Eş Durumunda İl İlçe Emri Kaldırıldı

Milli Eğitimin ekonomist Bakanı Ömer Dinçer, eş durumundan gerçekleşen tayinlerdeki il ve ilçe emrine atanmayı kaldırdı. Artık özür durumuna bağlı yer değiştirmeler norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına doğrudan yapılacak. Branşında norm kadro açığı bulunmayan veya hizmet puanı yetersiz olduğu için ataması yapılamayanlara gösterilen yol ise; “aylıksız izin.” Eş durumunu bekleyen öğretmenler isyan ediyor, kendilerine haksızlık yapıldığını düşünüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eş özür durumu ile ilgili resmi yazısı haberimizn devamında verilmiştir.

T.C .
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü
Sayı :B.08.O.İKG.0.01.00.00-903- £ 1 3 / ^ 5 8 2 /5/12/2011

Konu :Eşi öğretmen Olan Personel Atamaları

MALİYE BAKANLIĞINA
İlgi : a) Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik, b) Millî Eğitim Bakanlığı öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği,

c) 652 Sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname.

Bakanlığımız, 30/09/2011 tarihi itibarıyla eğitim kurumu yöneticileri de dâhil olmak üzere 732.000 civarında öğretmen ile 2010-2011 eğitim-öğretim yılı verilerine göre resmî örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yaklaşık 19,3 milyon öğrenciye eğitim ve öğretim hizmetini sunmaktadır.

Öğretmenlerin yurt içinde dengeli bir biçimde dağılımlarının sağlanması, derslerin boş geçmemesi, öğretmensiz okul bırakılmaması için öğretmenlerin yer değiştirme hareketlerinin en az düzeye çekilmesi hususunda azami gayret gösterilmektedir. Ancak, sonradan ortaya çıkan özür durumları nedeniyle her yıl ortalama 30.000 öğretmenimizin iller arasında yer değiştirme suretiyle atama işlemi gerçekleştirilmektedir. Yer değiştirme suretiyle yapılan atama sayısının %90’ını da öğretmenlerin eş durumundan kaynaklanan özür durumları oluşturmaktadır.

Eş durumu nedeniyle iller arasında yer değiştirmek isteyen öğretmenlerimizin bu işlemleri yarıyıl ve yaz tatilinde yapılmakta iken ilgi (c) 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 37 nci maddesine göre sadece yaz tatilinde yapılması öngörülmüştür. Esas olan eğitim ve öğretimin sürekliliğini sağlayarak geleceğimiz olan öğrencilerimize daha nitelikli eğitim ortamları sağlamaktır. Eğitim ve öğretimin devam ettiği süreç içerisinde hangi sebeple olursa olsun öğretmenlerin yer değiştirmeleri sonucu oluşan öğretmen ihtiyacını yıl içinde karşılamak mümkün olmamaktadır. Oluşan öğretmen ihtiyacının karşılanması, ücretli öğretmen istihdamını zorunlu kılmaktadır. Bu da eğitim ve öğretimi olumsuz etkilemektedir. Bu tür tüm olumsuzlukların ortadan kaldırılması amacıyla, eğitim-öğretim yılı içinde öğretmenlerin her ne sebeple olursa olsun yer değiştirme uygulamalarına son verilmiştir; Bu nedenle, bundan böyle her yılın Ağustos ayı içinde duyuru yapılacak, Eylül ayının ilk haftasında ise atama işlemleri gerçekleştirilecektir.

Yer değiştirme suretiyle yapılan atamalar, öğretmenlerin elektronik ortamda, alanında ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarını tercih etmek suretiyle hizmet puanı üstünlüğü esasına göre gerçekleştirilmektedir. Alanında ihtiyaç bulunmaması durumunda, aile bütünlüğünün korunması ilkesinden yola çıkılarak, sonradan görev yeri belirlenmek üzere il ya da ilçe millî eğitim müdürlüğü emrine atama yapılmaktadır. Ancak, bu durumdaki öğretmenlerimizden çoğu il ya da ilçe merkezinde ihtiyaç oluşmaması nedeniyle hem atıl durumda kalmakta hem de eğitim ve öğretim hizmetlerinden uzak kalmaktadır.

Bu durumda olan öğretmenlerimizin mesleki bilgi ve becerilerinden en üst düzeyde yararlanmak için, eşi öğretmen olan personelinizin atama ve yer değiştirme işlemlerinin öğretmen ihtiyacının yoğun olduğu iller olacak şekilde planlanması hâlinde, ülke genelinde dengeli Öğretmen dağılımı gerçekleştirilmiş olacağı gibi, aile bütünlüğü sağlanmış olan öğretmenlerimizden hem istenilen verim alınmış olacak, hem de öğretmenlerimizin eğitim- öğretim hizmetlerine aktif biçimde katılımı da sağlanmış olacaktır.

Bu amaçla, yukarıda belirtilen takvim çerçevesinde özür durumuna bağlı yer değiştirme suretiyle atamaların norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına doğrudan yapılacağı, bundan böyle özür durumundan il ya da ilçe millî eğitim müdürlüğü emrine öğretmen atamasının yapılmayacağı, alanında norm kadro açığı bulunmaması veya hizmet puanı yetersizliği nedeniyle yer değiştirme suretiyle ataması yapılamayanların ise ilgi (c) 652 sayılı KHK’ni n 37 nci maddesinin beşinci fıkrasına göre aylıksız izinli sayılmalarını isteyebilecekleri hususları dikkate alınarak bundan böyle eşi öğretmen olan Bakanlığınız/Kurumunuz personelinin atama ve yer değiştirme işlemlerinin en geç Ağustos ayı içerisinde tamamlanması ve öğretmen ihtiyacının yoğun olduğu illerin dikkate alınması hususlarında gereğine bilgilerinizi arz/rica ederim.

Ömer DÎNÇER
Millî Eğitim Bakanı

DAĞITIM: Gereği:
– Bakanlıklar ile bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlara

10 thoughts on “Eş Durumunda İl İlçe Emri Kaldırıldı

 1. O zaman şu şekilde olmalı eşler tayin isteyip gittiklerinde diğer eş yanına gidemiyorsa ve eşler ücretsiz izin almak istemiyorlar ise atama yapılan eşi kendi rızası ile eski görev yerinde çalıştırılması gerekir dye düşünüyorum ben…
  BELKİ doğru olabilir.

 2. bu nasıl bir mantıktır .nasıl il emri kaldırılmasına onay verirsin kardeşim.öncelik tabiki evlilerin gitmesi.sen kazık kadar olmuşun ailemden ayrıyım diye üzülüyorsun.benim 2 yaşındaki minik yavrum napsın..tabiki bana öncelik verilecek..7 senedir.doğularda görev yapıyorum.köylerde susuz,elektirksiz binbir güçlükle..soğukta..soba yakmakla sınıf temizlemekle geçti ömrüm..şimdi ben batıya tayin istiycem eşim benimle gelemiyecek öylemi.yazıklar olsun bu fikri savunana.
  umarım evlenirsinde çocuğundan ayrı kalırsın gör bak bakalım o zaman kime hak veriyorsun..kazık kadar halinle ailenden uzak kaldığına mı yanarsın..kocan yok karın yok.çocuğun yok.birde öncelik istiyorsun.

  öğrenciler madur olmazın eğitim devam etsin diye..kaldırmışlar il emrini.
  çocuğundan ayrılan çıkmıcak mı ücretsiz izne ..e noldu maduriyete.
  bu ne perhiz bu ne lahana turşusunu.
  bu nasıl bir mantık
  yazıklar olsun.
  doğu yüzü görmemiş batıda fink atan sıcacık tertemiz okullarında hayatına devam insanlar var.verin bunları doğuya..al sana adalet.kalsın bakalım onlarda bi 5 -6 yıl.
  !!!!

 3. EŞ durumu ya mazeret olmaktan tümüyle çıkarılmalı ya da bu medeni durum eğer öncelik oluyorsa herkesin kendi özel hayatındaki önceliği dikkate alınmalıdır. İki eş öğretmen doğuda yıllarca çakılıp kalıyorlar, ya da eşi olmayan bekar öğretmenler – eşi çalışmayanlar vs.. bunlara karşı büyük adaletsizlikler oluyor. Bi de kalkmış il emrinin kalkması eleştiriliyor. Eş durumu tümüyle mazeret olmaktan çıkarılmalıdır.
  Bekar öğretmenin ailesi anne babasıdır. Ama anne babasından ayrı yıllarca uzak memleketlerde yaşamak zorunda bırakılıyor. 280 puanım ve 16 yıllık hizmetim var, 3-4 yıllık öğretmen eşi var diye benim önüme geçyor atamalarda bu büyük haksızlık.

 4. diğer özür grubu(özel hayatı etkileyen nedenler maddesinden)atamalarında da il emri kaldırıldı mı.

 5. şimdi ben 2011 eylül ayında göreve basladım . eger eylülde yapılacak eş durumu ataması bizi kapsamazsa stajerliğimiz bitince aylıksız izne ayrılabılır mıyım? çünkü hangi tarihlari kapsayacagı belli degıl maalesaf

 6. eşimde bende ağrı doğubayazıttayız. ben 6 eşim 4.5 yıllık öğretmeniz. ben sınıf öğretmeni olduğum için işl dışı şansım az ama eşim sosyal bilgiler öğretmeni olduğu için büyük ihtimalle il dışı tayini çıkacak. ya eşimin atandığı ilde atanacak kurum olmaz yada olsada benim puanı yetmezse ben ne yapıcam. admin benim durumuma bi yorum yapar mısın ?

  1. Sevgili Bakan’ın açıklamasına göre eş özür grubu atamaları, tercih sırası ve puan durumuna göre doğrudan okullar tercih edilerek yapılacak. Tercih edilen okulda atanmak istenen kadronun boş olmaması ya da puan yetersizliği durumunda öğretmen ailesinden ayrılmak istemiyorsa ücretsiz izne ayrılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.