevleri Engelli Hakları Atölyesi adına açıklamalar yapıldı. Engelliler, sınava katılım şartı için getirilen 40 yaş sınırının ve giriş parasının kaldırılmasını istedi, yüksekokul bitirme şartının da ilkokul bitirme şartına çekilmesini talep etti. Açıklamaya Türkiye Sakatlar Derneği de katıldı. Kurum temsilcilerinin açıklamalarında, ülkede 8 milyonun üzerinde engelli olduğuna ve bu engellilerin büyük kısmının evden dışarı çıkamadığına değinildi. Dışarı çıkabilen engelli sayısının 100 bin civarında olduğunun söylendiği açıklamada devlette engelli personeller için ayrılan kontenjanların boş olmasına rağmen birçok engellinin işsiz olduğuna dikkat çekildi. AKP’nin 5 bin engelli personel alımının yeterli olmadığının ifade edildiği açıklamada sınav için toplanan 110 lirayı ödeyebilecek engelli sayısının da çok az olacağı söylendi.

Engelliler açıklamada, yaşadıkları sorunların çözümü için hükümetin, engelli örgütleriyle ortak çalışmalar yürütmesi gerektiğini belirtti. Açıklama sırasında sınav giriş parasının 50 liraya düşürüldüğünün haberinin alınması üzerine engelliler “Bu yetmez, sınav için engelliden hiçbir şekilde para alınmaması gerekir” dedi. (SENDİKA.ORG)

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 21 Nisan 2010 tarihinde eklenmiştir. "ENGELLİYE MEB ENGELİ" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
12