» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Erdoğan’ın Gözyaşları Gerçek mi?

A+  A- Erdoğan’ın Gözyaşları Gerçek mi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti TBMM Grubu’nda yaptığı konuşmada 12 Eylül döneminde idam edilen 4 gencin mektuplarını okurken ağlaması tartışmalara yol açmıştı.

Başbakan’ın ağlamasını gerçek bulanlar kadar ağlamasına sahte diyenler de oldukça fazlaydı.

Beden dili ve kişisel gelişim uzmanları son noktayı koydu.

Beden dili ve kişisel gelişim uzmanı Riccon İlhan Doğan Başbakan Erdoğan için “Sanki duygusal bir film çekiyor gibiydi. Çok iyi çalıştığı belli” tanımlamasında bulundu.

İlhan Doğan, Başbakan’ın 12 Eylül’de idam edilenlere ait mektupları okuması sırasında iki şeyin dikkatini çektiğini, birincisinin mektupları çok düzgün ve hatasız okuması, diğerinin de kendisini ağlatan mektubu Başbakan’ın ezberlemesi olduğunu söyledi.

Doğan ayrıca şu noktalara da dikkat çekti;

“Mektupları okurken yüz haritasındaki çizgileri o kadar derin değildi. Sanki duygusal bir film çekiliyor gibiydi. Beden dilinde ise dikkat çeken nokta başını dik tutması. Kendinden emin bir havası var, jest ve mimiklerini kullanmadaki hakimiyeti ve bakışlarındaki diklik bir mesaj veriyor gibi.

Konuşma esnasında ellerini birşey izah eder gibi kullanıyor. Kelimeleri, tane tane söylüyor. Duygusallık anında ise çıktığı kürsüden destek alıyor. Boğazının düğümlendiğini gösteren o anda “Duygusal olsam mı, olmasam mı?” diye düşünür bir havası var. Yani gerçek ile oyun arasında gidip geldiğini söyleyebiliriz.”

Uzmanlar, defalarca okunan bir metnin ne kadar duygusal öğeler içeriyor olsa da, bir süre sonra, ilk okunduğu andaki etkisini kaybedeceğini, bundan sonra gösterilecek bu tarz bir tepkinin ise yapmacık olacağını belirtiyorlar.

Başbakan’ın iktidarda olduğu 8 yıldır, politikayla ilgilendiği yaklaşık 35 yıldır darbe ve darbecilerle ilgili bu tarz bir açıklama yapmış olmaması, bugün Anayasa değişikliği söz konusu olunca yaptığı açıklamaların inandırıcılığını yitirmesine neden olduğu belirtildi.

egitimciyiz.com

Bu haber GÜNCEL, SERBEST KÜRSÜ kategorisi altında 22 Temmuz 2010 tarihinde eklenmiştir. "Erdoğan’ın Gözyaşları Gerçek mi?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6