Evrensel.Net Yenilendi; Gerçekler Artık Daha Hızlı

Mustafa KULELİ
Pek bilinmez, ben de aslında yeni öğrendim: Evrensel İnternet’teki ilk Türkçe gazete. FriendFeed adlı sosyal paylaşım platformunda Radikal’in Teknoloji Editörü M. Serdar Kuzuloğlu ve şu an ABD’de yazılım geliştirme uzmanı olarak çalışan Oğuz Demirkapı mesajlaşırken öğrendik. “Evrensel’i Zaman’dan 8 ay önce yayına almıştık” dedi Demirkapı ve bu tarihi gerçeği hatırlattı.

Şimdi, bundan 15 yıl sonra, binamızda yine tatlı bir telaş var. Gazetenin, televizyonun, yayınevinin, dergilerin yanına bir de İnternet haber sitesi ekleniyor çünkü. Tüm bu yayınların vitrini olacak, gerçekleri çok daha hızlı yayacak yepyeni bir araç, emekçilerin mücadelesine güç katacak yeni bir silah…

İşte bu yeni araç, Evrensel’in Köşe Yazarı, Hayat Televizyonu’nun Spor Yorumcusu Mithat Fabian Sözmen’e emanet. O artık Evrensel’in İnternet editörü aynı zamanda. Ve tüm okurlarımızdan haber, bilgi, fotoğraf, video bekliyor bugünden itibaren…

Nasıl başladı bu iş? Evrensel’in İnternet sitesi neden şimdi yenileniyor?
Uzun süredir, gazete binasının içinden ya da dışından pek çok insan Evrensel’in web sitesinin yenilenmesi gerektiğinin farkındaydı. Böyle bir talep vardı. Site hem çağın gereklerine cevap veremiyordu hem estetik değildi. Sonunda ‘Artık yenileme zamanı geldi’ dedik ve işe giriştik. Tasarım ve altyapı çalışmaları uzun sürede, yoğun çaba, fedakarlık ve emekle ilerledi. Ama sonunda bitti.

Peki bu operasyon gazete İnternet sitesinin biçimsel olarak değiştirilmesi operasyonu mu?
Yalnızca öyle olsa bu dönemin gereklerini karşılamamış olurdu. Hedefimiz İnternet haberciliği yapmak. Bu farklı bir mecra. O gün gazetede olan içeriği farklı bir makyajla sunmak değil derdimiz. Zamanla bir İnternet haber portalına dönüştürmek istiyoruz evrensel.net’i. Evrensel’in özgün haberlerinin dakika dakika girebileceği bir site olmalı…

İLETİŞİMİN HIZLANMASI İŞÇİ SINIFININ YARARINADIR

İkidir ‘çağın gerekleri’, ‘dönemin gerekleri’ diyorsun. Bunu biraz açalım. Bugün habercilik nasıl bir yere doğru gidiyor sence? ‘Çağın gerekleri’ dediğimiz şey özellikle de Evrensel gibi bir gazete için ne ifade ediyor?

İletişim tüm dünyada çok hızlandı. Aslında hikaye şu, Marx ve Engels Manifesto’da diyor ya, “Ortaçağ kentlilerinin ulaşmaları için kötü karayollarıyla yüzyılları gerektirmiş olan bu birliği, modern proleterler, demiryolları sayesinde bir kaç yılda gerçekleştirdi” diye, işte bu. Hızlı ulaşım, hızlı iletişim. İşçi sınıfı bu imkanı ne kadar iyi kullanırsa, değerlendirirse, düşmanıyla mücadelesinde o denli avantajlı olur. İletişimin hızlanması, ucuzlaması ve yayılması işçi sınıfının çıkarınadır. Bu konuda muhafazakar olma lüksümüz yok.

Hızlı haberleşme somut olarak ne kazandıracak emekçilere?
Şu an Orta Doğu’daki halk isyanlarında hızlı iletişimin rolünü görüyoruz. Evet, bu devrimleri yapan facebook ya da twitter değil. Ama insanları mobilize etmede bunların büyük faydası olduğu görüldü. Enformasyonu ne kadar hızlı ulaştırabilirsek, insanların örgütlenerek reaksiyon verme hızını da o oranda arttırırız. Artık hiçbir şey için bir gün beklememize gerek yok. Bir fabrikada işgal başladıysa, haberi o anda verilmeli ki insanlar destek olmaya gitsin.

Başka?
Burjuva medyasının müthiş bir dezenformasyon kabiliyeti var. Ankara’da mevsimlik işçiler kaza geçirmiş ve 12 işçi hayatını kaybetmişti. Biz bu olayı bir gün sonra manşetimize taşıdık. Bu işçilerin köyleri yakıldığı için zorla buralara geldiklerini, o servise kapasitesinden çok işçinin bindirildiğini anlattık. Ama burjuva medyasının akşam haberlerinde köyleri yakıldığı için mevsimlik tarım işçisi olmuş bu insanlara “Terörden kaçan Mardinliler” denilmişti. Eğer biz daha hızlı yayabilirsek gerçekleri, bu çarpıtmaların da nispeten önüne geçebiliriz.

GAZETENİN TİRAJINI ARTTIRIR

Gazetenin bir gün sonra vereceği haberi zamanında veren bir İnternet haber sitesi, gazetenin satışını, gazeteye olan ilgiyi düşürür deniyor. Sen ne düşünüyorsun?
Düşürmez. Hatta yükseltir.

Nasıl olacak bu?
Resmi rakamlara göre Türkiye’de 24 Milyon İnternet kullanıcısı var. Ve bu sayı her gün artıyor. İyi bir İnternet sitesi gazetenin görünürlüğünü, bilinirliğini arttıracak. Birçok insan Evrensel’in haberciliğiyle ilk kez İnternet’te tanışacak. Daha çok insan bizim sesimizi duyacak. Bizimle bir bağ kurabilirlerse elbette bayiden gazete de alırlar.

Gazetenin gidemediği ya da gecikmeli gittiği yerlere ulaşmak gibi bir avantajı da var İnternet’in…
Elbette. Gazetenin iki gün gecikmeli gittiği şehirler var hâlâ. Habersiz mi kalsın oradaki insanlar? Avrupa’daki Türkiyeliler var sonra… İletişim dediğimiz şey zaten esasında bir ulaşım.

GÖRÜNTÜLÜ HABER DE OLACAK

Peki evrensel.net’te okurları bekleyen yenilikler, sürprizler var mı?
Olmaz mı? (Gülüyor) Bir kere görüntülü haberlerimiz olacak. Hayat TV’nin bazı özgün haberleri her gün izlenebilecek. Bu sitenin büyük bir avantajı. Sonra, sayfalarda yer kalmadığı için, gazeteye girmek isteyip de giremediğimiz özel haberlerimizi artık bekletmeyeceğiz ya da çöpe atmayacağız. Bu haberler de anında evrensel.net’te olacak. Gazete 12 sayfaya düştükten sonra artık veremediğimiz spor haberleri web sitemizde olacak. Gayet etkili ve verimli çalışan bir kadın servisi var Evrensel’in. Evrensel’net’te kadınların ayrı bir alanı olacak.

İnternet âleminde çok popüler olan foto galerileri göremedim sitede. Foto galeri olmayacak mı?
Olacak. Şu an altyapısını hazırlıyoruz. Eylemlerden fotoğraflar, işçi sınıfı tarihinden kesitler, farklı temalarda afiş koleksiyonlarının da sergileneceği çok özel bir foto galerimiz olacak.

‘İngilizce Evrensel’ lafları dönüyor ortada. Var mı aslı astarı?
Evrensel çok özgün bir gazete. Evrensel’in haberlerini ‘sol yayınlarda’ falan da bulamazsınız. Türkiye’deki emek hareketinde, Kürt hareketinde, kadın hareketinde, çevre hareketinde neler olduğunu öğrenmek isteyen bir dünyalı için haberlerimizin, köşe yazılarımızın İngilizceye çevrilmesi şart. Bunu da yapacağız en kısa zamanda. Çünkü gerekli. Özellikle bölge ülkelerinden Türkiye’yi takip etme eğilimi çok yüksek. Ve maalesef Hürriyet’ten ya da Zaman’dan takip ediyorlar.

Son soru: Şu an kaç kişi ziyaret ediyor evrensel.net’i? Bir hedef koydunuz mu önünüze?
Site yenilenmeden önce günlük ortalama 8 bin ziyaretçimiz vardı. Üç ay dolmadan günlük 20 bin ziyaretçi ortalamasını aşmayı öngörüyoruz.

Kolay gelsin o zaman.
Hepimize…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.