» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Etek Yasağı Kaldırıldı

A+  A- Etek Yasağı Kaldırıldı

Etek yasağı kaldırıldı, gelen tepkiler üzerine okul yasaktan geri adım attı. ‘Kız öğrencilerin 2’nci dönem okula etek yerine pantolonla gelmesi’ yönündeki karar, bazı öğrenci velilerinin tepkisi nedeniyle ancak 5 öğretim günü uygulanabildi.

(Konuyla ilgili ilk haberimiz için tıklayınız.)

Okul yönetiminin öğrencilere yönelik yaptığı açıklamada, pantolon giyme zorunluluğunun kaldırıldığı ancak, etek boylarının da diz altında olması gerektiği bildirildi. Etek yerine pantolon giyilmesi yönündeki okul kararı ilçede geniş yankı buldu. Öğrenci velileri de okul yönetiminin uygulamak istediği kararı “Çağdışı” olarak nitelendirdi.

Yaşanan gelişmelerden sonra ilçedeki “Etek polemiği”nde okul yönetimi geri adım atmış oldu.

Eğitim-Sen Tire Temsilcisi Eyüp Aksoy, yazılı basın açıklamasında lisedeki etek krizine tepki göstererek şunları söyledi:

“Öğretmenler kurulunun aldığı karar, bazı velilerin tepkisi üzerine kamuoyuna yansıdı. Öğretmenler kurulu kararı doğrultusunda, 2’nci yarıyıl başından itibaren kız öğrencilerin pantolon giymelerinin istenmesi ve öğrencinin adı, soyadı, sınıfı ve okul numarasının bulunduğu dilekçe örneğinde, ‘27.01.2011 tarihinde yapılan öğretmenler kurulu kararı doğrultusunda, 2’nci dönemin başından itibaren kız öğrencilerin koyu gri renk, yüksek belli, vücut hatlarını belli etmeyecek ve ayak bileğinin üstünde olacak şekil ve ölçülerde pantolon giymeleri, kesinlikle etek giyilmemesi kararlaştırılmıştır. Bu tarihten itibaren pantolon giymeyi kabul ediyorum’ denilmesi Milli Eğitim Bakanlığı’nın kılık kıyafet yönetmeliğine aykırıdır. Uygulama çağdışıdır. Eğitim Sen olarak tepkimizi ortaya koyacağız. Okul idaresini şikayet edeceğiz. Sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmasını istiyoruz.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Ali Ölçer; “burada okuyan kız öğrencilerimizin staj nedeniyle dış görevlerde yer aldığını düşünürsek, görev esnasında daha rahat davranmaları için okul yönetimi tarafından böyle bir uygulamaya gidilmek istenmiş olabilir” diye konuştu.

İlçe Kaymakamı Hüseyin Ergi de, “Uygulama genelgeye aykırı mı, değil mi inceleyeceğiz. Genelgeye aykırı bir durum varsa gereken yapılacak” dedi.

hürriyet

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 22 Şubat 2011 tarihinde eklenmiştir. "Etek Yasağı Kaldırıldı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
12