» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Erkek Memura Eziyete Devam

A+  A- Erkek Memura Eziyete Devam

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı demokrasi paketiyle kamuda çalışan memurlarla ilgili bazı değişiklikler beklenmekteydi. Bu beklentiler; kadınlar için başörtüsü, erkekler için ise saç-sakal ve takım elbisenin kaldırılması yönündeydi.

Açıklanan paket erkek memurlarda ciddi bir hayal kırıklığı yarattı. Pakette sadece başörtüsünden bahsedilmesi ve başörtüsüne serbestlik getirilmesi ve bunun internet sitelerinde “kıyafete serbestlik” olarak yansıtılması tepki topladı.

Gün içerisinde detaylanan kamuda kıyafet konusunda, erkekler için yönetmelikte yer alan ‘kulak ortasından favori bırakılmaz’, ‘bıyık uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir’ yönündeki esasların kaldırılacağı ifade edildi.

KRAVAT ZORUNLULUĞU DEVAM

Demokrasi paketinden beklediğini bulamadığını ifade eden erkek memurlar tepkili.

Kamuda başörtüsü konusunda bir süredir sivil itaatsizlik eylemi yapan Memur Sen‘in başörtüsü serbestisini memnuniyetle karşıladığı bilinmekte.

Memur Sen paketteki düzenlemelerin yetersiz olduğunu belirterek “yönetmelikte, erkek memurlara ilişkin, kravat takma, takım elbise giyme, saç, sakal ve bıyığa ilişkin çağ dışı yasaklar bulunmakta. Bunlara ilişkin değişiklikleri de talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

ERKEK MEMURLAR ŞİKAYETÇİ

Paketle sadece başörtüsüne özgürlük getirildiğini iddia eden erkek memurlar, özellikle de öğretmenler takım elbise-kravat zorunluluğundan şikayetçi.

Bir çok öğretmen ütülü pantalon ve takım elbiseyle gittiği okuldan, gün sonunda toz içinde ve buruşmuş giysilerle çıktığını belirtmekte.

Özellikle 1. sınıf öğretmenlerinden gün içerisinde koşması, zıplaması, öğrencilere oyunlar oynatması, çeşitli boya ve yapıştırıcılarla etkinlikler yaptırması istenmekte.

Tüm bu faaliyetleri takım elbise ve kravatla gerçekleştirmeye çalışan erkek öğretmenler en kısa sürede sıkıntılarının sona ereceği düzenlemelerin hayata geçirilmesini beklemekte.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 2 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir. "Erkek Memura Eziyete Devam" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. taha

  kravat zulmüne son

 2. ak aslan

  yazıklar olsun ben yıllardır mehmet akif ersoy gibi bir sakal bırakmayı hayal ederdim.malesef bu kadar tantana sadece bir başörtüsü içinmiş………

 1. wasabi_1975

  @Bekir50411394 @GoodOne13010133 @k_aydogan Başörtüsü kamu da yasaktı. Her yerde değildi.Kendimde kamu çalışanıyım m… https://t.co/U15oHpMg7L

 1. hamityabas

  RT @RavzaKavakci: 29. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki AK Parti Hükümetlerinin (MHP’nin de desteğiyle) 2013-2015 yıllarında hayata ge…

 1. aktulun_selma

  RT @RavzaKavakci: 29. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki AK Parti Hükümetlerinin (MHP’nin de desteğiyle) 2013-2015 yıllarında hayata ge…

 1. enbiya_durmus

  RT @RavzaKavakci: 29. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki AK Parti Hükümetlerinin (MHP’nin de desteğiyle) 2013-2015 yıllarında hayata ge…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4