» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Eziyet Bakanlığı’nın Özür Grubu Atama Zihniyeti

A+  A- Eziyet Bakanlığı’nın Özür Grubu Atama Zihniyeti

Özgür Eğitim Sen‘in özür durumu yer değiştirme başvurularında yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak yaptığı basın açıklaması haberimizin devamında verilmiştir.

Açıklama:

“Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapılan atama sürecindeki uygulamaları can yakmaya devam ediyor. Sendikamız, diğer sendikalar ve toplumun değişik kesimleri tarafından sürekli dile getirilen konuya ilişkin sıkıntılar, MEB tarafından ısrarlı bir şekilde dikkate alınmamaktadır.

İl içi, iller arası ve özür grubunda atama bekleyen binlerce öğretmenin önü son derece bilinçli bir şekilde kapatılmaya çalışılmaktadır. MEB ana politikasını öğretmenlerin hiçbir şekilde yer değiştirmemesi prensibine bağlamış, bütün uygulamalarını bu eksende yürütmektedir. 19.yüzyıl kölelik düzeninin çalışma şartlarını andırır bir şekilde insanların hiçbir mazeretini dikkate almayan bu yaklaşımı şiddetle kınıyoruz.

Çalışanlarının yaşadığı onca sıkıntıya karşın, bir iyileştirme çabası gayreti göstermeden çalışanları için yeni zorluklar icat etmenin peşine düşen MEB’ in bu tutumu kabul edilemez bir tutumdur. Özür grubunda atama bekleyen binlerce öğretmenle dalga geçer bir şekilde yürütülen uygulamalar insanların yaşamlarını çekilmez hale getirmiştir.

Anayasal güvence altına alınan ailenin korunması maddesi anlaşılan MEB tarafından uygulama dışı bırakılmıştır. Hükümetin konuya ilişkin tutumu da oldukça manidardır. Bir taraftan Aile ve Sosyal politikalar adlı bir bakanlık kurarak bu konuya verdiği önemi göstermek istemekte diğer taraftan kendi yürüttüğü iş ve işlemlerde nutuklarla yücelttiği aile kurumunu hırpalamakta, bu kurumun altına dinamit yerleştiremeye girişmektedir.

Herkesi, bugünlerde devam eden özür grubu atamalarında öğretmenlerimizin yaşadığı mağduriyeti usul yerini bulsun kabilinden değil de gerçekten de bu insanların sıkıntılarına çözüm olacak bir tutum takınmaya çağırıyoruz.

Son yıllarda MEB’ in kendi içine dönük takındığı kaba ve hırpalayıcı tutum bilinmelidir ki hem bakanlığın beklentilerine cevap vermeyecek hem de hükümete dönük bir eleştiri dalgasını kabartacaktır.
Özgür Eğitim-Sen
Yönetim Kurulu

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 26 Ağustos 2012 tarihinde eklenmiştir. "Eziyet Bakanlığı’nın Özür Grubu Atama Zihniyeti" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. tekfurline

  @crystal_01_01 @DuyguSezer burada sadece tepeden bakmak var ama sebebi yok daha düne kadar bu insanlar köleydi köle… https://t.co/9bX9prTp9B

 1. yusufgundog

  @Armagan34403953 @Ta89569814Ahmet İstediğin görüntüyü al İstediğin yerde dava aç Ama haddini bil Sen şu anda öyle… https://t.co/0FiYChhho9

 1. abdulbaki_deger

  RT @ozguregitim_sen: Özgür Eğitim-Sen: Aslolan Sistemin Dönüşümüdür https://t.co/vaKOy8XhLl https://t.co/yU3tLQASfo

 1. _aydinali

  RT @ozguregitim_sen: Özgür Eğitim-Sen: Aslolan Sistemin Dönüşümüdür https://t.co/vaKOy8XhLl https://t.co/yU3tLQASfo

 1. ozguregitim_sen

  Özgür Eğitim-Sen: Aslolan Sistemin Dönüşümüdür https://t.co/vaKOy8XhLl https://t.co/yU3tLQASfo

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7