Erdoğan’ın Gözyaşları Gerçek mi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti TBMM Grubu’nda yaptığı konuşmada 12 Eylül döneminde idam edilen 4 gencin mektuplarını okurken ağlaması tartışmalara yol açmıştı.

Başbakan’ın ağlamasını gerçek bulanlar kadar ağlamasına sahte diyenler de oldukça fazlaydı.

Beden dili ve kişisel gelişim uzmanları son noktayı koydu.

Beden dili ve kişisel gelişim uzmanı Riccon İlhan Doğan Başbakan Erdoğan için “Sanki duygusal bir film çekiyor gibiydi. Çok iyi çalıştığı belli” tanımlamasında bulundu.

İlhan Doğan, Başbakan’ın 12 Eylül’de idam edilenlere ait mektupları okuması sırasında iki şeyin dikkatini çektiğini, birincisinin mektupları çok düzgün ve hatasız okuması, diğerinin de kendisini ağlatan mektubu Başbakan’ın ezberlemesi olduğunu söyledi.

Doğan ayrıca şu noktalara da dikkat çekti;

“Mektupları okurken yüz haritasındaki çizgileri o kadar derin değildi. Sanki duygusal bir film çekiliyor gibiydi. Beden dilinde ise dikkat çeken nokta başını dik tutması. Kendinden emin bir havası var, jest ve mimiklerini kullanmadaki hakimiyeti ve bakışlarındaki diklik bir mesaj veriyor gibi.

Konuşma esnasında ellerini birşey izah eder gibi kullanıyor. Kelimeleri, tane tane söylüyor. Duygusallık anında ise çıktığı kürsüden destek alıyor. Boğazının düğümlendiğini gösteren o anda “Duygusal olsam mı, olmasam mı?” diye düşünür bir havası var. Yani gerçek ile oyun arasında gidip geldiğini söyleyebiliriz.”

Uzmanlar, defalarca okunan bir metnin ne kadar duygusal öğeler içeriyor olsa da, bir süre sonra, ilk okunduğu andaki etkisini kaybedeceğini, bundan sonra gösterilecek bu tarz bir tepkinin ise yapmacık olacağını belirtiyorlar.

Başbakan’ın iktidarda olduğu 8 yıldır, politikayla ilgilendiği yaklaşık 35 yıldır darbe ve darbecilerle ilgili bu tarz bir açıklama yapmış olmaması, bugün Anayasa değişikliği söz konusu olunca yaptığı açıklamaların inandırıcılığını yitirmesine neden olduğu belirtildi.

egitimciyiz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.