» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Evren, Gülen, Erdoğan, Anayasa…

A+  A- Evren, Gülen, Erdoğan, Anayasa…

Yeni Anayasa 12 Eylül’le bir hesaplaşma, demokrasinin gelişi, özgürlükler dünyasına açılan bir kapı gibi sunulmaya devam ediliyor.

Bir yanda “Hayırcılar” olarak bazı parti ve örgütler sayılırken, diğer yanda “Evetçiler” de kolayca gruplanabiliyor.

Bir kısım “hayır diyeceksiniz, bunlar da hayır diyor, siz onlardansınız” derken, bir kısım ise “evetçiler şunlar, bunlar, öyleyse hepiniz birsiniz” değerlendirmelerinde bulunuyor.

İki bakış açısı da birbirinden çok farklı değil.

Gündem bunlarla meşgul edilirken, anayasanın gerçekten bir 12 Eylül hesaplaşması olup olmadığına bakmak gerekiyor.

Örneğin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Kenan Evren’in yargılanması sorulduğunda “sulu şaka yapmayın” diyebilmektedir.

Yeni Anayasa’ya destek veren ve ilginç açıklamalarda bulunan Fethullah Gülen, yeni anayasanın, darbenin getirdiği pislikleri temizleneceğini söylemekte ve mezardakilerin kalkıp evet oyu vereceğine inandığını belirtmektedir.

Aynı Fethullah Gülen, darbeci Kenan Evren için zamanında şu ilginç açıklamaları da yapabilmiştir;

“Hiçbir Sevabı Olmasa da Cennetlik Olabilir”

Evren Paşa demokrasinin kesintiye uğraması ve daha pek çok açıdan tenkit edildi. Ama seçmeli din derslerini mecburi yapmakla yararlı bir iş yapmıştır. Gençlerin çoğu onun bu icraatı vesilesiyle din eğitiminden nasiplerini almışlardır. Bu iş kanaatimce öyle büyüktür ki hiçbir sevabı olmasa bile bu icraatı ona yetebilir, ahirette kurtuluşuna vesile olabilir, cennete de gidebilir.1

Bu durumda 12 Eylül’den ve darbenin getirdiklerinden bahsederken, hem Erdoğan kanadından hem de Gülen kanadından bu konuda herhangi bir samimiyet beklemek doğru olmayacaktır.

Peki Tayyip Erdoğan 12 Eylül’den yakındığı kadar çekmiş miydi acaba?

Kendi ifadesine göre Erdoğan 12 Eylül’den önce Milli Selamet Partisi’nin İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı’na getirildi. Darbe oldu ve aktif siyaseti hemen bıraktı. 12 Eylül döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı, ticaretle ilgilendi. Siyasete ise Anayasa’nın kabul edildiği, hayatın biraz daha normale döndüğü 1983 yılında tekrar döndü. 2

Durum bu iken yeni anayasaya hangi yönden bakmalıyız?

Yeni Anayasa çalışanlara ne getiriyor?
Yeni Anayasa emeklilere ne getiriyor?
Yeni Anayasa demokratikleşme adına ne getiriyor?
Yeni Anayasa sendikalar adına ne getiriyor?
Yeni Anayasa 12 Eylül Anayasası’ndaki hangi olumsuzlukları gideriyor?

Bu sorulara çok ta derin olmayan bir gözle bakıp cevaplar verildiğinde, yeni Anayasa’nın ne olup olmadığı daha iyi anlaşılacaktır.

1 Fethullah Gülen Web Sitesi
2 Ulusal Kanal Web Sitesi
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 10 Ağustos 2010 tarihinde eklenmiştir. "Evren, Gülen, Erdoğan, Anayasa…" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9