EVRİMİN KAYIP HALKASI

Güney Afrika’da bulunan iki iskelet parçası bilim adamlarını heyecanlandırdı. Genç bir erkek ile bir kadına ait olduğu belirtilen kemiklerin insan evrimine ışık tutması bekleniyor.

İnsanın evriminin kayıp bir halkasına ait olabileceği belirtilen fosiller bulundu. Güney Afrika’daki bir mağarada bulunan iki iskelet parçası, insan öncesi döneme ait bir türü temsil ediyor. Bu fosillerin insan evrimine yeni bir ışık tutabileceği umuluyor.

“Australopithecus sediba” adlı, yeni sınıflandırılan bir türe ait olan kemiklerin, 8-9 yaşında genç bir erkek ile 20’li veya 30’lu yaşlarında bir kadına ait olduğu kaydedildi. Bu türün dik yürüdüğü, insan evriminin “Homo türleri” aşamalarının başlangıcındaki türlerle birçok ortak özelliğe sahip olduğu belirtildi. Science dergisinde yayımlanan makaleye göre, “insan öncesi” veya “insansı” olarak adlandırılan bu türe ait fosillerin 1.78 milyon ile 1.95 milyon yıl arasında değişen bir yaşa sahip olduğu sanılıyor.

Güney Afrika’daki Witwatersrand Üniversitesi’nden Lee Berger, 2008 yılı Ağustos ayında bulunan fosillerin öneminin anlaşılması üzerine, aynı yerde bulunan, ancak henüz sınıflandırılmayan başka fosillerin de önemli keşifler olmasını umduklarını söyledi. Berger, “Buluntular, Homo (insan) türünün ilk üyelerinin ortaya çıktığı dönemde neler olup bittiğini anlamamızı sağlamaya yönelik önemli katkılar sağlayacak” dedi. Berger, “Australopithecus sediba’nın insansı türlere geçişe ait çeşitli türler içerisinde önemli bir halka olduğunu ifade etti. Berger, bulunan türün, “iki ayak üzerinde yürüyebilen maymunsularla insansılar arasında bir geçiş türü olduğunu” ifade etti.

25 TÜR DAHA BULUNDU
Birçok uzman, insan türünün, 2 milyon yıl önce “Australopithecus” türlerinden evrilmeye başladığını düşünüyor. “Australopithecus afarensis” adı verilen sonraki bir türe ait iskelete “Lucy” adı verilmişti. Yeni bulunan fosil, Lucy’den 1 milyon yıl daha yaşlı. “Homo sapiens2 adı verilen modern insanın, biri de “Lucy” olan “Australopithecus2 sınıfı türlerden milyonlarca yıl önce ayrıldığı düşünülüyor. Bu türler uzun kollu, uzun bacaklı canlılar. Bulunan her iki fosilin de 1.27 metre boyunda olduğu sanılıyor. Genç olanın beyninin 450 santimetre küp olduğu tahmin edildi. Modern insan beyninin hacmi 1200-1600 santimetre küp arasında değişiyor. Avustralya’nın James Cook Üniversitesi’nden Paul Dirks, bölgede en az 25 türe ait başka fosillerin de bulunduğunu, bunlar arasında vahşi at ve antilopların da olduğunu kaydetti.

İNSANDAN ÖNCE HANGİ TÜR VARDI?
Ardi: 4.4 milyon yıl önce yaşayan, insanı andıran erken bir tür. Fosilleri 1992’de Etiyopya’da bulundu, ancak önemi geçen yıla kadar anlaşılamadı.
Lucy: 3.2 milyon yıl önce yaşadı. Kısmi iskeleti 1974’te Etiyopya’da bulundu. Küçük bir şempanze beyni boyutlarında beyni vardı.
Taung çocuğu: 2.5 milyon yıl önce yaşayan bir yavrunun fosilleşmiş kafatası 1924’te Güney Afrika’da, Taung’da bulunmuştu. Australopithecus africanus adı verilen yavru büyük olasılıkla bir kartal tarafından öldürülmüştü.
Java adamı: 1.8 milyon-1.3 milyon yılları arasında yaşayan Homo erectus insanın ilk gerçek atalarından biriydi. Kemikleri ilk kez Endonezya’da 19. yüzyıl sonlarında bulundu.
Mauer 1: Almanya, Mauer’de 1907’de bulunan Homo heidelbergensis kemikleri 500 bin yıl öncesine tarihleniyor.
Homo sapiens: Etiyopya’da bulunan en erken kalıntılar 195 bin yıl öncesine ait. (MİLLİYET)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.