» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Eziyetin Yeni Adı: Seminer

A+  A- Eziyetin Yeni Adı: Seminer

Temel Eğitim Öğretmenlerinin Mesleki Gelişim Eğitimi planlaması kapsamında düzenlenen yıl sonu seminer çalışmaları öğretmenlere eziyet oldu.

Her fırsatta öğretmenlerin çalışmadığını, üç ay tatil yaptığını, başarısız olduğunu, aldıkları paranın haksızlık olduğunu belirten Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı, düzenlenen seminer programından ve işleyişten memnuniyetini dile getirmekte.

“Artık devlete sırtını dayamak yok, özel sektördeki gibi öğretmenleri çalıştıracağım” diyen Ömer Dinçer, bu yılki seminer çalışmalarını, çeşitli seminer konularını üç haftaya yayarak düzenledi.

EK DERS KAYBI YAŞANMAKTA

Eğitim seminerine ilişkin ek ders ücretleri yönetmeliğinde “2 haftayı geçmemek” şartı bulunmasına karşın seminerler bu yıl 3 hafta olarak düzenlendi. İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenler 3 haftalık seminer çalışmasına katılmasına rağmen 1 haftalık ek ders kaybı yaşayarak maddi açıdan mağdur edildi.

Her fırsatta paslaşan Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı yine sorunu çözmek yerine benzer bir yönteme başvurdu. Yönetmeliği gerekçe gösteren MEB, “konuyla değişiklik taslağımız Maliye Bakanlığı’nca uygun görülmemiştir” diyerek öğretmenlerin mağduriyetine çözüm bulmayı tercih etmedi.

BU ÇALIŞMALAR ÖĞRETMENLERE EZİYET

Sürekli uygulamaya koyduğu değişiklik ve düzenlemelerle öğretmenlerin işini zorlaştıran ve öğretmenleri mağdur eden Bakanlık bu yılki mesleki çalışmalarla bunu yine başarmış görünüyor.

Genellikle havalandırması ya da kliması olmayan, eğitime uygunluğu yetersiz binalarda verilen eğitimler öğretmenleri canından bezdiriyor. Uzun eğitim sürelerinin yoğun eğitim programıyla daha da çekilmez hale geldiği seminer çalışmaları, genelikle “eğitim ve sunum” konusunda yeterli olmayan seminerciler tarafından katlanılamaz hale getiriliyor.

ÖĞRETMENE ÖĞRETMENLİK ÖĞRETİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Gereken yeterliğe ve akademik bilgiye sahip, KPSS‘ye girip sınavı kazanmış, atanmış, mesleğinde uzun yıllar çalışmış ve çoğu zaman semineri veren eğitimcilerden daha yetkin öğretmenlerin zaten uzmanı oldukları konularda eğitilmeye çalışılması öğretmenler tarafından tepki görmekte.

İmza zorunluluğu olması ve imzaların çoğu zaman öğretmenlik mesleğinin onuruna yakışmayacak bir şekilde isim isim toplanması, imza atmayan öğretmenlere soruşturma açılacağının ifade edilmesi, imzaların genelikle Milli Eğitim Müdürlüğü‘nde çalışan yetkililer tarafından bizzat takip edilmesi öğretmenleri küçük düşüren uygulamalar olarak değerlendiriliyor.

SENDİKALAR EK DERS TALEP EDİYOR

Sendikalar ise hem eğitimlerin uygulanışı, hem seminer içerikleri hem de ek ders kayıplarıyla ilgili çeşitli girişimlerde bulunmakta. Bakanlık ise seminerleri bundan sonra da bu şekilde düzenlemeye ve ek ders kayıpları konusunda herhangi bir düzenlemeye gitmemeye kararlı görünüyor.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 21 Haziran 2012 tarihinde eklenmiştir. "Eziyetin Yeni Adı: Seminer" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. edipkurbetoglu

  RT @oztoksoyms: hep uzak durmuştum. Ben bunu neredeyse, bugünün tabiri ile 'mobbing' olarak görüyordum. Saat 19:00 da seminer bitti ve hoca…

 1. Golgeprens1

  RT @oztoksoyms: hep uzak durmuştum. Ben bunu neredeyse, bugünün tabiri ile 'mobbing' olarak görüyordum. Saat 19:00 da seminer bitti ve hoca…

 1. AyhanNveren

  RT @oztoksoyms: hep uzak durmuştum. Ben bunu neredeyse, bugünün tabiri ile 'mobbing' olarak görüyordum. Saat 19:00 da seminer bitti ve hoca…

 1. oztoksoyms

  hep uzak durmuştum. Ben bunu neredeyse, bugünün tabiri ile 'mobbing' olarak görüyordum. Saat 19:00 da seminer bitti… https://t.co/OSrGfPCSRa

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7